opis.docx

(18 KB) Pobierz

UrukDroid 1.6 na Archos 28/32/35/43/70/101 internet tablet (8 generacja)

 

Co to jest UrukDroid, sam się wczoraj o tym dopiero wczoraj dowiedziałem. Miałem już dość zamulającego Archosa 70 IT i jego 260MB na aplikacje. Zacząłem szukać po forach zagranicznych, bo tutaj informacji jak na lekarstwo.

W skrócie: UrukDroid opary jest na oficjalnym Androidzie 2.2, daje nam (ponad to co standardowo): 1GB na aplikacje, roota i jeszcze parę(dziesiąt) usprawnień systemu, między innymi system plików EXT4, który jest szybszy. Dzięki temu nie trzeba się już tak ograniczać przy instalowaniu aplikacji a sam system chodzi płynniej (o ile mamy szybką kartę microSD).

Jedyna niedogodność jaką zauważyłem, to, że podłączyć do sieci WiFi trzeba się specjalną dodaną aplikacją, za to dzięki temu ponoć działa połączenie ad-hoc.

Jeśli tego nie potrzebujemy, można wyłączyć usługę WLan w konfiguracji UrukDroid i korzystać z systemowego podłączania do sieci. Pisze o tym, bo w pkt IV (opcjonalnym ale moim zdaniem niezbędnym), będzie potrzebne WiFi.

 

I. Co jest nam potrzebne, żeby zainstalować UrukDroid 1.6 (taka jest na dana chwilę najnowsza wersja).

 

1. Tablet 8 generacji jeden: z Archos 28/32/35/43/70/101 internet tablet.

2. Ładowarka do tabletu (niezbędna - bez niej tablet nie wchodzi w Boot menu).

3. Kabelek miniUSB do podłączenia z komputerem.

4. Karta microSD co najmniej 2GB - radzę zaopatrzyć się w szybką kartę, gdyż system z niej często korzysta i jeśli będzie to wolna karta, to już na starcie będzie nam zamulał gorzej niż na stockowym romie. Takie są moje doświadczenia z kartą 16GB class4 i kartą 8GB class6 - ta ostatnia została w tablecie.

Wybór karty jest na "całe życie systemu", gdyż bez niej system nie wystartuje.

 

Boot menu - specjalne menu serwisowe, które umożliwia dokonanie tego co poniżej. Ogólnie wchodzimy do niego podczas włączania tabletu trzymając przycisk [vol -] (tablet musi być wyłączony), aż zobaczymy menu serwisowe. Samo włączenie tabletu może być różnie zainicjowane: przycisk power [pwr], podłączenie ładowarki lub restart urządzenia podczas instalacji. W niektórych poradnikach jest [vol +], ale mi jakoś na początku nie chciało wejść (potem nie próbowałem, skoro [vol -] działa). W ogóle miałem problem z pierwszym wejściem w to menu. W końcu udało się poprzez trzymanie [vol -] i podpięcie wtedy ładowarki. Po zainstalowaniu SDE to nawet ładowarka nie była potrzebna, wystarczyło tylko trzymając [vol -] i wcisnąć [pwr].

 

II. Wgrywanie SDE firmware

 

Wgranie SDE potrzebne jest, żeby móc zainstalować cokolwiek innego poza stockowym romem.

SDE pobieramy na komputer ze strony Archosa na dole znajdujemy

"SDE firmware for ARCHOS Generation 8 devices:

(ARCHOS 101, 70, 43, 32, 28 internet tablet)" i klikamy obok w "Download" i pobieramy plik AOS.

Lub na skróty - kliknąć tutaj

1. Wchodzimy w Boot menu (podłączona ładowarka). Po menu poruszamy się przyciskami [vol +] / [vol -] zatwierdzamy wybraną opcję przyciskiem [pwr].

2. Wybieramy "Update firmware".

3. Tablet przełączy się w tryb dysku USB i czeka na wgranie pliku firmware_archos_android_gen8.aos (z inną nazwą tablet nie rozpozna pliku - sprawdzone).

4. Podłączamy do komputera kabelkiem microUSB, powinien wykryć urządzenie i pojawi się nowy dysk w systemie.

5. Kopiujemy firmware_archos_android_gen8.aos na ten dysk do katalogu głównego.

6. Na tablecie przyciskamy [pwr]

7. Czekamy aż system/rom/firmware (niepotrzebne skreślić) się zainstaluje i zrestartuje urządzenie (tablet).

8. Po restarcie trzymać [vol -], żeby ponownie wejść w Boot menu bez niepotrzebnego i czasochłonnego uruchamiania systemu.

 

III. Wgrywanie UrukDroid 1.6

Przed wgraniem UrukDroid zalecam przywrócić tablet do ustawień fabrycznych. Można to zrobić z poziomu systemu Android, lub z "Boot menu" -> "Recovery system"

9. Pobrać paczkę z romem stąd Można sprawdzić tutaj, czy nie pojawiła się nowsza wersja (instalacja przebiega identycznie).

10. Wypakować plik RAR

11. Podłączony tablet z Boot menu (zakładam, że tak zostało po pkt.8 - jeśli nie uruchomić standardowo) w menu wybrać opcję "Recovery System"->"Developer Edition Menu"->"Flash Kernel and Initramfs"

12. Komputer znowu wykryje dyski (tym razem dwa - zakładam, że karta pamięci jest włożona), na pierwszy z nich kopiujemy pliki zImage i initramfs.cpio.gz z paczki UrukDroid_1.6-Install.rar

13. Po skopiowaniu wciskamy [pwr]

14. Tablet się zrestartuje, od razu trzymamy [vol -], żeby ponownie wejść w Boot menu.

15. Wybieramy "Developer edition" tablet się zrestartuje

16. Tym razem sam uruchomi się w Boot menu, które wygląda nieco inaczej niż standardowo

17. Wybieramy "UrukDroid 1.6 Installation" (lub jakoś podobnie to się nazywa), potem "Simple instalation". Jak ktoś chce może bawić się w zaawansowaną instalację i zmienić np. partycje na programy z 1GB na inna wartość, ale osobiście tego nie sprawdzałem.

18. Po krótkim czasie, tablet ponownie pojawi się na komputerze jako dysk.

19. Wgrywamy na niego plik UrukDroid-install.tgz i zatwierdzamy [pwr].

20. Po dłuższym czasie nastąpi restart urządzenia, znów trzymamy [vol -], żeby wejść w Boot menu i wybieramy "Developer edition"

21. Teraz wszystko przebiega już automatycznie i potrafi trwać kilka(naście) minut (w przypadku kiepskiej karty pamięci zdecydowanie dłużej). Można pójść zrobić sobie kanapkę czy herbatkę. Można już odłączyć kabelek microUSB.

22. System UrukDroid 1.6 jest już zainstalowany i na początku kreator pomoże go nam skonfigurować.

23. Zapyta też o zainstalowanie aplikacji zewnętrznych dostawców. Pierwszym razem je zainstalowałem, ale przy kolejnej instalacji ich już nie było. Z powodu zmiany karty microSD, zrobiłem pełne przywrócenie do ustawień fabrycznych, zarówno z ustawień systemu jak i Boot menu. Nie jestem do końca pewny czy pomogła zmiana karty, czy właśnie przywrócenie ustawień fabrycznych, ale zainstalowany ponownie UrukDroid chodzi zdecydowanie szybciej niż po pierwszej instalacji.

W przypadku gdyby coś poszło nie tak procedurę powtarzamy od pkt. 11

Instalację UrukDroid (w starszej wersji) można obejrzeć tutaj

Aby tablet był w pełni funkcjonalny (jak dla mnie) warto jeszcze zrobić to co poniżej

 

IV. Instalacja Android Market/Google Play

24. Podłączyć się do WiFi

25. Jeśli mamy Appslib odnajdujemy w nim aplikację ArcTools i instalujemy ją.

26. Jeśli nie ma Appslib to nic straconego

- uruchamiamy przeglądarkę na tabecie

- w google wpisujemy arctools

- wchodzimy w pierwszy z góry link http://www.arctablet.com/blog/archos...youtube-fixed/

- przewijamy na dół strony i klikamy "Download" lub odnajdujemy ten poradnik i klikamy TUTAJ

- po ściągnięciu instalujemy ArcTools (rozwinąć górną belkę i kliknąć na ściągniętym pliku).

27. Uruchamiamy ArcTools

- z pierwszej zakładki "Install apps" wybrać paczkę dla naszego urządzenia. W przypadku mojego 70 IT było to Default Apps & Market v3.0.26 (i zapewne dla pozostałych tabletów 8 generacji również)

- kliknąć Download

- po ściągnięciu się paczki kliknąć "Install apps"

- po wykonaniu skryptu zrestartować tablet.

Od tej pory można cieszyć się Google Play.

 

Tak wygląda ArcTools

Arctools_068_main_menu_nowrmk.png

UWAGA: Nie ponoszę odpowiedzialności jeśli coś komuś pójdzie nie tak - robicie to na własne ryzyko. Aczkolwiek moim zdaniem po takim poradniku (sam chciałbym czytac tylko tak opracowane poradniki) chyba nie powinno być problemów  .

Zgłoś jeśli naruszono regulamin