wydział BiNOŻ
kierunek: Biotechnologia
semestr: 4
zajęcia: wtorek 1215-1600
data oddania sprawozdania:
Laboratorium z Biochemii
Ćwiczenie 1
Aminokwasy
Joanna Ksiądzyna
Ewa Świegocka
Honorata Karasińska
AMINOKWASY
Wstęp teoretyczny
Aminokwasy są pochodnymi kwasów karboksylowych, jednocześnie możemy zaliczyć je do biopolimerów. W przyrodzie występuje ok 1500 aminokwasów z tym, że białka tworzy 20 +1 aminokwasów i są to aminokwasy szeregu L o konformacji α. Aminokwasy nieproteinogenne np. D-aminokwasy występują w antybiotykach produkowanych przez drobnoustroje. Właściwości aminokwasów wynikają z obecności dwóch grup tj. karboksylowej oraz aminowej. Większość aminokwasów kodowanych jest przez trójki nukleotydów-kodony, cześć powstaje przez transformacje potranslacyjne. Wszystkie aminokwasy oprócz glicyny są czynne optycznie; posiadają tetraedryczne (chiralne) atomy węgla.
Aminokwasy występują w 99% w formie zjonizowanej i mają charakter amfoteryczny. W zależności od pH środowiska w stosunku do pI zachowują się w następujący sposób.
jeżeli :
pH < pI aminokwas tworzy kation – jest słabym kwasem
pH=pI aminokwas przybiera formę amfijonu, w tym pH aminokwas ma szczególne własności-najsłabiej przewodzi prąd i jest najtrudniej rozpuszczalny
pH>pI tworzy anion i zachowuje się jak słaba zasada
Podział aminokwasów:
-obojętne ( Glicyna, Alanina, Walina, Leucyna, Izoleucyna, Asparagina, Glutamina)
-kwaśne( Asparaginian, Glutaminian)
-zasadowe(Lizyna, Arginina, Histydyna)
-z pierścieniem aromatycznym( Fenyloalanina, Tyrozyna, Tryptofan)
-zawierające grupę -OH ( Seryna, Treonina)
-grupa aminowa jest drugorzędowa i jest częścią pierścienia-Prolina
-zawierające siarkę( Cysteina, Metionina)
+Selenocysteina
Podział aminokwasów według charakteru reszty R
- aminokwasy z apolarną resztą R(Gly, Ala, Val, Leu, Ile, Phe, Pro, Met)
- aminokwasy z polarna, ale niejonizującą lub bardzo trudno jonizującą resztą R(Ser, Thr, Tyr, Trp, Cys, Asn, Gln)
-aminokwasy zawierające w reszcie R dodatkową grupę karboksylową(Asp, Glu)
-aminokwasy zawierające dodatkową grupę – NH2 (His, Lys, Arg)
Aminokwasy ulegają reakcji kondensacji tworząc dimery, oligomery, peptydy i białka. Łączą się one wiązaniami peptydowymi zwanymi inaczej amidowymi, kowalencyjnymi. Wiązanie peptydowe
jest bardzo trwałe-porównywalne jest do wiązania zdelokalizowanego.
Pomiędzy cysteinami mogą tworzyć się wiązania (mostki) disiarczkowe tworząc cystynę. Występowania mostków w białku między innymi determinuje budowę przestrzenną białka.
Pochodne aminokwasów powstające między innymi w wyniku dekarboksylacji, czy alkilowania aminokwasów, niejednokrotnie pełnia bardzo ważne funkcje biologiczne bez których organizmy nie mogłyby funkcjonować.
W organizmie zwierząt wyższych i człowieka niektóre aminokwasy białkowe są endogenne (syntetyzowane w organizmie) inne egzogenne.
Aminokwasy egzogenne nie mogą być syntetyzowane w organizmie człowieka i zwierząt wyższych, dlatego muszą być dostarczane z zewnątrz wraz z pokarmem białkowym. Należą do nich leucyna, izoleucyna, lizyna, fenyloalanina, metionina, walina, treonina, tryptofan, histydyna i arginina. Arginina wprawdzie powstaje w cyklu mocznikowym, ale po odszczepieniu od niej cząsteczki mocznika przekształcana jest w ornitynę– aminokwas niewykorzystywany do syntezy białek.
Prawidłowy wzrost dzieci wymaga dostarczania argininy z zewnątrz, ponieważ jej ilości powstające w cyklu mocznikowym są niewystarczające. Dla ludzi dorosłych wystarczające mogą być ilości argininy powstające w cyklu mocznikowym. Największe dzienne zapotrzebowanie człowieka dorosłego jest na leucynę, a najmniejsze na tryptofan.
Pozostałe aminokwasy białkowe należą do endogennych, ponieważ są syntetyzowane w organizmie zwierząt wyższych i człowieka. Wśród nich są tzw. względnie endogenne, które mogą być
syntetyzowane w organizmie tylko pod warunkiem dostarczenia ich egzogennego prekursora,
z którego powstają. Tyrozyna jest takim aminokwasem endogennym, powstającym w organizmie z egzogennej fenyloalaniny. Jeśli jednak nie zostanie dostarczone pożywienie, które zawiera odpowiednie ilości fenyloalaniny, nastąpi w organizmie deficyt tyrozyny (której obecność w pożywieniu nie jest konieczna). Podobnie (lecz w mniejszym stopniu) może być z cysteiną, która powstaje z egzogennej metioniny, lecz również z endogennej seryny. W przypadku braku nawet jednego aminokwasu, w organizmie zaczynają przeważać procesy rozkładu białek nad ich syntezą, czego konsekwencją jest ujemny bilans azotu.
2.1. Amfoteryczne właściwości aminokwasówZjawisko amfoteryczności można obserwować, zmieniając pH roztworu aminokwasu. Doświadczenie wykonać dla-roztworu L- tyrozyny; punkt izoelektryczny tego aminokwasu występuje przy pH 5,7.
Materiały i sposób wykonania doświadczenia:
· stały preparat L- tyrozyny
· 0,1M roztwór kwasu solnego
· 0,05M roztwór wodorotlenku sodu
Szczyptę krystalicznej L- tyrozyny rozpuszczono na ciepło, w łaźni wodnej, w kilkunastu (10-15) kroplach roztworu HCl. Po czym dodano ostrożnie, kropla po kropli, roztwór NaOH, aż do momentu powstania wyraźnego osadu. Następnie próbę zalkalizowano, używając mocniejszego roztworu zasady.
Przy pH równym punktowi izoelektrycznemu aminokwas przybiera formę amfijonu, w tym pH aminokwas ma szczególne własności-najsłabiej przewodzi prąd i jest najtrudniej rozpuszczalny. Natomiast kation (pH mniejsze od punktu izoelektrycznego) oraz anion (pH większe od punktu izoelektrycznego) są lepiej rozpuszczalne.
Metody oznaczania aminokwasówStosowane w analityce aminokwasów metody mają charakter oznaczeń ogólnych, pozwalających badać prawie wszystkie aminokwasy lub wybiórczych, odnoszących się tylko do niektórych aminokwasów.
2.2.1. Metody ogólnePodstawą metod ogólnych są reakcje, w których biorą udział wspólne dla wszystkich aminokwasów grupy chemiczne, czyli: aminowa lub karboksylowa.
2.2.1.1. Odczyn ninhydrynowyIstotą oznaczenia jest złożona reakcja aminokwasów z ninhydryną, przebiegająca w temperaturze 100°C, obejmująca dwa zasadnicze etapy. W pierwszym stadium pod wpływem ninhydryny cząsteczka aminokwasu ulega utlenieniu oraz przemianie do uboższego o jeden atom węgla aldehydu. Wydziela się wówczas amoniak i dwutlenek węgla. Następnie w wyniku kondensacji, za pośrednictwem uwolnionej z aminokwasu cząsteczki amoniaku, cząsteczek: zredukowanej (1. etap) i utlenionej ninhydryny powstaje barwny kompleks. Intensywność zabarwienia próby jest wprost proporcjonalna do ilości uwolnionego amoniaku, a w konsekwencji do zawartości aminokwasu w próbie. Uproszczony zapis przebiegu reakcji ilustruje przedstawione poniżej równanie chemiczne.
Reakcji tej ulegają jedynie aminokwasy z wolną grupą α aminową, czyli wszystkie (z wyjątkiem proliny) aminokwasy proteinogenne. Metoda ninhydynowa, ze względu na czułość i dokładność, jest oznaczeniem najczęściej stosowanym: zarówno w jakościowej, jak i ilościowej analizie aminokwasów.
(!) Oprócz aminokwasów, peptydów i białek dodatni odczyn ninhydrynowy dają: sole amonowch, aminocukry i amoniak
· 0,5% roztwór glicyny
· 0,5% roztwór histydyny
· Roztwór białka jaja kurzego
· 1% acetonowy roztwór ninhydryny (odczynnik ninhydrynowy)
Do 0,5 ml roztworu badanego aminokwasu dodano taką samą objętość odczynnika ninhydrynowego. Przygotowaną mieszaninę ogrzewano 15 min. w l00°C (we wrzącej łaźni wodnej). Równolegle wykonano próbę odczynnikową, zawierającą zamiast aminokwasu wodę.
Tabela 1. Podsumowanie reakcji ninhydrynowej
Badany roztwór
Obserwacje
Powstały produkt
Wnioski
Woda
Brak zabarwienia roztworu
Brak obecności aminokwasów
Roztwór białka kurzego
Roztwór zabarwi się na szaro
Obecność aminokwasów z wolną grupą aminową na N-końcu
Glicyna
Roztwór zabarwił się na fioletowo, potem zmienił barwę na czerwoną
Purpura Ruchemanna
Potwierdzenie obecności aminokwasu
Histydyna
Zabarwienie roztworu na granatowo
Purpura Ruhemanna
2.2.1.2. Reakcja z kwasem azotawym (wg. Van Slyke’a)
Kwas azotawy wywołuje deanimację aminokwasów z wydzieleniem stechiometrycznej ilości gazowego azotu, zgodnie z reakcją:
· 5% roztwór azotynu sodowego
· ...
ewastyna1