teczka 8 ust. 2 pkt 4 e.doc

(2293 KB) Pobierz
Opis i analiza realizacji wymagań określonych w § 8 ust

Opis i analiza realizacji wymagań określonych w § 8 ust. 2 pkt 4 e

 

 

Wykonywanie zadań na rzecz oświaty, pomocy społecznej lub postępowania w sprawach nieletnich we współpracy z innymi osobami, instytucjami samorządowymi lub innymi podmiotami

 

1.      Podejmowanie działań mających na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych poprzez współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną Łódź-Bałuty

 

2.      Podejmowanie działań w celu zapewnienia specjalistycznego wsparcia dzieciom i ich rodzicom poprzez współpracę z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną nr 2 w Łodzi

 

3.      Podejmowanie działań mających na celu rozwijanie uzdolnień plastycznych dzieci poprzez współpracę z Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi

 

4.      Podejmowanie działań mających na celu ułatwienie dziecku startu w szkole we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 45 w Łodzi

 

5.      Podejmowanie działań mających na celu podniesienie bezpieczeństwa                  dzieci poprzez współpracę z Ochotniczą Jednostką Straży Pożarnej

 

6.      Uwrażliwianie dzieci na potrzeby innych we współpracy z instytucjami niosącymi pomoc

 

7.      Pełnienie obowiązków opiekuna praktyk studenckich

 

    Opis i analiza realizacji wymagań, o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 4 e



                            1. Podejmowanie działań mających na celu rozwijanie zainteresowań

                                czytelniczych poprzez współpracę z Miejską Biblioteką Publiczną

                               Łódź-Bałuty

 

 

              Bardzo istotny wpływ na wszechstronny rozwój dziecka ma jego stały kontakt                   z książką. Spełnia on wiele ważnych funkcji, m.in. wpływa na sferę poznawczą, wychowawczą, estetyczną.

              Przeżywanie czytanego utworu literackiego powoduje większe zainteresowanie otoczeniem, wyzwalanie ekspresji plastycznej, słownej, wzbogacanie procesów myślowych. Lektura pobudza fantazję, rozwija wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, wdraża do logicznego myślenia, pogłębia i rozszerza wiadomości. Trudno oczekiwać zamiłowania do książek          u dziecka, któremu nie czytano, zanim samo posiadło tę umiejętność. Niestety coraz częściej obserwuję, że rodzice zaniedbują w dużej mierze możliwość systematycznego wpajania dziecku zamiłowania do książek. Wynika to częściowo z faktu pracy zawodowej obojga rodziców. Zapracowani i zmęczeni rodzice nie znajdują czasu na kształtowanie nawyku codziennego obcowania z książką. Bardzo szybko pojawiają się wtedy potencjalni rywale książki: telewizja, filmy video czy gry komputerowe.

              W związku z tym podjęłam działania, które miałyby na celu rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci od najmłodszych lat.

              Pracując w Przedszkolu Miejskim nr 50 nawiązałam współpracę  z bibliotekarką - pracownikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź- Bałuty Filia nr 5.

              Wspólnie ustalałyśmy tematykę zajęć zgodną z realizowanymi treściami zawartymi            w miesięcznych planach pracy np. z zakresu edukacji przyrodniczej i ekologicznej lub regionalnej i pozycje książkowe wykorzystywane podczas spotkań.

              Cyklicznie, raz w miesiącu dzieci brały udział w zajęciach czytelniczych na terenie biblioteki. Poznały cel i zasady funkcjonowania biblioteki. Miały możliwość zapoznania się          z księgozbiorem, sposobem wypożyczania książek, a także ze sposobem zachowania się                    w miejscu, jakim jest biblioteka.

              Poznane utwory literackie często były inspiracją do prac plastycznych. Dzieci malowały ilustracje do wybranych wydarzeń, przedstawiały ulubionych bohaterów, wykonywały lalki, pacynki oraz rekwizyty związane z treścią baśni i bajek, malowały obrazki ukazujące poszczególne wydarzenia i tworzyły z nich historyjki obrazkowe, robiły kostiumy z gazet.

              Organizowałam konkursy związane z treścią wysłuchanych utworów literackich. Zadaniem dzieci było np. dokończenie zdań zgodnie z treścią bajek i baśni, odgadnięcie,         z jakich bajek pochodzą, połączenie z tytułami, odczytanie tytułów i imion bohaterów. Dzieci rozpoznawały tytuły bajek także na podstawie słownego opisu bohaterów lub charakterystycznych rekwizytów, opisu wydarzeń. Szukały również różnych zakończeń bajek, rozpoznawały fragmenty muzyczne z bajek filmowych, wybierały zdania prawdziwe                      i fałszywe, oglądały ilustracje, starały się jak najwięcej zauważyć  i zapamiętać.

Dzieci obejrzały dwie wystawy prac plastycznych na terenie biblioteki.

              Na terenie przedszkola bibliotekarka prowadziła zajęcia z bajkoterapii. Wszystkie dzieci z niecierpliwością oczekiwały na dzień, w którym przychodziła Pani z biblioteki, gdyż bardzo  lubiły słuchać bajek czytanych przez nią. Odpowiednio dobrane i przeczytane bajki doskonale wyciszały dzieci po dniu pełnym wrażeń.

              Na terenie biblioteki zorganizowałam wystawę prac plastycznych dzieci z mojej grupy pt. „Moja Łódź” wykonanych w ramach omawianej tematyki z zakresu edukacji regionalnej.

 

 

 

 

 

Efekty podjętych działań skierowane na:

 

     Dzieci:

  1. Wzrosło zainteresowanie książką wśród dzieci 5- 6-letnich.
  2. Inicjowanie przeze mnie zajęć bibliotecznych wpływało na rozwój zainteresowań czytelniczych moich wychowanków.
  3. Dzieci potrafią zachować się prawidłowo w miejscu użyteczności kulturalnej.
  4. Poprzez kontakt z książką, dzieci wzbogaciły swój zasób słów, lepiej poznały otaczający świat, uczyły się myślenia, rozwijały pamięć i wyobraźnię, kształtowały nawyk czytania.

 

Przedszkole:

  1. Prace plastyczne prezentowane na terenie biblioteki i zdjęcia z udziału dzieci              w zajęciach zamieszczone w Internecie na stronie przedszkola promowały placówkę  w środowisku lokalnym.
  2. Przedszkole uatrakcyjniło ofertę edukacyjną.

 

Rodziców:

  1. Rodzice wraz z dziećmi zaczęli korzystać z szerokiej oferty biblioteki.


Nauczyciela:

  1. Pokazałam w jaki sposób promować czytelnictwo wśród dzieci i dorosłych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



                                          2. Podejmowanie działań w celu zapewnienia specjalistycznego

                                             wsparcia dzieciom i ich rodzicom poprzez współpracę

                                               z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną nr 2 w Łodzi

 

 

              W okresie stażu będąc pracownikiem Przedszkola Miejskiego nr 50 pełniłam funkcję koordynatora ds. współpracy placówki z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 2.                w Łodzi .

              W szatni dla rodziców zamieściłam tablicę informacyjną, na której prezentowane były różnorodne treści z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej i działalności Poradni Psychologiczno - Pedagogicznej nr 2.

              Nawiązałam ścisłą współpracę z pedagogiem mgr J. Frołow-Sadowską, mającą na celu zapewnienie pomocy pedagogicznej dzieciom, ich rodzicom oraz innym nauczycielkom               z placówki. Ustalałam terminy konsultacji indywidualnych rodziców z pedagogiem na terenie przedszkola oraz terminy przesiewowych badań logopedycznych prowadzonych przez specjalistę logopedę z PPP nr 2 na terenie przedszkola.

              Zorganizowałam i uczestniczyłam w warsztatach dla rodziców prowadzonych przez specjalistów z poradni nt. „Dojrzałość szkolna”, „Gry i zabawy matematyczne dla dzieci             w wieku przedszkolnym”.

              W okresie stażu zarówno w Przedszkolu Miejskim nr 50, jak i w Przedszkolu Miejskim nr 81 omawiałam z pedagogiem diagnozę wstępną, a następnie po konsultacji                z pedagogiem kierowałam rodziców wraz z dziećmi z podejrzeniem zaburzeń psychoruchowych na pogłębione badania psychologiczno-pedagogiczne.

              Pracując w Przedszkolu Miejskim nr 81 uczestniczyłam w konsultacjach indywidualnych z pedagogiem w celu ukierunkowania działań terapeutycznych w pracy              z dzieckiem o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Na podstawie obserwacji, badań logopedycznych i psychologicznych opracowywałam Indywidualne Programy Wspomagania i Korygowania Rozwoju Dziecka dla dzieci mającymi problemy wychowawczo - poznawcze oraz Indywidualne Programy Stymulowania Rozwoju Dziecka Zdolnego dla dzieci przejawiających wszelkie zdolności i talenty w celu stworzenia warunków  dzieciom zdolnym do wszechstronnego i harmonijnego rozwoju, który może doprowadzić  do pełnego rozkwitu ich zdolności i zainteresowań.

Z mojej współpracy z poradnią i jej pracownikami najwięcej korzyści czerpią oczywiście dzieci, zwłaszcza te, które otrzymały w poradni wsparcie.

Uwzględniając opinie na temat dzieci ułatwiam sobie codzienną pracę dydaktyczno – wychowawczą, która owocuje w przyszłości poprawą efektywności kształcenia.

 

Efekty podjętych działań skierowane na:

 

     Dzieci:

  1. Wczesne objęcie dzieci specjalistyczną pomocą na terenie PPP nr 2 pozwala wyrównać deficyty rozwojowe, zmniejszać niepowodzenia szkolne oraz problemy wychowawcze.
  2. Dzieci korzystały z dobrze przygotowanych zajęć, ćwiczeń pomagających im niwelować defekty rozwojowe.

 

Przedszkole:

  1. Przedszkole poszerza działania w zakresie współpracy z instytucjami wspomagającymi rozwój wychowanków.

 

Rodziców:

  1. Rodzice są wspierani przez specjalistów w stymulowaniu rozwoju dziecka.


Nauczyciela:

  1. Pogłębiłam swoją wiedzę i umiejętności w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju wychowanków.
  2. Wszelkie informacje , które uzyskałam z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznych bardzo wzbogaciły i uzupełniły moją pracę z dziećmi.
  3. Dzięki wskazówkom pracowników poradni praca wyrównawcza z dzieckiem zostaje ukierunkowana i przynosi oczekiwane rezultaty. 
  4. Dzięki wiedzy zdobytej samodzielnie, jak również pochodzących z publikacji poradni, potrafię radzić sobie z problemami dydaktycznymi , jak i wychowawczymi, pojawiającymi się każdego dnia.

 



3. Podejmowanie działań mających na celu rozwijanie uzdolnień plastycznych dzieci  

    poprzez współpracę z Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 w Łodzi

 

              W latach 2009/2010  pracując w grupie starszej organizowałam przy współpracy                z panią Bogusławą Mokwińską instruktorem plastyki z Centrum Zajęć Pozaszkolnych nr 1 dodatkowe zajęcia z zakresu edukacji plastycznej. Zajęcia odbywały się raz w tygodniu               w Pracowni Plastycznej „Kolor” w siedzibie CZP nr 1.Uczestniczyła w nich cała grupa III,

w której pracowałam będąc nauczycielem w Przedszkolu Miejskim nr 50.

 

Cele zajęć:

·         poznawanie przez dzieci nowych form i technik plastycznych,

·         propagowanie wśród dzieci i rodziców alternatywnych form spędzania wolnego czasu,

·         doskonalenie sprawności manualnej,

·         rozwijanie postaw twórczych i zdolności plastycznych,

·         promocja placówki w środowisku lokalnym.

 

              Na początku opracowałam wspólnie z instruktorem program zajęć uwzględniający możliwości dzieci, ich zainteresowania. Pozwalał on również na utrwalenie przybliżanych               w przedszkolu treści, umożliwiał poszerzenie doświadczeń związanych z nowymi technikami plastycznymi. Rozwijał umiejętności współpracy w grupie i pomagania sobie nawzajem oraz wzmocnił, a w niektórych wypadkach rozbudził wiarę w siebie i własne możliwości. Etapy działań zawierały propozycje zajęć plastycznych podzielone na kolejne miesiące.

              Czynnie uczestniczyłam w zajęciach pomagając w ich prowadzeniu. Na zajęciach wykorzystywane były techniki znane już dzieciom - rysunek, malarstwo, techniki mieszane, ale także wprowadzone zostały techniki będące dla dzieci czymś zupełnie nowym np.: kalkografia, wydrapywanki, batik na papierze. Dzieci posługiwały się ołówkiem, węglem, piórkiem, pędzlem, cienkopisem lub patykiem.

              Prace, które wykonały dzieci brały udział w różnorodnych konkursach o zasięgu regionalnym, ogólnopolskim i międzynarodowym np.

·         w Ogólnopolskim konkursie plastycznym zorganizowanym przez Urząd Miasta Łodzi pt. „Bezpieczny świat zabaw” – wyróżnienie,

·         w Międzynarodowym konkursie plastycznym pt. „Mój Teatr"- prezentacja pracy na wystawie pokonkursowej,

·         w XVI Międzynarodowym konkursie twórczości plastycznej dzieci i młodzieży pt. „Zawsze zielono, zawsze niebiesko”,

·         w Ogólnopolskim konkursie plastycznym zorganizowanym w ramach kampanii Dzieciństwo Bez Przemocy pt. „Pokochaj mój uśmiech”- wyróżnienie.

 

              Na bież...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin