Obliczanie wytrzymałości podnośnika.DOC

(164 KB) Pobierz
OBLICZANIE WYTRZYMAŁOŚCI PODNOŚNIKA
 

 

                    OBLICZANIE WYTRZYMAŁOŚCI PODNOŚNIKA

 

     Dane:

             

             Udźwig podnośnika         10 kN

             Wysokość podnoszenia    0,3 m.

 

     1.Dobór średnicy gwintu

 

1.1                Określenie średnicy podziałowej gintu z warunku na zużycie

 

d2’ =   =22,48 mm                                         

    gdzie:

Q – udźwig [N]

-współczynnik wysokości nakrętki== 1,2¸2,5

h- wysokość nakrętki

-współczynnik wysokości gwintu = 0,5

k d –wartość dopuszczalna nacisków jednostkowych dla skojarzenia stal hartowana- żeliwo  kd =7 MPa

 

     1.2 Określenie średnicy wewnętrznej gwintu z warunku na ściskanie i skręcanie

 

d3’ = = =14 ,09 mm                                                    

 

-współczynnik uwzględniający wpływ naprężeń skręcających =1,3

k c- naprężenia dopuszczalne na  ściskanie k c = == 83,33 MPa

 

1.2                Dobór średnic gwintu

 

       d 2 ³ d 2’        i      d 3 ³ d 3 ‘                                                                               

 

d

p

D4

D2 = d 2

D1

D3

28

5

28,5

25,5

23

22,5

Przyjmuję gwint trapezowy Tr 28 ´ 5

 

 

 

2.Sprawdzenie samohamowności dobranego gwintu

 

       g < r                         

g = arctg -kąt wzniosu linii śrubowej    g =3,97                                        

r’ =arctg -zastępczy kąt tarcia               r’ =7,85                                       

f = 0,12 – współczynnik tarcia dla skojarzenia materiałów stal hartowana – żeliwo

a =15 –kąt pochylenia oporowej powierzchni gwintu

 

         3,97 < 7,85 – warunek samohamowności jest spełniony

 

3.Sprawdzenie śruby na wyboczenie

 

     3.1 Określenie ściskanej długości śruby

 

                 L 1 =L+h 1 +0,5 h=300+1,5*28+0,5*1,5*25,5=361,13 mm         

gdzie:

    L – wysokość podnoszenia

    H 1 =1,5d – wysokość części nie roboczej śruby

    h – wysokość nakrętki  h=1,5 d2

 

     3.2 Obliczanie długości wyboczeniowej śruby

 

             L w =m L 1 =0,5*361,13 =180,57 mm                   

      gdzie:

m - współczynnik wyboczeniowy długości śruby zależny od sposobów zamocowania końców  ściskanej śruby

 

     3.3 Obliczenie smukłości śruby

 

            =32,07                                                      

       gdzie:

i min = =0,25 d 3 =0,25 *22,5 = 5,63 mm – promień bezwładności

J = - moment bezwładności przekroju kołowego

S= - pole przekroju kołowego

     3.4 Obliczenie wartości siły krytycznej  w zakresie odkształceń plastycznych l<100

 

Q kr = d kr * S =( a-bl ) *S ³ Q [ N ]                      

Q kr = ( 260 –0,6*32,07*= 127635,45 [ N ]

a i b   - współczynniki zależne od rodzaju  materiału śruby dla stali St 4

          a = 260         b = 0,6

 

4. Obliczenie momentu  tarcia w gwincie

 

MTG =0,5 Q d2 tg (g + r’ )                   

 

MTG = 0,5*10000*25,5*tg( 3,97+7,85 ) = 26682,59  [ N mm]

 

5.Określenie wymiarów nakrętki

 

     5.1 Obliczenie wysokości nakrętki

 

h =yh d 2 =1,8 * 25,5 =45,9 mm         

 

                                                

 

     5.2 Obliczenie liczby zwojów w nakrętce

 

z == =9,18                           

     5.3 Obliczenie zewnętrznej średnicy nakrętki

 

D N =   = 29,14 mm                            

k r = 83,33

        Przyjmuję D N = 30 mm

     5.4 Dobór zewnętrznej średnicy kołnierza

 

           D k =    == 33,1 mm                                            

k’d =65 MPa  - dla żeliwa

Przyjmuję   D k = 34 mm

     5.5 Wysokość kołnierza nakrętki

 

h k = 0,28 h =0,28 * 45,9 = 12,85 mm                            

     5.6 Warunek wytrzymałości kołnierza na ścinanie

 

t =£ k S                                                                     

t = =8,26 MPa

k S = 35 MPa dla żeliwa

            Warunek t £ k S jest spełniony

     5.7 Określenie momentu tarcia na podporowej powierzchni nakrętki

 

T TN = == 57193,75  Nmm          

     5.8 Warunek nieruchomości nakrętki

 

TTN > TTG                                                                       

TTG = M.TG =26682,59 Nmm

Warunek jest spełniony

 

6.Określenie wymiarów korony

 

     6.1 Zewnętrzna średnica powierzchni oporowej korony

z warunku wytrzymałości na zużycie

 

D 0 = = =46,37 mm                             

     gdzie:

d 0 =(0,6¸0,7)*d      d 0 = 0,65*d = 0,65*28 = 18,2 mm

     6.2 Moment tarcia na oporowej powierzchni korony

 

T TK ===20599,38 Nmm       

     6.3 Dla płaskich powierzchni oporowych

 

D 0 = 46,37              d 0 = 0            rys. 2.4.1   „b”

 

7.Określenie wymiarów rękojeści

                                       

     7.1 Długość rękojeści

 

L r =236,41 mm       

     gdzie :

F r £ 300 [N] – wysiłek robotnika             F r = 200  [ N ]

Z r – ilość robotników                                Z r = 1

K z – współczynnik nie jednoczesnego przykładania wysiłku robotnika k z =1

8.Sprawdzenie wytrzymałości śruby

 

      d z =£ k c        [ MPa ]

     d z = [ MPa ]

T – moment skręcający śrubę , dla podnośnika T= T TG

                      32,31 £ 83,33 – warunek wytrzymałościowy spełniony

9.Sprawność przekładni

 

h =

10. Określenie wymiarów korpusu

 

     10.1 Wysokość korpusu

 

L k =L+(10¸20)+h - h k =300+15+45,9-12,85 = 348,05 mm

     10.2 Wewnętrzna średnica korpusu  u podstawy przy

zbieżności 1¸5

 

D kw = d kw +mm

D...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin