rozporzadzenie o bezpieczenstwie nad woda i w gorach.doc

(85 KB) Pobierz
pDz

 

ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.

 

§ 1. Rozporządzenie określa:

1) warunki bezpieczeństwa osób przebywających w górach oraz obowiązki

osób prawnych i fizycz­nych prowadzących w górach działalność w zakre­sie kultury fizycznej,

2) warunki bezpieczeństwa osób pływających, kąpią­cych się i uprawiających sporty wodne oraz obo­wiązki osób

§ 2.1. Rozporządzenie dotyczy terenów położonych na wysokości powyżej 600 m nad poziomem morza (n.p.m.), których rzeźba terenu stwarza zagrożenie dla zdrowia i życia osób na nich przebywających lub któ­rych zagospodarowanie rekreacyjno-sportowe kwalifi­kuje do uprawiania turystyki, rekreacji ruchowej i spor­tu w górach.

§ 2.2. Rozporządzenie dotyczy również terenów leżą­cych poniżej

600 m n.p.m., których rzeźba stwarza za­grożenie dla zdrowia i życia osób na nich przebywających lub których zagospodarowanie rekreacyjno-spor­towe kwalifikuje do uprawiania turystyki, rekreacji ru­chowej i sportu w górach.

§ 8.1. Kąpieliska mogą być zorganizowane lub pro­wizoryczne.

§ 8.2. Kąpieliskiem zorganizowanym jest teren położo­ny nad obszarem wodnym, z plażą, na stałe przystoso­wany do kąpieli, z wyznaczonymi

i trwale oznakowanymi strefami kąpieli, wyposażony w urządzenia sanitar­ne oraz inne urządzenia, jak: pomosty, natryski i szatnie.

§ 8.3. Kąpieliskiem prowizorycznym jest teren położo­ny nad obszarem wodnym, z plażą, przystosowany do sezonowego wykorzystania, z miejscem do kąpieli pro­wizorycznie oznakowanym oraz wyposażony w urzą­dzenia sanitarne.

§ 8.4. Pływalnią jest obiekt wyposażony w sztuczny zbiornik wodny (basen) przeznaczony do kąpieli, mają­cy trwałe brzegi i dno, zaopatrywany w wodę przepły­wową oraz mający urządzenia sanitarne, szatnie i na­tryski. Pływalnie mogą być kryte i odkryte.

§ 8.5. Szczegółowe warunki korzystania z kąpieliska lub pływalni określa regulamin.

§ 9.1. Kąpielisko należy zlokalizować tak aby mia­ło dogodnie ukształtowany brzeg i dno oraz dobre na­słonecznienie. Szybkość prądu wody w obrębie kąpieliska zlokalizowanego nad wodami bieżącymi nie po­winna przekraczać

1 m/sek.

§ 9.3. Zlokalizowanie kąpieliska wymaga pozytywnej opinii Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowe­go oraz uzgodnienia z właściwym organem admini­stracji samorządowej, inspektoratem żeglugi śródlądo­wej

i organem Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a loka­lizacja kąpieliska nad wodami morskimi - ponadto z dyrektorem właściwego urzędu morskiego.

§ 10.1. Zakazami kąpieli powinny być objęte obsza­ry wodne, na których kąpiel jest niebezpieczna, a w szczególności położone przy śluzach, mostach, bu­dowlach wodnych, portach, jak również szlaki żeglow­ne oraz wody

o silnym zanieczyszczeniu i wirach.

§ 11.1. Do kierowników ośrodków wypoczynko­wych, sportowych, rekreacyjnych

i turystycznych, po­łożonych nad obszarami wodnymi, należy:

1) zagospodarowanie obszarów wodnych w celu umożliwienia kąpieli oraz określenie miejsc przeznaczonych do kąpieli dla osób nie umiejących pływać,

2) zapewnienie oznakowania wszystkich obszarów wodnych i miejsc, na których kąpiel jest niebez­pieczna lub objętych zakazem kąpieli.

§ 12. Do obowiązków kierowników kolonii, obozów i innych placówek wypoczynku dzieci i młodzieży, któ­rych uczestnicy korzystają

z ogólnodostępnych kąpie­lisk i pływalni, należy:

1) zapoznanie uczestników z regulaminem danego ką­pieliska lub pływalni

oraz czuwanie nad jego ści­słym przestrzeganiem,

2) uzgodnienie z kierownikiem kąpieliska lub pływal­ni warunków i sposobu

korzystania z kąpieliska lub pływalni zapewniających bezpieczeństwo uczestnikom.

§ 15. 3. Wykaz sprzętu medycznego, leków i artykułów sanitarnych, w które powinny być wyposażone pływal­nie i kąpieliska, określa załącznik nr 6 do rozporządze­nia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Załącznik nr 1

SZCZEGÓŁOWE WARUNKI BEZPIECZEŃSTWA TRAS l URZĄDZEŃ SŁUŻĄCYCH UPRAWIANIU W OKRESIE ZIMOWYM SPORTÓW ORAZ REKREACJI RUCHOWEJ W GÓRACH

§ 3.1. Przez urządzenia służące rekreacji ruchowej należy rozumieć:

1) narciarskie trasy zjazdowe popularne,

2) nartostrady,

3) narciarskie pólka ćwiczebne,

4) narciarskie trasy biegowe i śladowe popularne,

5) tory saneczkowe popularne.

§ 3.2. Narciarskie trasy zjazdowe, biegowe i śladowe są w okresie zimowym szlakami udostępnionymi do użytku publicznego.

§ 4.1. Narciarskie trasy zjazdowe popularne muszą być oznakowane

w zależności od stopnia trudności.

§ 4.2. Z uwagi na nachylenie trasy w profilu podłużnym wprowadza się następujące stopnie trudności:

Stopień trudności

 

Trasy

 

Oznakowanie kolorem

 

Nachylenie w profilu podłużnym

 

Średnie

 

maksymalne

 

A

 

bardzo łatwe

 

zielony

 

do 15% (9°)

 

21% (12°)

 

B

 

Łatwe

 

niebieski

 

17—21% (10—12°)

 

30%(17°)

 

C

 

Trudne

 

czerwony

 

21—29% (12—16°)

 

40%(22°)

 

D

 

bardzo trudne

 

czarny

 

ponad 29% (16°)

 

53% (28°)

 

§ 5. Nartostrady stanowią specjalny rodzaj tury­stycznych szlaków narciarskich, zbudowanych w celu rozładowania dużej koncentracji ruchu; są one jednokierunkowe i przeznaczone wyłącznie do zjazdu.

 

Załącznik nr 2

ZASADY OSTRZEGANIA O NIEBEZPIECZEŃSTWACH l OZNAKOWANIE SZLAKÓW

l TRAS GÓRSKICH

§1.1. Oznakowanie szlaku turystycznego dokony­wane jest przez umieszczenie w widocznych punktach terenowych znaków prostokątnych trójkolorowych: kolor biały, dowolny kolor z wyjątkiem białego, kolor biały, malowane farbą olejną, o wymiarach 15x10 cm.

§1.2. Znaki w terenie powinny być umieszczone w taki sposób, aby była zachowana widoczność kolejnego znaku do przodu i do tyłu, nie rzadziej jednak niż co 50 m.

§1.3. Na początku i na końcu szlaku turystycznego umieszcza się widoczny drogowskaz, na którym powi­nien być zaznaczony kolor szlaku i czas przejścia.

§ 2. 1. Na szlakach turystycznych, na których uprawiana jest turystyka piesza zimą, obowiązują znaki letnie oraz umieszczone okresowo znaki zimowe.

§ 3. 1. Stopień zagrożenia lawinowego ustala GOPR, współdziałający w tym zakresie z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

§ 3. 2. Ustalenia, o których mowa w ust. 1, GOPR prze­kazuje niezwłocznie do właściwych organów admini­stracji samorządowej, które ogłaszają komunikaty o stopniu zagrożenia lawinowego w środkach maso­wego przekazu o zasięgu ogólnopolskim i lokalnym. W komunikacie o stopniu zagrożenia lawinowego podaje się, jakie zostały wprowadzone ograniczenia lub zakazy w poruszaniu się ludzi i funkcjonowaniu urządzeń na danym obszarze. Ogłaszany stopień za­grożenia lawinowego może być zmieniony tylko ko­lejnym komunikatem wydanym przez ten sam organ.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

§ 4. Dla stworzenia właściwego systemu ostrzegawczego wprowadza się następujące stopnie zagro­żeń lawinowych:

STOPNIE ZAGROŻENIA LAWINOWEGO

Stabilność pokrywy śniegowej

 

Prawdopodobieństwo wyzwolenia (zejścia) lawiny

 

Zalecenia dla ruchu osób

 

1. Stopień zagrożenia Mały (nieznaczny)

 

Pokrywa śniegu jest na ogół

utrwalona i stabilna (związana).

 

Wyzwolenie lawiny jest możliwe na bardzo niewielu skrajnie stromych stokach, tylko przy dużym obciążeniu.

Na ogół bezpieczne warunki dla wędrówek.

 

2. Stopień zagrożenia Umiarkowany

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin