wiedeń przewodnik.docx

(596 KB) Pobierz

przewodnik na spacer po imperialnym Wiedniu

Rekomendacje na trzydniowy pobyt w Wiedniu.

Rekomendacje Pierwszy dzień

·         Katedra św. Szczepana

Katedra Św. Szczepana

W katedrze Św. Szczepana, która jest symbolem Wiednia i najważniejszą budowlą gotycką w Austrii, znajduje się cały szereg cennych dzieł sztuki. Częściowo ich zwiedzanie możliwe jest tylko z przewodnikiem.

·         Czaszka z koroną w krypcie cesarskiej

Krypta Cesarska (Krypta Kapucyńska)

Znajdująca się pod kościołem Kapucynów Krypta Cesarska przeznaczona jest dla członków dawnej austriackiej dynastii Habsburgów.

·         Zamek Hofburg przy placu Heldenplatz

Hofburg

Przez ponad siedem stuleci znajdowała się tutaj sterownia imperium Habsburgów. O średniowiecznym zamku, który był zalążkiem dzisiejszego pałacu, przypomina obecnie już tylko gotycka kaplica, w której podczas niedzielnych Mszy św. śpiewa Wiedeński Chór Chłopięcy.

·         Dodaj ten dzień do mojego planu podróży

·         Dodaj wszystkie dni do mojego planu podróży

Rekomendacje Drugi dzień

·         Korona Rudolfa II Habsburga

Skarbiec

Czołowy skarbiec świata zaprasza: Tu, w najstarszej części Hofburga (XIII wiek), można podziwiać nie tylko cesarską koronę Świętego Cesarstwa Rzymskiego (około roku 962) i austriacką koronę cesarską (1602), lecz także skarbiec burgundzki z XV stulecia i skarb Zakonu Złotego Runa.

·         Kobieta przed obrazem cesarzowej Sisi

Muzeum Sisi

Owiana nimbem piękności i ubóstwiana przez wszystkich cesarzowa Elżbieta stała się już dawno przedmiotem swoistego kultu. W Muzeum Sisi, znajdującym się w cesarskich apartamentach Hofburgu, skonfrontowano mity z historyczną prawdą o postaci cesarzowej. Najcenniejszymi eksponatami muzeum są liczne osobiste przedmioty, które były własnością Elżbiety, a także najsłynniejsze portrety pięknej monarchini.

·         Apartamenty cesarskie: Wielki Salon cesarzowej Elżbiety

Apartamenty cesarskie

Dziś dawne prywatne komnaty rodziny cesarskiej w Hofburgu pokazują miniony przepych. Zobaczycie tu Państwo, jak wyglądało życie codzienne monarchów.

·         Dodaj ten dzień do mojego planu podróży

·         Dodaj wszystkie dni do mojego planu podróży

Rekomendacje Trzeci dzień

·         Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy

Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy

To niezapomniane przeżycie: balet słynnych białych lipicańskich ogierów na żywo w barokowych wnętrzach Hofburgu! Zapraszamy na spektakl mistrzowskiej sztuki ujeżdżania – od piruetu po kapriolę.

·         Świecznik

Zbiory sreber

Eksponowane srebra stołowe oraz naczynia i szkła z majątku Habsburgów nie straciły nic ze swego blasku. Odzwierciedlają one do dziś przepych cesarskiego sto

 

http://www.wien.info/pl/sightseeing/sights/imperial/hofburg-vienna

Polskie przewodniczki w Wiedniu i Salzburgu

Przyjemnie jest zwiedzać obce miasta, gdy ktoś opowiada nam o nich w naszym własnym języku, prawda? W Wiedniu i Salzburgu można skorzystać z pomocy polskich przewodniczek. Oto ich nazwiska i kontakty!

 

Polecamy Państwu te oto wybrane przez nas, sprawdzone, doświadczone i sympatyczne przewodniczki, z którymi zwiedzanie miasta stanie się nie tylko prawdziwą przyjemnością, ale będzie również ciekawą lekcją na temat historii, kultury i sztuki:

Wiedeń
Małgorzata Nowak
nowak@guideaustria.com
Tel. +43 676 364 45 65

Margarete Bahr
margarete.bahr@chello.at
Tel. +43 699 171 367 19  

Mag. Anna Perlowska-Fröhlich (MBA)
Tel: +43-1-9904224-00
www.takeplace.at
annaperlowska@takeplace.at

Maria Mustapic-Wielowieyska
m.wielowieyska@utanet.at
Tel: +43 676 513 62 58


 

Barbara Czerwinska

 

barczer

 

Jestem licencjonowanym przewodnikiem po Austrii, ale po Wiedniu oprowadzam ze szczególnym upodobaniem. Z przyjemnością i znawstwem pokażę wielkie atrakcje zarówno wycieczkom grupowym jak i  indywidualnym turystom. Zastanówcie się jakie wspomnienia chcecie wywieźć z nad Dunaju, a ja dostosuję się do waszych oczekiwań i tak ułożę plan zwiedzania by je zaspokoić.

Zaprowadzę was w miejsca słynne i znane, ale również i w takie, których nie znajdziecie w przewodnikach:

 

Jeśli kochacie muzykę - poprowadzę was śladami wielkich kompozytorów.


Jeśli kochacie sztukę – pokażę arcydzieła w muzeach.


Zabiorę was w miejsca pamiętające Rzymian, pokażę Wiedeń imperialny i współczesny.          

Gwarantuję pożyteczne spędzenie czasu w przyjemnej atmosferze.

A tak na marginesie dodam, że w moim towarzystwie można czuć się szczególnie bezpiecznie, ponieważ na co dzień pracuję w pionie medycznym – w wiodącej klinice uniwersyteckiej Wiednia. Jestem również współautorką przewodnika po Wiedniu.

 

Kontaktować się ze mną można:

info@przewodnicypowiedniu.pl 

Mobil: +43 6991 0095880
Tel.dom.: +43 1 3188359

 

Salzburg
Aleksandra Karsay
aleksandra.karsay@a1.net
Tel.: +43-664-130 67 89


Salzburg i Innsbruck
Izabela Gartner
office@izabela-gartner.at
Tel.:+43 699 126 46 723

Pałac Schönbrunn

Zapraszamy Państwa do odwiedzenia dawnej rezydencji letniej cesarzowej Sisi. Barokowa rezydencja wabi takimi atrakcjami jak czarujący krajobraz parkowy, Palmiarnia, Glorietta i ogród zoologiczny. Proponujemy spędzenie jednego dnia w Schönbrunnie: zapraszamy do zwiedzenia oficjalnych sal pałacowych w ramach „Grand Tour z przewodnikiem Audio Guide", do popatrzenia na wspaniałe sale ceremonialne i kosztownie wyposażone salony, przechadzkę po labiryncie.

Pomieszczenie mieszkalne i gabinet cesarza Franciszka Józefa

Schönbrunner Schlosspark mit Blick auf Gloriette

Pałac Schönbrunn

Ansicht von Schloss Schönbrunn im Frühling

Pałac Schönbrunn, dawna letnia rezydencja rodziny cesarskiej, to jeden z najpiękniejszych budynków w stylu barokowym w Europie. Żona cesarza Ferdynanda II zleciła w 1642 roku budowę letniego pałacu na terenie będącym od 1569 roku w posiadaniu dynastii Habsburgów. Wtedy też po raz pierwszy nazwała budynek "Schönbrunn".  Pałac i ogród, budowane po oblężeniu tureckim od roku 1696, zostały całkowicie przekształcone za panowania Marii Teresy po roku 1743. Największą część roku Habsburgowie spędzali w niezliczonych komnatach, potrzebnych licznej rodzinie cesarskiej oprócz pomieszczeń reprezentacyjnych.

W roku 1830 urodził się tu cesarz Franciszek Józef, który poślubił czarującą Sisi i którego panowanie przypada na lata 1848-1916. Monarcha spędził ostatnie lata swojego życia wyłącznie w pałacu, który już 2 lata po zgonie cesarza przeszedł w ręce administracji młodej republiki. Od tego czasu pałac jest ze względu na swoje historyczne znaczenie, swoje niepowtarzalne położenie i wspaniałe wyposażenie jednym z głównych zabytków Wiednia i dziedzictwem kultury UNESCO.

Pałac ma 1441 komnat, z czego 45 udostępniono zwiedzającym. Wnętrza utrzymane są w stylu rokoko (białe powierzchnie z ornamentami pozłacanymi 14-karatowym złotem) i ozdobione czeskimi lustrami kryształowymi i piecami fajansowymi.

Komnaty mieszkalne i gabinety cesarza Franciszka Józefa (na zdjęciu) są skromne i proste. Tym bardziej okazale prezentują się sale reprezentacyjne i pokoje gościnne. W Sali Lustrzanej koncertował Mozart jako sześcioletnie cudowne dziecko.

W Okrągłym Gabinecie Chińskim Maria Teresa odbywała tajne konferencje z kanclerzem Księciem Kaunitz. W pokoju Im Vieux-Lacque konferował Napoleon. W Błękitnym Salonie Chińskim cesarz Karl I podpisał w roku 1918 abdykację, co oznaczało koniec monarchii.

Pokój Milionowy ma ściany wybijane drewnem różanym i ozdobione cennymi miniaturami z Indii i Persji. Zaliczany jest do najpiękniejszych wnętrz rokokowych na świecie. W Wielkiej Galerii tańczono podczas Kongresu Wiedeńskiego w 1814-15, a dziś odbywają się tu spotkania przy wyjątkowych okazjach.

Hofburg

Do roku 1918 Hofburg był centrum olbrzymiego imperium cesarskiego Habsburgów. Pod ich egidą ukształtowano wspaniały areał, zaplanowany uprzednio z rozmachem jako „forum cesarskie” – począwszy od „Starego Zamku” (Alte Burg), pochodzącego z XIII wieku, aż po najmłodszą część kompleksu, powstałą około 1900 roku. Dzisiaj wiedeński Hofburg jest siedzibą austriackiego prezydenta. Każdy, kto odwiedza Wiedeń, powinien koniecznie zwiedzić również Hofburg: Na gości czeka tu nie tylko cały szereg zbiorów światowego formatu, lecz również wspaniałe kawiarnie, restauracje, place i parki, oferujące chwilę przyjemnego wytchnienia. Witamy na imperialnym spacerze przez historię i sztukę oraz estetyczne przyjemności. Witamy w Hofburgu.

·         Apartamenty cesarskie

Dziś dawne prywatne komnaty rodziny cesarskiej w Hofburgu pokazują miniony …

Apartamenty cesarskie: Wielki Salon cesarzowej Elżbiety

·         Muzeum Sisi

Owiana nimbem piękności i ubóstwiana przez wszystkich cesarzowa Elżbieta stała się już dawno …

Kobieta przed obrazem cesarzowej Sisi

·         Zbiory sreber

Eksponowane srebra stołowe oraz naczynia i szkła z majątku Habsburgów nie straciły nic ze swego …

Świecznik

·         Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy

To niezapomniane przeżycie: balet słynnych białych lipicańskich ogierów na …

Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy

·         Muzeum Historii Sztuki

Dla obszernych zbiorów sztuki należących do rodziny cesarskiej wzniesiono w pobliżu …

Muzeum Historii Sztuki Wiedeń

·         Chapel Imperial, Hofburg

The Vienna Boys’ Choir and members of the orchestra and choir of the Vienna State …

Wiener Hofburgorchester

·         Skarbiec

Czołowy skarbiec świata zaprasza: Tu, w najstarszej części Hofburga (XIII wiek), można podziwiać nie …

Korona Rudolfa II Habsburga

·         Albertina

W galerii Albertina znajdują się między innymi największe i najcenniejsze światowe zbiory grafik, a …

Galeria Albertina

·         State Hall, National Library

The former court library is an architectural masterpiece of the Viennese baroque

Sala paradna Austriackiej Biblioteki Narodowej

·         Hofburg Vienna

Where the imperial family once lived, today one can find 300 events with up to 4900 persons

Zamek Hofburg przy placu Heldenplatz

·         Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu

Wybierz się w podróż przez zapierające dech w piersi bogactwo przyrody – …

Muzeum Historii Naturalnej

·         Butterfly House

The Palm House in Burggarten is considered one of the most beautiful art nouveau structures of

Motylarnia

·         Szyjka historycznych skrzypiec w zbiorze instrumentów muzycznych

Collection of Ancient Instruments

Admire the instruments on w...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin