zestaw 1.docx

(20 KB) Pobierz

1. Izomorfizm to występowanie różnych substancji o bardzo podobnej lub identycznej postaci krystalicznej.

2.    Tlenki metali przeważnie są ciałami stałymi o dużej gęstości. Posiadają dużą temperaturze topnienia. W stanie ciekłym przewodzą prąd elektryczny.
    Tlenki metali nie rozpuszczają się w wodzie, tylko tlenki litowców i berylowców reagują chemicznie z wodą. Większość tlenków metali to tlenki zasadowe lub amfoteryczne.
     Otrzymywanie, przykłady:
    2 Cu + O2 ---> 2 CuO            bezpośrednia reakcja pierwiastka z tlenem
    2 Cu2O + O2 ---> 4CuO        utlenianie tlenków
    MnO2 + H2 ---> MnO + H2O    redukcja tlenków
    CaCO3 ---> CaO + CO2        rozkład termiczny

3. Zn (cynk) 3d10 4s2 l.prot,elektr=30 l.neutr.=59-30=29 Zn2+ 3d10 l.prot=30, l.elektr=28, l.neu=59-30=29

4. orbitale atomowe – orbitale te opisują wszystkie elektrony, które w danym momencie nie uczestniczą w tworzeniu wiązań chemicznych ale są przypisane do określonych jąder atomowych. Wyroznia się: orbitale s, orbitale p, orbitale d i f. Liczby kwantowe: 1)glowna liczba kwantowa (przyjm. Wartości kolejnych liczb naturalnych) –od nie zależy energia danego elektronu, -decyduje o rozmiarach orbitali (im wieksza wart n tym większy orbital) 1=K,2=L itd. 2)poboczna l. kwant –przyjmuje wart liczb calk od 0 do n-1 włącznie, 0=s, 1=p 2=d itd.

5. WIĄZANIE JONOWE - polega na przejściu jednego lub kilku elektronów walencyjnych z atomów pierwiastka elektrododatniego do atomów pierwiastka elektroujemnego. Atom pierwiastka oddający eletrony staje się kationem, a atom przyjmujący elektrony staje się anionem. Powstają pomiędzy pierwiastkami, w których różnica elektroujemności jest większa od 1,7 (wg skali Paulinga), np.: chlorek sodu - NaCl   Na - 1e --> Na+  Cl + 1e --> Cl –

6. Gaz doskonały składa się z cząsteczek(atomow) bedacych w nieustannym przypadkowym ruchu. Cząsteczki gazu nie przyciągają się. Zderzenia miedzy nimi są doskonale sprężyste. Gaz rzeczywisty – cząsteczki posiadaja objetośc własną. Wystepuja miedzy nimi oddziaływania miedzyczasteczkowe. Zderzenia nie sa doskanle sprężyste.

7. Teoria kwasów i zasad Brønsteda kwasem jest substancja mogąca odłączać ze swojej cząsteczki jon wodorowy (proton), natomiast zasadą substancja, która przyłącza protony. Stąd kwas jest donorem protonu (protonodonorem), a zasada akceptorem protonu (protonoakceptorem). Kwas po odłączeniu protonu staje się sprzężoną zasadą, natomiast zasada pobierając proton staje się sprzężonym kwasem:
HF + H2O F− + H3O+ − woda zachowuje się jak zasada. NH3 + H2O NH4+ + OH− − woda zachowuje się jak kwas

8. Stopień dysocjacji to stosunek liczby moli cząsteczek danego związku chemicznego, które uległy rozpadowi na jony do łącznej liczby moli cząsteczek tego związku. Stała dysocjacji jest równa stosunkowi iloczynu stężeń jonów, do stężeń cząsteczek nie zdysocjowanych w danej temperaturze

9. hydroliza chlorku amonu NH4++Cl-+H2O->NH4OH+H++Cldysocjacja  NHCl -> NH₄⁺+Cl

10. Stężenie normalne jest to liczba gramorównoważników substancji zawarta (rozpuszczona) w 1 dm3 roztwor

11. Dyfuzja jest to samorzutne przenikanie cząsteczek jednej fazy układu w głąb fazy drugiej, spowodowane bezładnym ruchem cieplnym, a także większych cząstek zawieszonych w płynach.Dyfuzja zachodzi w każdej temperaturze. Obserwujemy ją pomiędzy gazami, cieczami i ciałami stałymi. Szybkość dyfuzji wzrasta przy podwyższaniu temperatury. Przykładem tego rodzaju dyfuzji może być rozchodzenie się zapachów w nieruchomym powietrzu (zwykle zapachy rozchodzą się wskutek ruchu powietrza). Dysocjacja elektrolityczna – proces rozpadu cząsteczek związków chemicznych na jony pod wpływem rozpuszczalnika, np. NaHCO3 → Na+ + HCO

12. Ogniwo galwaniczne-prąd wytwarzany jest w wyniku zachodzącej reakcji chemicznej, a ogniwko elektrolityczne to takie gdzie zewnętrzne źródło prądu jest siłą sprawczą niesamorzutnej reakcji.

13. kwasy karboksylowe Wzór ogólny RCOOH, Nazewnictwo kwas owy , Szereg homologiczny kwas metanowy, etanowy, propanowy, butanowy, itd., Otrzymywanie: Kwasy karboksylowe uzyskuje się w wyniku utleniania alkoholi i aldehydów: CH3–CH2–CH2–OH ¾ ¾[O¾]® CH3–CH2–CHO ¾ ¾[O¾]® CH3–CH2–COOH  Właściwości fizyczne: Kwasy karboksylowe z krótkimi łańcuchami są dobrze rozpuszczającymi się w wodzie cieczami o ostrym, nieprzyjemnym zapachu. Kwasy karboksylowe o długich (powyżej 10 atomów węgla) są ciałami stałymi i noszą nazwę kwasów tłuszczowych. Kwas mrówkowy ma własności grzybobójcze. Właściwości chemiczne: Kwasy organiczne są słabymi kwasami, ulegają dysocjacji. Tworzą sole z wodorotlenkami i estry z alkoholami. Sole sodowe i potasowe wyższych kwasów tłuszczowych. Najważniejsze reakcje: -redukcja do alfehydów i alkoholi, -tworzenie soli(zobojętnianie wodorotlenkami), -estryfikacja(reakcja z alkoholami) Zastosowanie: Kwasy stosowane są do produkcji środków zapachowych, barwników, leków. Kwasy tłuszczowe służą do produkcji mydła, kwas mrówkowy – do produkcji środków grzybobójczych, kwas tereftalowy - do produkcji włókien poliestrowych oraz włókien poliamidowych o dużej wytrzymałości na zrywanie (kevlar – kamizelki kuloodporne).

14. Żelazowce – pierwiastki chemiczne znajdujące się w grupie 8 układu okresowego – są to żelazo (Fe), ruten (Ru), osm (Os) i has (Hs). W przyrodzie występuje głównie pod postacią rud:  hematyt (Fe2O3), magnetyt (Fe3O4), piryt (FeS2) i inne. Pierwiastki te tworzą liczne odmiany alotropowe i są one ciężkimi, trudno topliwymi metalami. Osm i Ruten są zaliczane do metali szlachetnych. Żelazowce w przyrodzie występują jedynie w postaci zw. Chemicznych.

15. kw.siark(IV)- H2SO­4, jodek ołowiu(II)-PbI2, fenol C6H6O, chloroetan(chloroetylen) C2H5O, chromian(VI)potasu- K2CrO4, siarczan(VI) żelaza Fe2­(SO4)3, wodorotl krzemu (IV) Si(OH)4, antracen C14H10, wodorowęglan amonu NH4HCO3, fluorek wapnia CaF2

Zgłoś jeśli naruszono regulamin