teczka 8 ust.2 pkt 4a.doc

(5779 KB) Pobierz
Opis i analiza realizacji wymagań określonych w § 8 ust

 

 

Opis i analiza realizacji wymagań określonych w § 8 ust. 2 pkt 4 a

 

 

 

Opracowanie i wdrożenie programu działań edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych lub innych związanych odpowiednio z oświatą, pomocą społeczną lub postępowaniem               w sprawach nieletnich

 

 

 

1.     Opracowanie i wdrożenie programu edukacji artystycznej „Mały artysta”.

2.     Opracowanie i wdrożenie innowacji pedagogicznej o charakterze programowym dla dzieci 3 – 5 letnich „Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne”.


 

 

 

 

 

Opis i analiza realizacji wymagań, o których mowa w § 8 ust. 2 pkt 4 a



                            1. Opracowanie i wdrożenie programu edukacji artystycznej                                               „Mały artysta”.

 

              W 2005 roku pracując w Przedszkolu Miejskim nr 50 opracowałam wewnętrzny program autorski z zakresu edukacji artystycznej „Mały artysta” dla dzieci w wieku przedszkolnym. Program mój uzyskał pozytywną opinię dyrektora, rady pedagogicznej oraz rady rodziców i został dopuszczony do użytku w przedszkolu od dnia 1 września 2005 r.

 

              Edukacja przedszkolna stanowi pierwszy szczebel dalszego kształcenia i jest jego podbudową. Dziecko w przedszkolu powinno mieć możliwość wszechstronnego rozwoju osobowości. Okres przedszkolny sprzyja rozwojowi zdolności i decyduje o postawie wobec otoczenia oraz o działaniu twórczym w późniejszym okresie życia.

              Obserwacja moich wychowanków przekonała mnie, iż działalność artystyczna - plastyczna, muzyczna, teatralna - wywiera ogromny wpływ na rozwój dziecka w wieku przedszkolnym. Dzieci żywe uspokajają się, uczą koncentracji i doprowadzania do końca rozpoczętego zadania. U dzieci nieśmiałych udany efekt pracy przyczynia się umocnienia poczucia własnej wartości. Ponadto u wszystkich dzieci rozwijają się praktyczne umiejętności i zaczyna się budzić zmysł estetyczny.

              Ekspresja artystyczna daje dziecku możliwość „wyładowania uczuć”, wyzwolenia się utrwalonych zahamowań, napięć. Sztuka umożliwia też odwrócenie uwagi skoncentrowanej na swoim „ja” w kierunku drugiego człowieka. Właściwie zorganizowana i poprowadzona działalność artystyczna dziecka przyczynia się do niwelowania lęków i zahamowań, rozwija pewność siebie, odwagę i wiarę we własne możliwości twórcze, samodzielne myślenie                   i działanie oraz zainteresowania dziecka, co jest koniecznym warunkiem zaistnienia kreatywności.

              Dlatego wychodząc naprzeciw potrzebie wszechstronnego rozwoju dziecka, a także uwzględniając własne zainteresowania i uzdolnienia podjęłam działania mające na celu rozwijanie możliwości i uzdolnień artystycznych moich wychowanków. Stąd pomysł powstania autorskiego programu „Mały artysta”.

 

 

Cel główny programu:

·         dbałość o wszechstronny rozwój osobowości wychowanków poprzez działalność artystyczną.

 

Cele szczegółowe programu:

·         rozwijanie wrodzonych zdolności plastycznych, muzycznych i teatralnych,

·         kształtowanie twórczej postawy wobec odbioru sztuki,

·         kształcenie umiejętności przeżywani i samodzielnego tworzenia różnorodnych form sztuki,

·         rozwiązywanie zadań otwartych przy pomocy różnych języków artystycznych,

·         nabywanie umiejętności współdziałania w zespole,

·         dostrzeganie piękna sztuki.

Cele te są ze sobą powiązane, wzajemnie się dopełniają, a efektem ich realizacji jest rozwój         i doskonalenie osobowości dziecka.

 

Podjęte działania

              Program „Mały artysta” został wdrożony w Przedszkolu Miejskim nr 50 w Łodzi :

adresowany był do wszystkich grup wiekowych, jednakże dzięki układowi programu nauczycielki poszczególnych grup mogły spośród wielu zawartych treści wybrać te najbardziej odpowiednie dla ich wychowanków, uwzględniając przy tym ich zainteresowania i uzdolnienia.

              Realizowany był zgodnie z planowaną pracą dydaktyczną i omawianą w grupach tematyką na potrzeby realizacji programu w klasach powstały dobrze zorganizowane                       i wyposażone kąciki plastyczny, muzyczny i teatralny.

              Umiejętności uzyskane przez dzieci w ramach treści programowych edukacji artystycznej realizowane były w ramach czterech działów programu, z których każdy odnosił się do konkretnej formy aktywności dziecka:

·         „Spotkania z teatrem”

·         „Spotkania z muzyką”

·         „Spotkania z plastyką”

·         „Spotkania ze sztuką”

              Podczas realizacji programu przygotowywałam wychowanków do uczestniczenia

w różnorodnych konkursach i przeglądach o charakterze artystycznym, co przyniosło wymierne efekty w postaci nagród i wyróżnień np.:

N          I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim „Jednego wiersza”,

N          I miejsce w konkursie plastycznym „Zwierzęta z wiejskiego podwórka”,

N          III miejsce w Przeglądzie Małych Form Scenicznych,

N          wiele wyróżnień w konkursach plastycznych.

W ramach programu dzieci przygotowały przedstawienie „Brzydkie kaczątko”, które zaprezentowały uczniom klas I-III Szkoły Podstawowej nr 45 i Szkoły Podstawowej nr 175

w Łodzi.

              We współpracy z instruktorem zajęć rytmicznych utworzona została formacja taneczna, która prezentowała swoje umiejętności podczas imprez w przedszkolu np. na zakończenie roku szkolnego oraz imprez lokalnych – udział w Przeglądzie przedszkolnych formacji tanecznych w Łódzkim Domu Kultury.

              Ponadto zachęcałam dzieci nieśmiałe do brania udziału w inscenizacjach                             i przedstawieniach przed szerszą publicznością, powodując podniesienie wiary we własne możliwości, otwieranie się, nabywanie pewności siebie.

              Tworzyłam wspólnie z dziećmi elementy dekoracji i kostiumów do przedstawień.

Na terenie przedszkola powstała „Galeria prac” w ramach której prezentowane były prace plastyczne powstające w czasie realizacji programu.

 

Ewaluacja zajęć

Ewaluacja programu odbywała się poprzez:

·         bieżący monitoring – obserwację dzieci podczas prowadzonych zajęć (aktywność

                  dzieci podczas zajęć, panującą atmosferę, zrozumienie przekazywanych treści),

·         ankietę ewaluacyjną przeznaczoną dla koleżanek realizujących program w swoich grupach,

·         ankieta dla rodziców badająca wpływ edukacji artystycznej na rozwój dziecka,

·         ewaluację końcową w postaci sprawozdania dla pani dyrektor.

Wyniki ewaluacji wykazały znaczący wpływ realizowanych treści na rozwój postaw twórczych dzieci. Realizacja programu dała dzieciom niepowtarzalną okazję do obcowania ze sztuką. Sukcesy artystyczne, zadowolenie rodziców z osiągnięć swoich dzieci wykazane poprzez przeprowadzoną ankietę to najlepsze odzwierciedlenie osiągniętych efektów realizowanego przeze mnie programu.

 

 

Efekty podjętych działań skierowane na:

Dzieci

  1. Działania artystyczne dzięki stosowaniu różnorodnych form aktywności przynosiły dzieciom ogromną radość.
  2. Dzieci rozwijały indywidualne uzdolnienia artystyczne.
  3. Nabierały większej pewności siebie i wiary w swoje możliwości.
  4. Uczyły się współpracy i współdziałania w zespole.
  5. Poznały wiele nowych i atrakcyjnych form wyrazu artystycznego.

 

Przedszkole

  1. Działalność artystyczna wychowanków była prezentowana w środowisku lokalnym.
  2. Przedszkole było promowane na terenie miasta poprzez uczestniczenie dzieci                    w konkursach i przeglądach o charakterze artystycznym.

 

Nauczyciela

  1. Pogłębiłam moją wiedzę w zakresie edukacji artystycznej.
  2. Realizując treści programu wpłynęłam na rozwój postaw twórczych moich wychowanków.
  3. Realizacja programu dała mi ogromną satysfakcję.

 

 

 

 

 

 

 

 

 



                            2. Opracowanie i wdrożenie innowacji pedagogicznej o                                               charakterze programowym dla dzieci 3 – 5 letnich                                               „Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne”.

    

 

              Będąc nauczycielem w Przedszkolu Miejskim nr 81, przystąpiłam w roku szkolnym 2010/2011 do tworzenia innowacji pedagogicznej o charakterze programowym dla dzieci            3 – 5 letnich „Wprowadzenie dzieci w świat  sztuki poprzez zabawy teatralne” wychodząc z założenia, że jeśli aktywność dziecka zostanie połączona z przeżywaniem i działaniem, to wiedza i umiejętności zdobyte tą drogą będą zrozumiałe i trwałe.

   Zabawy teatralne to ważny element pracy pedagogicznej przedszkola. Dziecko               w wieku przedszkolnym ma naturalną potrzebę wyrażania się w różnych formach. Współczesna pedagogika stawia sobie za cel wykształcenie i wychowanie dziecka twórczego, które będzie posiadało umiejętności otwartego, koncepcyjnego myślenia. Zabawy w teatr wywierają duży wpływ na postawy moralne dzieci, wyostrzają zmysł obserwacji, kształtują osobowość i rozładowują nagromadzone emocje. Rozbudzanie zainteresowania teatrem, odkrywania w sobie naturalnych   predyspozycji i uzdolnień skłania dziecko do samodzielnej twórczości i działania. Podstawą skutecznego funkcjonowania we współczesnym świecie jest postawa twórcza. Dzieci są kreatywne z natury, dlatego tę wspaniałą zdolność należy w nich pielęgnować i rozwijać. Jak pokazuje praktyka kształcenie i rozwijanie umiejętności artystycznych stanowi podstawę rozwoju twórczości dziecięcej. Doceniając wartości twórczej aktywności i obserwując rozwój twórczości artystycznej dzieci przedszkolnych, ich pierwsze sukcesy i osiągnięcia, wspólnie z koleżanką zdecydowałyśmy się opracować innowację pedagogiczną o charakterze programowym „Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne”. Wszelkie zajęcia o charakterze twórczym – taniec, muzyka i teatr zawsze spotykały się z ich wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem.

Innowacja pedagogiczna „Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne” ma charakter programowy i została opracowana z myślą o dzieciach 3, 4, i 5-letnich na bazie obserwacji pedagogicznych, literatury fachowej oraz doświadczeń w pracy                     z dziećmi.

Organizacja procesu edukacyjnego jest zaplanowana w oparciu o Program Wychowania Przedszkolnego „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagającej rozwój aktywności dzieci” autorstwa  Małgorzaty Kwaśniewskiej, Wiesławy Żaby-Żabińskiej (DKOS–5002–03/08, MAC Edukacja S. A. Kielce 2007).

Dobór i układ treści zawarty w innowacji zgodny jest z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2008r., w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół (Dz. U. z dn. 15 stycznia  2009r. nr 4, poz. 17).                                                                     

       Innowacja przeznaczona jest do realizacji w przedszkolu we wszystkich grupach wiekowych, jednocześnie skierowana jest do nauczycieli twórczych, dla których wychowanie dziecka poprzez sztukę stanowi dużą wartość dydaktyczno wychowawczą. Struktura programu jest czytelna i przejrzysta. Zawiera ogólną charakterystykę, cele ogólne                     i szczegółowe, metody i formy pracy oraz procedury osiągania celów.
Celem innowacji jest:

·         Nabywanie umiejętności społecznych dzieci, właściwego kontaktu i zgodnego współdziałania zarówno z dziećmi jak i dorosłymi .

·         Stwarzanie warunków sprzyjających rozwijaniu uzdolnień dzieci oraz rozbudzanie zaciekawienia otaczającym światem poprzez działanie, odkrywanie, wzbogacanie przeżyć i wyobraźni.

·         Rozwijanie postawy wrażliwego odbiorcy działań artystycznych.

·         Wprowadzenie dziecka w świat sztuki poprzez twórczy i aktywny udział w działaniach słowno - ruchowo - muzycznych.

·         Nabywanie umiejętności wypowiadania się przez słowo, mimikę, gest, ruch, muzykę                    i plastykę.

             

              Innowacja „Wprowadzenie dzieci w świat sztuki poprzez zabawy teatralne” została wdrożona w Przedszkolu Miejskim nr 81 w Łodzi. Do realizacji innowacji pedagogicznej wykorzystałam metody(wg Cz. Kupisiewicza), które preferują aktywność dziecka. Innowacja pedagog...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin