PP N przystyrzeliwanie SWD.doc

(128 KB) Pobierz
ZAKŁAD TEORII I PRAKTYKI STRZELAŃ

PLAN PRACY

Instruktora w punkcie nauczania

 

PN: Przystrzeliwanie 7,62mm kbw SWD. 

 

CZAS:  ....... min.

 

POTRZEBY  MATERIAŁOWE :

7,62mm kbw SWD

2 szt.

7,62mm nb kb

24 szt.

Śrubokręt

1 szt.

Tarcza do przystrzeliwania broni

2 szt.

Książka broni

wg stanu ilościowego broni

 

PRZEBIEG SZKOLENIA :

 

L.p.

Czynności instruktora

Czas

Uwagi

1

Sprawdzić broń przed strzelaniem

Omówić warunki bezpieczeństwa.

 

 

2

Podać treść i cel szkolenia

Baczność! Uczył was będę:

Przystrzeliwania 7,62mm kbw SWD.

Ma to na celu:

Przygotować was do właściwego przygotowania broni do prowadzenia ognia.

 

 

3

Uczyć czynności przystrzeliwania:

Wykonuje się to samodzielnie.

Pokazuje i objaśniam:

Wykonuje pokaz czynności z omówieniem.

Ćwiczenie:

Przeprowadzam praktyczne przystrzeliwanie broni

 

 

4

Zakończyć szkolenie w  punkcie nauczania.

Wskazuje najlepiej ćwiczących.

Omawiam najczęściej popełniane błędy.

Nakazuję dokonania przemieszczenia w rejon kolejnego punktu nauczania.

 

 

 


WARUNKI PRZYSTRZELIWANIA

1.      Przystrzelać karabin SWD z mechanicznymi przyrządami celowniczymi.

2.      Przystąpić do sprawdzenia celownika optycznego, w tym celu:

a)      Przyłączyć do broni celownik PSO-1 i poduszkę kolby.

b)     Obracając bębenki, nastawić celownik na „3”, a podziałkę poprawek bocznych na „0”.

c)      Zamocować karabin w stojaku i wycelować go za pomocą celownika mechanicznego (ustawionego na podziałkę 3) w środek dolnego skraju tarczy, do której przystrzeliwano broń z celownikiem mechanicznym.

d)     Zakleić dolną część tarczy białym paskiem o szerokości 2 cm

e)      Patrząc przez celownik optyczny (nastawy celownika 3 w odległości i 0 w kierunku) sprawdzić gdzie skierowany jest główny znak celowniczy; jeżeli jest on skierowany w środek dolnego skraju tarczy, to celownik uważa się za sprawdzony.

f)       W przeciwnym przypadku, zwolnić boczne wkręty ryglujące bębenki o jeden-dwa obroty, a następnie nie zmieniając nastaw celownika podprowadzić wierzchołek głównego znaku celowniczego pod punkt celowania i ostrożnie dokręcić do oporu wkręty ryglujące.

g)     Sprawdzić czy podczas dokręcania nie nastąpiło przesunięcie siatki celownika względem punktu celowania; jeśli nastąpiło, należy powtórzyć czynności podane w punktach e – f.

3.      Wykonać strzelanie kontrolne – cztery strzały do tarczy nr 1 z naklejonym białym paskiem (patrz punkt 2.d).

4.      Jeżeli wynik strzelania nie spełnia warunków przystrzeliwania, należy zwolnić wkręty ryglujące i obracając nakrętki czołowe wprowadzić odpowiednie poprawki.

UWAGA! Na bocznych powierzchniach nakrętek czołowych naniesiona jest podziałka w postaci czarnych, równo od siebie oddalonych kresek. Obrót nakrętki czołowej o jedną kreskę powoduje przesunięcie ŚPT o 5cm

Przykład. Przy strzelaniu na odległość 100 m z nastawą celownika 3/0 średni punkt trafienia odchylił się od punktu kontrolnego w górę o 5 cm i w lewo o 7 cm.

              W celu pokrycia  ŚPT z punktem kontrolnym zwolnić wkręty ryglujące bębenka odległościowego, po czym obracając nakrętkę czołową w kierunku „w dół  ŚPT”, przesunąć wskaźnik nakrętki względem podziałki dodatkowej kadłuba bębenka o jedną działkę i ostrożnie dokręcić wkręty. Następnie zwolnić wkręty bębenka kierunkowego i obracając nakrętkę czołową w kierunku „w prawo ŚPT” przesunąć wskaźnik nakrętki względem podziałki dodatkowej kadłuba bębenka o półtorej działki, po czym ostrożnie dokręcić wkręty.

5.      Po wniesieniu poprawek ponownie wykonać strzelanie. Jeżeli wynik spełnia warunki przystrzeliwania, to broń uznaję się za przestrzelaną.


Rys. 4. 2. 1. Celownik optyczny PSO-1. 1 – bębenek odległości; 2 – bębenek kierunkowy; 3 –

   nakrętka do regulacji luzu celownika na broni.

 

 

 



Uproszczony sposób przystrzeliwania kbw SWD z PSO-1. Wariant A.

 

W celu zaoszczędzenia czasu istnieje możliwość sprawdzania celownika optycznego bez naklejania białego paska. W tym celu należy, po przystrzelaniu broni z mechanicznymi przyrządami celowniczymi, założyć PSO-1 na karabin, ustawić na bębenku odległości nastawę „1” i sprawdzać celownik mierząc w punkt kontrolny na tarczy (środek największego koła). Pozostałe czynności wykonywać tak jak poprzednio.

Nie jest to jednak sposób zalecany, ze względu na trudność wycelowania w niewidoczny punkt kontrolny.

 

 



Uproszczony sposób przystrzeliwania kbw SWD z PSO-1. Wariant B.

 

              Karabin wyborowy SWD można przystrzeliwać na odległość 50 m. Do tego celu służy tarcza o wymiarach 75 x 75 cm z białym tłem, na którym znajduje się koło celownicze o średnicy 1 cm i punkt kontrolny umieszczony 6 cm powyżej koła celowniczego.

Odległość 50 m pozwala na dokładne zaobserwowanie przez celownik optyczny położenia każdej przestrzeliny względem punktu kontrolnego, bez konieczności podchodzenia do tarczy.

Ze względu na minimalny rozrzut broni na tej odległości, przyjmuje się, że każdy strzał daje podstawę do wnoszenia poprawek w nastawach celownika optycznego.

Przystrzeliwanie prowadzić w postawie leżącej z wykorzystaniem podpórki. Bębenek odległości nastawić na „3” a kierunkowy na „0”. Odchylenie każdej przestrzeliny od punktu kontrolnego ustala się bezpośrednio z rubieży otwarcia ognia za pomocą celownika. Jeżeli odchylenie jest większe niż 1-1,5 cm, strzelający określa i wprowadza poprawki w nastawach celownika oraz oddaje następny strzał. Przy czym na odległości 50 m przesunięcie nakrętki czołowej bębenka o jedną działkę powoduje przesunięcie punktu trafienia o 2,5 cm (zarówno w pionie jak i w poziomie).

Poprawki po każdym strzale wprowadza się do chwili uzyskania odchylenia przestrzeliny od PK w granicach 1-1,5 cm. Gdy ostatni strzał zmieści się w żądanych granicach, należy oddać jeszcze 3 strzały celem sprawdzenia rozrzutu. Jeżeli rozrzut 4 ostatnich strzałów jest zgodny z warunkami przystrzeliwania, to karabin uważa się za przystrzelany.

 

 

Rys. 4. 2. 2. Tarcza do przystrzeliwania kbw SWD na odległość 50 m.


Zmiana punktu celowania przy przystrzeliwaniu karabinu SWD z celownikiem PSO-1.

Po przystrzeliwaniu karabinu wyborowego z mechanicznymi przyrządami celowniczymi należy przystąpić do sprawdzenia celownika optycznego. W tym celu na tarczy nakleja się biały pasek szer. 2 cm celem skrócenia wysokości tarczy. Przyczyną jest inne przewyższenie toru lotu pocisku nad punktem celowania dla mechanicznych i optycznych przyrządów celowniczych karabinu. Wynika to z faktu, iż linie celownicze przyrządów mechanicznych i celownika PSO-1 zbiegają się na odległości 300 m, tworząc przy tym kąt jednej tysięcznej. W związku z tym na odległości 100 m linia celowania celownika optycznego przebiega 2 cm powyżej linii celowania mechanicznych przyrządów celowniczych.

 

 

      OPRACOWAŁ

_____________________

(stopień, imię i nazwisko)

Zgłoś jeśli naruszono regulamin