pi3 notatki 7.01.docx

(16 KB) Pobierz

Odsyłacze.

Istnieją 2 klasy odsyłaczy: KHW i OPAC. Ludzie na ogół szukają haseł w indeksach metodą prób i błędów. Odsyłacze z KKW to minimum, poniżej którego nie można zejść. Jaka jest różnica między kartoteką A, w której są tylko rekordy dla tematów i określników,
a kartoteką B, w której jest to co w kartotece A + HPR (hasła przedmiotowe rozwinięte)? Kartoteka A to po prostu słownik danego języka haseł przedmiotowych, natomiast B zawiera to, co A + zdania, czyli jest to swego rodzaju przemieszanie słownika z konkretnymi zdaniami. Kartoteka B jest prostsza w zastosowaniu. W pewnym sensie jest ‘nieczysta’ teoretycznie, gdyż występuje tam przemieszanie słów i zdań, ale z drugiej strony jest bardziej praktyczna.

 

Jakie zadania pełnią odsyłacze?

W jakiś sposób uzupełniają opis przedmiotowy. Ich zadaniem jest wskazanie właściwego i jedynego hasła, nagłówka. Nazywane są odsyłaczami głównymi lub całkowitymizob.). Inne wskazują dodatkowe miejsce, gdzie występuje dodatkowe piśmiennictwo
o określonej dziedzinie lub formie i są to odsyłacze uzupełniającezob. też). Odsyłacze całkowite mają zoptymalizować wyszukiwanie, nie należy ich minimalizować.

 

Jeżeli czytelnik może szukać literatury na dany temat pod innym hasłem niż to, które wybraliśmy, to naszym obowiązkiem jest utworzenie odsyłacza całkowitego od tych potencjalnie używanych przez czytelników haseł do tego, który wybraliśmy. Dlaczego nie możemy wybrać tego, co chce czytelnik? Po co tworzyć hasło i odsyłacz?

·         gdyż nie wiemy, jak dana osoba nazwie konkretne hasło. Nie wszyscy użytkownicy nazwą to tak samo

·         użytkownik może nazywać błędnie

 

Odsyłacz wyliczający – ten, który podaje po słowie zobacz lub zobacz też konkretne hasło, wylicza hasła.

Odsyłacze uzupełniające – ich celem jest powiązanie pewnych pojęć; odsyłają, wskazują dodatkowe możliwości.

 

Istnieją 2 klasy odsyłaczy uzupełniających: porównawcze i systematyczne. Według kryterium budowy wyróżnia się natomiast odsyłacze: wyliczające i orientacyjne.

 

Kiedy tworzyć odsyłacz całkowity.

·         kiedy mamy do czynienia z obocznościami ortograficznymi

·         gdy forma słowa w liczbie pojedynczej jest w abecadle w innym miejscu niż liczba mnoga (np. ucho, uszy)

·         od wyrażeń równoważnych znaczeniowo, od określników i pewnych pojęć, które zostały pominięte w nagłówku.

 

Tworzenie określnika od tematu, którego nie ma – tworzymy wtedy odsyłacz do poprawnej konstrukcji.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin