hodowla 22.doc

(55 KB) Pobierz
Typ gospodarczy :

Obiekt 2

Położenie; nadl Goleniów rdlp. Szczecin kr. I

Siedlisko LMśw, pokr. Szczawikowa

Inne dane: droga gruntowa wewnątrz oddziału

Opis: d-nu:  6Bk 2Bk 2 Brz , 106 lat zmiesz. Kep i dr. Kęp , zadzr. 0,9 jak. B. dobra

Pow. d-nu 8.08 ha, zajmuje wsch, część oddziału o prostokątnym kształcie o pow. ok. 20 ha.

Teren równy

 

 

1. Określanie cech drzewostanu docelowego:

 

Typ gospodarczy :

Db Bk So Dębowo- bukowo-sosnowy

 

Skład gatunkowy:

 

So40 Bk 35 Db 25

So Bk gatunki główne

Db – gatunek domieszkowy

Lipa  - gatunek II pietra, gatunek pielęgnacyjny

Budowa dwupiętrowa

 

 

2.     Wskazanie i uzasadnienie rębni najbardziej przydatnej w danych warunkach.

 

Proponował bym zastosować tu rębnię IIIb (gniazdowa częściowa ). Jest to rębnia odpowiednia dla drzewostanów dębowych i bukowych.

Drzewostan znajdujący się obecnie chcę przebudować na drzewostan Db Bk So przy użyciu rębni IIIb gniazdowa częściowa.

Brzoza, która znajduje się na powierzchni jest przeszłorębna należy ją usunąć, na miejsce brzozy sztucznie wprowadzę buka, a na powierzchnie między gniazdowej cięciami częściowymi odnowie buka i dęba. Przy czym w celu zabezpieczenia przed wiatrami, przyjmuję takie cząstkowe okresy odnowienia, które pozwolą na równoczesne wykonania cięcia uprzątającego nad podrostem dębowym i bukowym.

Pozostawię również kępy starodrzewu.

 

3. określenie wieku rębności i cząstkowych okresów odnowienia poszczególnych gatunków oraz całkowitego okresu odnowienia dst.
 

Wiek rębności drzewostanu dla dęba i buka wyniesie 140 lat.

Dla brzozy wiek rębności wyniesie 106 lat, są to już jednak cięcia spóźnione brzozę należało wyciąć w wieku 80 lat!

Cząstkowy okres odnowienia dla buka wyniesie około15 lat .

Cząstkowy okres odnowienia dla dębu wyniesie około 10 (12)lat.

Całkowity okres odnowienia wyniesie 15 lat.

 

 

 

4. wyznaczenie kierunku cięć i ukł. szlaków technologicznych, podział pow. na pasy lub strefy manipulacyjne.
 

Odległość miedzy szlakami zrywkowymi wynosić będzie ok. 50m(2h wysokości dst.). Szlaki zrywkowe będą przebiegały od drogi znajdującej się po wschodniej stronie oddziału do drogi gruntowej wewnątrz oddziału jest to droga wyznaczająca daną powierzchnię manipulacyjną.. Cięcia będę wykonywał ze wschodu na zachód. Na jednej powierzchni manipulacyjnej.

 

5. Charakterystyka cięć właściwych do odnawiania poszczególnych gat.:
sposób i intensywność cięć, wielkość, położenie i kształt powierzchni; kryteria rozpoczęcia , pora roku, następstwo i nawrót cięć.
 

Dąb:

Nie wykonujemy tutaj ciecia przygotowawczego ponieważ drzewostan był dobrze pielęgnowany drzewa są bardzo dobrej jakości. Również  wskaźnika zadrzewienia wynoszący 0,9 jest odpowiedni do odnowienia dębu.( Jedynie w miejscach gdzie wskaźnik zadrzewienia jest większy należy go  zmniejszyć, oraz ewentualnie gdzie gleba jest zachwaszczona należy ją przygotować ręcznie w talerze.)

Po stwierdzeniu latem dobrego urodzaju – świadczy o nim owocowanie co najmniej 50% , przygotowujemy  się do ciecia obsiewnego. Gleby nie trzeba przygotowywać ponieważ jest ona sprawna co stwierdzam na podstawie pokrywy szczawikowej.

Pierwsze ciecie  odsłaniające należy wykonać po drugim roku wegetacji odnowienia, przerzedzając drzewostan dębowy nierównomiernie grupowo i gniazdowo. Co zapewni uzyskanie kępowej formy odnowienia, intensywność cięcia nie powinna przekraczać 15-20% miąższości. Następne cięcia odsłaniające należy prowadzić, w nawrotach co 3-4 lata, pobierając każdorazowo około 30% miąższości.

Po każdym z tych cięć należy usuwać samosiewki uszkodzone, a także przerzedzać zagęszczone kępy, wycinając okazy wadliwe oraz odrośla .

Ciecie uprzątające wykonuje się gdy dęby osiągną około 2m wysokości. Po wykonaniu cięcia uprzątającego należy w kępach dębu usuwać okazy uszkodzone.

 

 

Buk:

Gleba wykazuje dobrą sprawność ponieważ występuje na niej pokrywa szczawikowa.

W roku dobrego urodzaju nasion, gdy kwitnienie buka zapowiada obfitość bukwi, należy zaplanować cięcia, a latem przy pełnym ulistnieniu  wyznaczyć je. Cięcia obsiewne wykonuje się jesienią  jeden raz po opadnięciu nasion. Drzewostan przerzedza się równomiernie.

Po cięciu obsiewnym wskaźnik zadrzewienia powinien wynieść 0,7. zmniejszenie zwarcia, a zatem poprawa warunków świetlnych ma umożliwić egzystencję nalotu przez 3 lata.

Pierwsze cięcie odsłaniające wykonać należy zimą trzeciego roku po obsiewie. W roku następnym po obsiewie cięć nie należy wykonywać, gdyż jednoroczne siewki buka są bardzo wrażliwe na szkody przy obalaniu i zrywce drzew. Liczba cięć wyniesie 3 i wykonać je należy co 3 -5 lat.. drzewa o dużych konarach należy usuwać wcześniej, aby uniknąć dużych szkód wśród nalotu i podostu.

Cięcia uprzątające należy wykonać po15  latach.

Po wykonaniu ciecia uprzątającego nad dębem oraz bukiem wprowadzamy sztucznie sosnę.

  6. Charakterystyka zabiegów pielęgnacyjnych w istniejących i powstających odnowieniach.


Dąb porównaniu do innych gatunków drzew wymaga najstaranniejszego pielęgnowania.

Prace pielęgnacyjne w uprawach i samosiewach dębu maja bardzo duże znaczenie. Dąb jest wrażliwy na zachwaszczenie i dlatego uprawy z samosiewu wymagają systematycznego odchwaszczania. Gęste samosiewy należy przerzedzić.(na powierzchni na być 25%dębu).Przerzedzanie należy traktować jako czynność selekcyjną usuwając osobniki słabe, wadliwe i uszkodzone pozostawiając drzewka najsilniejsze i najlepiej ukształtowane.

Między grupami i kępami samosiewu silnie różniących się wzrostem należy stworzyć łagodne przejścia przez przycięcie skrajnych drzewek. Czyszczenie powinno być powtarzane w krótkich odstępach czasu, nie rzadziej niż co 4 lata.

 

Buk- samosiewy korzystające z osłony drzewostanu najczęściej nie wymagają ochrony przed chwastami. Natomiast upraway założone na gniazdach wymagają również niewielkiej opieki.

Pierwsza czynnością  pielęgnacyjna w naturalnych odnowieniach jest odpowiednie przerzedzenie samosiewów. Powinny pozostać samosiewki najlepiej przyrastające, proste nie uszkodzone.

W okresie czyszczeń wczesnych i późnych kontynuowane jest usuwanie z rozwijającego się podrostu wszystkich drzewek wadliwych.

 

7. charakterystyka uzupełnień: gat, formy zmieszania, lokalizacja domieszek, więźba materiał sadzeniowy, sposób i termin przygotowania gleby, sadzenie.
 

Glebę przygotowujemy w roku poprzedzającym sadzenie  należy zrobić to jesienią.
Lipa  - glebę przygotowujemy w talerze w więźbie 1,5 x1,5m. talerze mają średnice 0,5m. Z miejsca gdzie ma być talerz należy zdjąć pokrywę, a glebę się przerabia. Sadzenie w jamkę.

Należy to wykonywać dwuosobowo. Kolejność czynności jest następująca: kopiemy jamkę, pozostawiając na dnie nieco ziemi lekko spulchnionej, w jamce umieszczamy sadzonkę nieco niżej od jej położenie przed wyjęciem ze szkółki; rozmieszczamy odpowiednio jej system korzeniowy obsypujemy lekko korzenie ziemią próchniczną; również  lekko podciągamy ją do góry, a następnie lekko udeptujemy; wypełniamy jamkę całkowicie, ustalamy położenie pionowe sadzonki i ostatecznie ugniatamy nogami ziemię.

 

Sosna –Tam gdzie się da mechanicznie przygotowujemy glebę .. Glebę przygotowujemy w bruzdy.  Bruzdy wyorujemy pługiem leśnym dwuodkładnicowym. Szerokość bruzdy  0,7m i odstęp między bruzdami  1,5m.Sosnę sadzimy w szparę.

 

Tam gdzie się nie da glebe przygotowujemy ręcznie w talerze. Sosnę wprowadzę w więźbie 1,5x1,0m

Glebę przygotowujemy jesienią sosnę natomiast wysadzamy wiosną. Użyję sadzonek 1/0.

 

Sadzenie w szparę . Sadzenie to polega na wykonaniu w ziemi otworu w kształcie szpary, umieszczeniu w nim sadzonki i zasypaniu bądź zamknięciu szpary przez dociśnięcie jej boków do korzeni. Najlepiej wykonywać ta pracę w zespole dwuosobowym. Najlepszym sprzętem do tego będzie kostur. Liczba sadzonek  tysięcy sadzonek.

 

 

 

 

 

8. graficzny harmonogram poszczególnych etapów realizacji rębni(wejść do dst.)

 

 

 

Wiek drzewostanu(w latach)

Czynności

106

Wycięcie brzozy, następnie sztuczne wprowadzenie buka.

120

120 w okresie dobrego urodzaju nasion

Cięcia częściowe dla buka.

Czięcia obsiewne dla buka

3 lata po cięciu obsiewnym

I cięcia odsłaniające

Co 3-5  w miarę potrzeb

Kolejne cięcia odsłaniające

125

125 w okresie dobrego urodzaju nasion

Cięcia częściowe w dębie

Cięcia obsiewne dla dębu

2 lata po cięciu obsiewnym

I cięcia odsłaniające

co 3-4 lata w miarę potrzeb

Kolejne cięcia odsłaniające

140

Cięcia uprzątające w dębie i buku sztuczne wprowadzenie sosny na pozostałej powierzchni.

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin