Marta Trzcianowska gr.doc

(38 KB) Pobierz

                                                                        Marta Trzcianowska gr.7

                                                                                    Paulina Adamska gr.3

 

 

KONFLIKT  MIĘDZY RYBAKAMI A EKOLOGAMI DOTYCZĄCY  ŁOSOSI     W     JEZIORZE   ŁEBSKO

 

1.Charakterystyka regionu

Jezioro Łebsko znajduje się  w województwie pomorskim na  Wybrzerzu Słowińskim,jest  trzecim  pod względem powierzchni jeziorem w Polsce.Ma powierzchnię 7142 ha, długość 16,4 km, szerokość 7,6 km a maksymalna głębokość to 6,3 m .Łebsko leży na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. Północny brzeg stanowi Mierzeja Łebska z ruchomymi piaskami. Jezioro powstało poprzez podniesienie poziomu morza i zalanie łąk. Przez Łebsko przepływa rzeka Łeba. Posiada także połączenie kanałami z jeziorami Gardno i Sarbsko.Osobliwością jezior przymorskich są okresowe wlewy wody morskiej podczas silnych sztormów. Dopływ słonej wody umożliwia zasiedlanie tych terenów dość licznym słonoroślom . Na obszarze Parku utworzono 12 rezerwatów ścisłych i 3 częściowe. W 1977 roku został włączony przez UNESCO do sieci Światowych Rezerwatów Biosfery, a w 1995 r. wpisany na listę terenów chronionych konwencją ramsarską o obszarach wodno-błotnych o międzynarodowym znaczeniu przyrodniczym.Charakterystycznymi elementami Parku są przymorskie jeziora, bagna, łąki, torfowiska, nadmorskie bory i lasy, a przede wszystkim wydmowy pas mierzei z ruchomymi wydmami.

2.Charakterystyka stron konfliktu

Przez jezioro Łebsko w Słowińskim Parku Narodowym przepływa rzeka. Jesienią jej nurtem powinny wędrować na tarło łososie. Nie mogą, bo - według ekologów - w poprzek nurtu stoją sieci .Jest to konflikt pomiędzy rybakami a Towarzystwem Przyjaciół Rzeki  Łeby. Rybacka spółka ,,Sandacz” została przyłapana na połowie łososi w niedozwolonym miejscu i czasie ,niedozwolonymi metodami uniemożliwiając swobodną migrację oraz tarło tamtejszym łososiom. I mimo że,wędkarze zostali przyłapani na gorącym uczynku wypierają się faktów.Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łaby walczy o ochronę łososia poprzez zlikwidowanie sieci rybackich w nurcie rzeki lub przynajmniej pozostawienie luk.

 

 

 

3.Historia i przebieg konfliktu

Przyczyną konfliktu są ekonomiczne korzyści z połowu łososia ,co powoduje determinację wędkarzy i ich kłusownictwo na terenie SPN.Jest to powodowdem nie podporządkowania się pod prawo ochraniające łososie w okresie tarła.Na czym tak bardzo zależy władzom parku oraz ekologom. W lipcu 2007 obecności strażników SPN, Społecznej Straży Rybackiej oraz członków Towarzystwa Przyjaciół Rzeki Łeby na jeziorze zostały ustawione dwie bojki koloru żółtego, oddalone od siebie o 150 metrów, z dokładną lokalizacją ich pozycji urządzeniem GPS . Miały one oznaczać szlak migracyjny dla troci i łososia, które odbywają wędrówkę tarłową przez jezioro Łebsko w górę rzeki Łeby. Niestety na ich drodze od sierpnia 2007 ustawiona jest przeszkoda nie do pokonania – rybackie sieci. W połowie sierpnia 2007podczas akcji SSR w miejscowości Rąbka nad jeziorem Łebsko sporządzona została dokumentacja wideo obrazująca sposób ustawienia sieci oraz fakt naruszenia szlaku migracyjnego. Także  podczas akcji kontrolnej SSR udokumentowano sposób ustawienia sieci, które przegradzają jezioro Łebsko od pomostu w m. Rąbka w kierunku płd.-wsch. do samego brzegu, w sposób wykluczający jakąkolwiek migrację ryb dwuśrodowiskowych.
Towarzystwo Przyjaciół Rzeki Łeby oraz Klub Muchowy „Dolina Łeby” zgłasza swój stanowczy sprzeciw rabunkowej gospodarce rybackiej prowadzonej przez władze Słowińskiego Parku Narodowego na jeziorze Łebsko, na terenie Parku Narodowego objętego programem Natura 2000. Nie godzimy się też na łamanie porozumienia określającegowarunki migracji troci i łososia oraz na degradację stada tarłowego troci i łososia zlewni rzeki Łeby.

 

4. Możliwe do zastosowania metody rozwiązania konfliktu

- zwiększenie świadomości rybaków o szkodach przyrodniczych

-wzmożenie negocjacji dwóch stron konfliktu

- wyznaczenie optimum odpowiadającemu  i rybakom i ekologom

-monitoring w okresie tarła wyznaczonych szlaków migracyjnych

- kary za nieprzestrzeganie ustaleń

Zalety : wzmożona ochrona łososia,ochrona populacji,większa kontrola akwenu

Wady: utrudnienia w monitoringu akwenu wodnego,dodatkowe koszty,straty ekonomiczne wynikające z ograniczenia połowu

Efekty: porozumienie między dwoma stronami,zlikwidowanie lub przynajmniej ograniczenie konfliktu

5. Perspektywy rozwoju / zakończenia konfliktu

Konflikt bez dyskusyjnie należy próbować rozwiązać i wierzyć że,negocjacje z czasem zaczną przynosić skutki. Zapewne nie będzie to łatwe ponieważ rybacy robią i mówią co innego co utrudnia dyskusję. W sytuacji krytycznej monitoring i kary będą konieczne do ochrony łososia na którą zdecydowanie zasługuje.

6. Własna opinia

Konflikt o podłożu materialnym wydaje się być dość popularny ze względu na korzyści finansowe jakie ze sobą niesie. Nieszczerość rybaków wymaga dodatkowej kontroli ich postępowania na terenie jeziora Łebsko tak cennego ze względu na jego położenie i pochodzenie.Interwencja ekologów i władz parku zdaje się być uzasadniona i konieczna. Działania podjęte na rzecz ochrony powinny być konsekwentne i długofalowe by ratować populację łososia. Naszym zdaniem powinno się próbować w pokojowy spokój rozwiązać konflikt i zaostrzać metody wraz ze wzrostem łamania prawa przez rybaków.

-


 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin