ściaga filo! XD.docx

(15 KB) Pobierz

1.Podział filozofii starożytnej
*Za początek uważa się rozwój szkoły jońskiej w Jonii.

Pierwszy filozof Tales z Miletu , a takze Anaksymander

Anaksymenes i Heraklit.

* Filozofia przedsokratejska (Filozofia przyrody i metafizyka)

* Klasyczny okres greckiej filozofii ( Działalność Sokratesa,

Platona, Arystotelesa)

* Filozofia hellenistyczna (Rozwój szkół filozoficznych)

* Filozofia starożytnego Rzymu ( Rowijał się ekletyzm - Cyceron)

2. Czym zajmowali się pierwsi filozofowie?

Filozofowie  rozmyślali o świecie zewnętrznym, rzeczywistości otaczającej ludzi. Stawiali sobie pytania o ARCHE - początek, do czego można rzeczywistość sprowadzić, czym świat jest ostatecznie. Tales (że wszystko wzięło się z wody), Anaksymander (od czegoś nieokreślonego, bezkresu), Anaksymenes ( woda powstała z powietrza, więc powietrze jest początkiem wszystkiego), Heraklit(ogień)
3. Jaką funkcję w filozofii heraklita pełni LOGOS?
Logos - Boska, rozumna, niematerialna siła; coś, co można nazwać rozumem świata; kieruje porządkiem świata; rozum włada światem, dlatego świat jest poukładany; jest jeden, wieczny, nieustająco rozwijający się, ale wciąż ten sam. Rozum, o którym mówił Heraklit, jest wieczny jak świat, jest jego czynnikiem nieodłącznym.

4.Co oznacza i do czego się odnosi Heraklejskie Pantha Rei?

Panta rhei- Wszystko płynie, nic  2 razy się nie zdarza. Heraklit uważał, że ogień i świat nieustannie się zmienia, nic nie zachowuje tego samego wyglądu, struktury. Wszystko zmienia się i przemienia swą postać, Nie da się nigdy wejść dwa razy do tej samej rzeki, ponieważ, nigdy trwałą rzeczą nie jest żadne “tworzywo" czy substancja, które pozostawałyby stałe, lecz wyłącznie zasada albo prawo zmiany.

5. Na czym polega materializm atomistyczny?

Demokryt oraz Leucyp, zauważyli cząstki kurzu. Stwierdzili, że świat musi być stworzony z małych cząstek niewidocznych dla oka, ale materialnych. Twórca - Demokryt, on wymyślił słowo atom. Uważał, że świat jest jednością, wszystko co istnieje jest zbudowane z niepodzielnych cząsteczek. Ponadto powszechną własnością atomów jest ruch. Uważał, ze atomy znajdują się i poruszają w próżni.

6. Dlaczego idealizm Platona, to idealizm obiektywny?

Idealizm bo to rzeczywistość duchowa, obiektywny bo istnieje poza człowiekiem i nie zależnie od jego świadomości.

7. Co sugeruje alegoria jaskini?

My jako ludzie siedzimy w jaskini, łańcuchami jesteśmy przykuci do ściany, z jednej strony widzimy tylko to, co jest przed nami. Nie widzimy tego co za nami - wielkiego słońca, ognia i chodzących ludzi. Widzimy tylko ich cienie, padające na przeciwną ścianę. Prawdziwą rzeczywistością jest to, co za nami. Poznajemy jedynie cienie danej rzeczywistości. Mit o jaskini mówi o tym, co najważniejsze, słońce jest światem idei . Nie możemy się wpatrywać w słońce(idee), bo by nas oślepiło. Jesteśmy skazani na oglądanie cieni.
8. Na czym polega prawdziwe poznanie wg Platona?

Wg Sokratesa prawda znajduje się we wnętrzu człowieka. Platon uznaje to stwierdzenie za swoje. źródłem prawdy nie jest doświadczenie, ale sam człowiek. Konsekwencje tego stwierdzenia są ogromne. Platon ujmuje swoją wiedzę, w dwóch rodzajach poznania. Pomiędzy dwoma światami istnieje związek jak gdyby genetyczny. " Pies jest psem, bo istnieje w ideii psa". Wszystko to do czego dochodzimy za pomocą zmysłów ma udział w ideach. Idee istnieją a rzeczy "stają się". Idee są dla rzeczy wzorami. 9.Państwo dla Platona i Arystotelesa:
Platona: ludzie wręcz naturalnie muszą zorganizować się w państwo, a jednostki realizują cele ogółu rezygnując z niektórych swoich potrzeb. Państwo dąży do świata idei dążąc do spełnienia celów ogółu. Koncepcja państwa mówi, że rola człowieka ogranicza się do wykonywania celów ogółu, jednostka ma wartość, tylko jeżeli sprzyja dobru całości. Państwo jest jak organizm, ludzi nieprzydatnych odrzuca. Nadrzędną wartością dla Platona jest sprawiedliwość. Aczkolwiek pojęcie to jest rozumiane całkiem inaczej niż to przez nas obecnie. Dla Platona najważniejsze było państwo i jego dobro. Wszystko co prowadzi do dobra państwa jest dobre.

Arystotelesa: w państwie powinno być miejsce dla każdego obywatela i powinno dawać szanse obywatelom, aby realizowali także swoje własne i rodzinne cele. Człowiek nie jest podporządkowany państwu, jedynie podczas wojny w jakimś stopniu. Człowiek jest istotą społeczną, swoje cele może osiągać jedynie wspólnie z innym.

10. Podział filozofii, systematyzacja i czym zajmuje się metafizyka?

Podział filozofii:
* Starożytność: Vi w. p.e. do VI n.e

* Średniowiecze: do XV n.e
* Nowożytność : Do końca XIX w.
* Współczesność: od XX do dzisiaj
Podział filozofii Arystotelesa:
Praktyczna: funkcjonowanie człowieka w państwie, ekonomika, poetyka, etyka, polityka

Teoretyczna: matematyka, fizyka, filozofia pierwsza(metafizyka)

Metafizyka : zajmuje się tym co rzeczywiste, podstawowy dział filozofii, zajmuje się bytem jako takim, jej przedmiot stanowią przyczyny, zasady (wg Arystotelesa), rozważa powszechne własności bytu. filozofowie metafizyczni usiłowali

wypracować hipotezy, które wytłumaczą (uczynią zrozumiałymi) zarówno wszelką wiedzę naukową, jak i wszystko to, co wiemy, oraz wszystko to, w co wierzymy w odniesieniu do wszechświata.

Systematyzacja:

11. Koncepcja substancji rzeczy (Hylemorfizm)
Pojęcie metafizyki Arystotelesa, oznaczające, że każda substancja jest bytem złożonym z czynnika biernego — materii, i czynnika aktywnego — formy. Materia jest cały czas taka sama, jest bazą i fundamentem. Materii nadawane są kolejne formy. Forma jest tym co się zmienia. Każdy byt składa się z materii i formy.

 

 


 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin