Rafał Wardejn
fizjoterapia III
grupa 3A
Konspekt Lekcji
Temat: Gimnastyka korekcyjna z wykorzystaniem gier i zabaw ruchowych.
Cele główne:
1. Umiejętności: nauka i doskonalenie gier i zabaw ruchowych kształtujących prawidłową
postawę ciała;
2. Zdolności motoryczne: podnoszenie poziomu ogólnej sprawności – zwinności, siły,
szybkości, koordynacji i wytrzymałości;
3. Wiadomości: przedstawienie podstawowych terminów gimnastycznych, zapoznanie
uczniów z zasadami i przepisami gier i zabaw, sposoby czynnego korygowania wad
postawy;
4. Akcent wychowawczy: współpraca w zespole, w organizacji zajęć, świadomość troski
o urodę własnego ciała, dbałość o przyrządy i przybory;
Klasa, płeć: III, dziewczyny i chłopcy
Miejsce zajęć: sala gimnastyczna
Liczba uczniów: 12
Czas trwania: 45 minut
Sprzęt: ławeczki, woreczki, drabinki, szarfy, pachołki, hula – hop
tok lekcji
zadania szczegółowe
dozowanie
uwagi organizacyjne i metodyczne
1. zorganizowanie grupy
1. zbiórka w szeregu
2. powitanie grupy i sprawdzenie obecności
3 min
2. motywacja i aktywizacja uczniów do zajęć
1. podanie tematu zajęć
2. zachęcenie do aktywnego udziału w zajęciach (podanie korzyści wynikających z promocji do następnej klasy).
ustawienie w szeregu
3. rozgrzewka
1. zabawa ożywiająca „słupy – trupy”. Jedna osoba zostaje wybrana jako „berek” i otrzymuje szarfę; reszta grupy ucieka; osoba złapana staje w rozkroku; „wybawienie” następuje poprzez przejście osoby uciekającej pod nogami osoby złapanej;
2. ćwiczenia oddechowe;
P.W. - postawa rozkroczna, RR wzdłuż T;
R: wdech z wznosem RR w górę 1- wznos RR przodem w górę.
R: wydech z opustem RR w dół.
3 ćwiczenia elongacyjne:
a) marsz po obwodzie koła ze wspięciem na palce
i jednoczesnym uniesieniem RR przodem w górę;
b) marsz po obwodzie koła na wewnętrznych
i zewnętrznych krawędziach stóp;
c) marsz po obwodzie koła z jednoczesnym krążeniem RR w tył;
4. ćwiczenia kształtujące T i kończyny;
a) ćwiczenia T w pł. czoł.;
P.W.- postawa rozkroczna, RR w górze;
R: skłon T w przód, 1,2,3 pogłębienie skłonu, 4 wyprost z RR w górze
b) ćwiczenia T w pł. złoż.;
P.W.-postawa rozkroczna, RR w bok;
R: skręty T;
c) ćwiczenia NN;
P.W.-przysiad podparty
R: 1 wyprost NN; 2 przysiad
d) ćwiczenia mm. grzbietu
P.W.-klęk podparty;
R: 1 „ koci grzbiet”; 2 powrót do P.W.;
P.W.-siad klęczny, RR wyciągnięte w przód;
R: „skłon japoński”;
e) ćwiczenia RR i NN;
P.W.-siad prosty;
R: 1 przejście do podporu tyłem; 2 siad prosty
f) ćwiczenia NN;
R: 1 zgięcie grzbietowe stóp; 2 zgięcie podeszwowe stóp;
g) ćwiczenia T w pł. złoż.;
P.W.-siad rozkroczny;
R: skrętoskłony;
h) ćwiczenia NN;
P.W.-siad skulony;
R: przejście do klęku podpartego z tyłu;
i) ćwiczenia RR i NN;
P.W.-unik podparty;
R: naprzemienne wyrzuty NN w tył;
j) ćwiczenia elongacyjne;
P.W.-siad skrzyżny;
R: wznos barków w górę, sięganie głową jak najwyżej w górę; opust barków i głowy;
k) ćwiczenia RR i NN;
P.W. Stanie na pierwszym szczeblu przodem do drabinek; postawa zwieszona na drabince
R: 1 przysiad zwieszony ; 2 wyprost nóg do PW
l) ćwiczenia mm. brzucha;
P.W.-leżenie tyłem, NN zgięte w st. kol. i biodrowym zaczepione o drabinki;
R: „brzuszki”;
m) P.W. Postawa czworacza
R: czworakowanie na drugi koniec sali i z powrotem
n) P.W.-zwis tyłem do drabinki;
R: 1 wznos kolan do klatki piersiowej; 2 opust NN
o) ćwiczenia oddechowe;
R: wydech z opustem RR w dół
2-3 min
6x
8x
10x
12x
1x
4x
w trakcie zabawy prowadzący dokonuje zmiany „berka”
ustawienie grupy w szeregu
marsz po obwodzie sali, 2 okrążenia, tempo szybkie
ustawienie grupy w rozsypce
Sebastian śpi
ćw. przy drabinkach
4. kształtowanie umiejętności, doskonalenie sprawności, rozwijanie zdolności twórczych
a) zabawa orientacyjno - porządkowa „Wiewiórki do dziupli”; dzieci jako wiewiórki biegają na czworakach po sali, na której porozrzucane są hula-hopy (dziuple); na sygnał i hasło prowadzącego: „wiewiórki do dziupli” każda osoba szuka wolnej „dziupli” i wchodzi do niej; kto nie wejdzie do koła otrzymuje punkt karny; liczba hula – hopów na sali musi być o 1 mniejsza niż liczba uczniów;
b) P.W. Postawa czworacza
c) gra rzutna „Wojna woreczków”;
sala przedzielona jest na dwie połowy ławeczkami; dwie drużyny znajdują się po przeciwnych stronach, przyjmując pozycje podporu tyłem; w obrębie każdej połowy porozrzucane są woreczki; zawodnicy starają się je złapać przy pomocy stóp i przerzucić na stronę przeciwnika; wygrywa drużyna po stronie której jest mniejsza ilość woreczków;
d) gra bieżna “wyścig rzędów”
zawodnicy obu drużyn siedzą po turecku w dwóch rzędach; osoba ćwicząca dobiega na czworakach do pachołka, na którym zawieszona jest szarfa; zadaniem jest jak najszybsze przeciśnięcie się przez szarfę i powrót do drużyny; wygrywa zespół, który jako pierwszy ukończy wyścig;
e) gra bieżna; w połowie drogi do słupka umieszczamy hula-hop z dwoma woreczkami wewnątrz;
zawodnik dobiega do hula-hop, w którym znajdują się 2 woreczki; zadaniem jest wyciągnięcie ich lewą
i prawą stopą na zewnątrz; następnie zawodnik dobiega do pachołka z szarfą, przeciąga się przez szarfę i wraca, przy czym w drodze powrotnej wkłada woreczki z powrotem do koła; wygrywa drużyna, która jako pierwsza ukończy tor;
f) wyścig na czworakach;
zawodnicy w podporze tyłem, z woreczkiem ułożonym na brzuchu, poruszają się czworakując tyłem w kierunku pachołka, obiegają pachołek i wracają;
wygrywa drużyna, która jako pierwsza zakończy wyścig;
...
Aguuul6