Wynalazki techniki, które zmieniły świat-konspekt lekcji.doc

(30 KB) Pobierz
PLAN METODYCZNY

PLAN METODYCZNY

 

TYP SZKOŁY:                                          SZKOŁA PODSTAWOWA

KLASA:                                                        VI

TEMAT LEKCJI:                                          Wynalazki techniki, które zmieniły świat

CZAS LEKCJI:                                          45 minut

 

CEL PODSTAWOWY:

·        poznanie niektórych wynalazców i ich dzieł

·        poznanie szczegółów dotyczących patentu, znaków towarowych

 

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIA

 

UCZEŃ POTRAFI:

·        wymienić wynalazki techniki o znaczeniu historycznym

·        podać wynalazców żarówki, pierwszego samochodu z silnikiem benzynowym, samolotu, telefonu, pierwszej maszyny parowej

·        potrafi zidentyfikować wynalazki w czasie

·        korzystać z literatury fachowej

 

WIADOMOŚCI I UMIEJĘTNOŚCI WEJŚCIOWE

 

UCZEŃ WIE:

·        jakie są zasady organizacji miejsca pracy

·        jakie są zasady pracy w grupie

·        jaka jest różnica między narzędziem a urządzeniem

·        bez jakich wynalazków technicznych nie byłoby możliwe funkcjonowanie dzisiejszego świata

·        co to jest patent i znak towarowy

UCZEŃ UMIE:

·        podać wynalazcę, jego dzieło oraz krótką historię wynalazku

·        współpracować w zespole uczniowskim

·        przestrzegać na lekcji zasad BHP

·        wyjaśnić różnicę między wynalazkiem jawnym i tajnym

·        wymienić warunki jakie należy spełnić, by zgłosić wynalazek do urzędu patentowego

·        co to jest piractwo i jakie przynosi szkody

 


METODY I FORMY PACY:

Burza mózgów, pogadanka, praca grupowa, prezentacja, pokaz

 

ŚRODKI I MATERIAŁY DYDAKTYCZNE:

materiały do pracy w grupach- „Dzieje odkryć i wynalazków, które zrewolucjonizowały świat”, karty ćwiczeń uczniowskich, Słownik wyrazów obcych, arkusze papieru A2, markery

 

PRZEBIEG LEKCJI

 

Ogniwa lekcji

Czynności nauczyciela

Czynności uczniów

WSTĘPNE

Nawiązuje do tematu lekcji poprzez zadanie następujących pytań:

§         bez jakich osiągnięć techniki nie wyobrażacie sobie życia?

§         czy próbowaliście kiedyś zabawić się w wynalazców ?

Zapoznaje uczniów z tematem i celami lekcji oraz przewidywanymi osiągnięciami uczniów

Odpowiadają na zadane pytania

 

 

 

 

Zapisują temat w zeszytach pismem technicznym

GŁÓWNE

Dzieli uczniów na 5 grup.

Każdej grupie rozdaje materiały odnośnie innego wynalazku i jego twórcy. Zadaje następujące zadanie: uczniowie przygotowują w grupach krótkie informacje o autorze i jego dziele nie podając jego nazwy.

Rozdaje grupom arkusze papieru A2 i markery

 

Nauczyciel pełni rolę koordynatora, nadzoruje pracę grup, ewentualnie sugeruje zmiany.

 

Poleca zakończenie pracy, prosi liderów grup o przedstawienie zdobytych informacji bez ujawniania nazwy wynalazku

 

Poprawia ewentualne błędy.

 

 

 

Prosi, aby uczniowie odczytali w słowniku wyjaśnienie pojęcia patent

 

Rozdaje karty pracy z informacjami dotyczącymi patentu, urzędu patentowego, wynalazków, przykładowym wnioskiem o udzielenie patentu, opis patentu.

Poleca zapoznać się z kartą w parach i na jej podstawie odpowiedzieć na pytanie; Co należy zrobić, aby uzyskać patent, czyli prawo własności.

 

Pyta, jakie przestępstwo ma związek z posiadaniem prawa własności. Naprowadza uczniów.

 

Siadają w grupach.

Przeglądają rozdane przez nauczyciela materiały. Zastanawiają się nad odpowiedzią, informacje zapisują

na arkuszach papieru

 

 

 

 

Liderzy eksponują swoje arkusze w widocznym miejscu, prezentują zapisy, pozostałe grupy zapisują nazwy prezentowanych wynalazków, nie porozumiewając się między grupami.

Po zakończeniu podają nazwy wynalazków.

 

Zapisują w zeszycie nazwy poznanych wynalazków i ich autorów.

Odczytują, odpowiadają własnymi słowami

 

Zapoznają się z kartami pracy i odpowiadają na pytanie nauczyciela.

 

(W domu wklejają karty do zeszytu.)

 

 

 

 

 

Odgadują, że chodzi o piractwo. Dyskutują o szkodach, jakie powoduje.

KOŃCOWE

Podsumowuje zdobyte informacje o wynalazkach i patencie

 

 

 

Zadaje pracę domową: Przygotuj wynalazek do zgłoszenia do urzędu patentowego

 

Poleca uporządkować miejsca pracy.

 

 

Uzupełniają wypowiedź nauczyciela.

 

 

 

 

Zapisują polecenie w zeszytach.

 

 

Porządkują miejsca pracy

 

Opracowanie:

Renata Bukacka Szkoła Podstawowa w Ręcznie

Zgłoś jeśli naruszono regulamin