Zadania domowe SO2.docx

(21 KB) Pobierz

Zadania domowe SO2 (będą uzupełniane w miarę upływu czasu)

              Uwaga! Jeśli któreś z zadań będzie wymagało skonfigurowania kontrolera domeny, należy to zrobić posługując się poleceniami PowerShella (opisanymi np. w dokumencie L4).

 

Zadanie 1(9pkt.)

              Poniżej umieszczono opis ćwiczenia demonstrującego konfigurację obsługi plików trybu offline dla WS2003. Wykonać opis ćwiczenia, które demonstrowałoby to samo dla WS2012 i dodatkowo demonstrowałoby nową właściwość Always offline. Ćwiczenie powinno się odbywać przy wstępnych warunkach, określonych w dokumencie „L5udostępnianie.docx”

*************************************************************************

Ćwiczenie 15               (Zdalne udostępnianie folderów oraz konfiguracja obsługi plików trybu offline
przykład jednej z możliwości)

 

Uwaga: Ćwiczenie wymaga koordynacji działań partnerów

 

Część 1: Konfiguracja plików trybu offline po stronie serwera plików – przykład zdalnej procedury
Funkcja plików trybu offline służy do buforowania plików i folderów sieciowych na dysku twardym lokalnego komputera. Po stronie serwera plików należy udostępnić folder i określić właściwości buforowania dotyczące tego foldera oraz znajdujących się w nim podfolderów i plików.

W większości przypadków proces udostępniania i określania właściwości buforowania odbywa się lokalnie na serwerze plików. Dla potrzeb tego ćwiczenia zademonstrowano zdalną procedurę przeprowadzenia tego procesu.

 

1.       Będąc zalogowanym jako admin-grupa dodać do konsoli grupa.msc przystawkę Shared Folders dla komputera partnera z zespołu (szyyy). Dla przypomnienia, należy w procesie dodawania snap-in, w oknie Shared Folders, zaznaczyć opcję Another Computer: i wprowadzić szyyy i kolejno zatwierdzać.

2.       Rozwinąć węzeł Shared Folders (\\szyyy) i z menu kontekstowego Shares wybrać New Share... i w oknie kreatora użyć Next.
W oknie Folder Path użyć przycisku Browse.
W oknie Browse For Folder rozwinąć węzeł C$, zaznaczyć folder off1-grupa, zatwierdzić i użyć Next.
W oknie Name, Descriptions, and Settings wprowadzić, w polu Share name: off1-grupa-szyyy, gdzie szyyy jest nazwą komputera partnera z zespołu (grupa – numer grupy). Pozostawić bez zmian ustawienie dla pola Offline settings: Selected files and programs available offline i użyć przycisku Next.

3.       W oknie Permissions zaznaczyć opcję Administrators have full access; other users have read and write access i użyć Finish. W pojawiającym się oknie Sharing was Successful wybrać Close. Zamknąć konsolę.
 

Część 2: Konfiguracja plików trybu offline po stronie komputera klienta – przypadek ręcznego buforowania

4.       Otworzyć Explore i wybrać z menu Tools – Folder Options... – Offline Files.
Na karcie Offline Files zaznaczyć pole Enable Offline Files.
Pola Synchronize all offline files when loggin onSynchronize all offline files before loggin off powinny być odznaczone a pole Display a reminder every: winno być zaznaczone. Pozostałe opcje – pozostawić domyślne ustawienia.
Wybrać przycisk Advanced i sprawdzić, czy w oknie Offline Files – Advanced Settings wybrana jest opcja Notify me and begin working offline (jeżeli nie jest, należy ją zaznaczyć) i użyć przycisku OK.
Zamknąć okno Folder Options przyciskiem OK.

5.       Uwaga: Przy pierwszym użyciu plików trybu offline pojawia się kreator pozwalający na początkowe skonfigurowanie systemu. Przy następnym użyciu nie pojawia się ponownie, jednak wszelkie konfiguracje oferowane przez kreator są dostępne z poziomu Folder Options.
Dla potrzeb tego ćwiczenia w przypadku pojawienia się kreatora należy potwierdzać domyślne ustawienia.

Przy użyciu Start – Run podłączyć się do komputera partnera z zespołu i otworzyć udział off1-grupa-szyyy.
Z menu kontekstowego pliku off1-szyyy wybrać Make Available Offline.
W pierwszym oknie kreatora użyć Next, w pozostałych oknach użyć ustawień domyślnych.
Na ikonie pliku pojawiają się dwie strzałki symbolizujące korzystanie z trybu offline. Nie zamykać okna \\szyyy\off1-grupa-szyyy.

6.       Otworzyć plik off1-szyyy i wprowadzić tekst: teraz jest on-line. Nie dokonywać zapisu. Nie zamykać Notepad.

7.       Przerwać połączenia z siecią wybierając z menu kontekstowego ikony Local Area Connection opcję Disable. Ikona znika z paska zadań.
Wprowadzić do otwartego pliku tekst: teraz pracuje bez sieci !!!.
Wybrać z menu Tools – Folder Options... – Offline Files i użyć przycisku View Files. Pojawia się okno Offline Files Folder a w nim informacja o statusie pliku (Server StatusOffline). Zamknąć to okno i okno Folder Options.
!!! Dokonać zapisu pliku off1-szyyy i zamknąć Notepad. Zamknąć okno połączenia z komputerem partnera.
Przywrócić łączność z siecią używając w menu kontekstowym Control Panel – Network ConnectionsLocal Area Connection opcji Enable.

 

Część 3: Synchronizacja plików
 

8.       Ponownie dokonać połączenia z komputerem partnera i w oknie \\szyyy\off1-grupa-szyyy otworzyć plik
off1-szyyy.
Zauważyć, że w dokumencie znalazła się treść wprowadzana podczas sesji offline.
Poprosić partnera z zespołu, by też otworzył ten plik (plik powinien zawierać treść sprzed modyfikacji dokonanych w punktach 6, 7 bieżącego ćwiczenia) a następnie zamknął plik.

9.       Ręczna synchronizacja plików offline.
W oknie \\szyyy\off1-grupa-szyyy z menu kontekstowego pliku off1-szyyy wybrać Synchronize.
Zauważyć krótkie zaistnienie okna synchronizacji (może pojawić się okno Close Open Files z komunikatem, który po przeczytaniu należy zatwierdzić).
Poprosić partnera z zespołu, by otworzył ten plik i sprawdził skuteczność synchronizacji a następnie zamknął plik.

10.    Otworzyć, w oknie \\szyyy\off1-grupa-szyyy, plik off1-szyyy.
Przerwać połączenia z siecią, jak w punkcie 7 tego ćwiczenia.
Wprowadzić treść: bedzie konflikt przy synchronizacji z szyyy.
Dokonać zapisu i zamknąć Notepad.
Poprosić partnera z zespołu, by otworzył ten plik, wprowadził tekst: na pewno bedzie konflikt przy synchronizacji z szxxx, dokonał zapisu i zamknął Notepad.

11.    Zmiana sposobu synchronizacji plików.
Otworzyć My Computer i z menu wybrać Tools – Synchronize...
W oknie Items to Synchronize użyć przycisku Setup...
W oknie Synchronization Settings zaznaczyć pozycję dotyczącą komputera partnera i odznaczyć pola When I log on my computer i When I log off my computer. Użyć przycisku OK a w oknie Items to Synchronize przycisku Close.

12.    Przywrócić łączność z siecią używając w menu kontekstowym Control Panel – Network ConnectionsLocal Area Connection opcji Enable.
 

Część 4: Rozwiązywanie konfliktu plików

13.    Połączyć się z komputerem partnera i w oknie \\szyyy\off1-grupa-szyyy z menu kontekstowego pliku off1-szyyy wybrać Synchronize. Może pojawić się okno Close Open Files – należy je zatwierdzić.
W oknie Resolve File Conflicts wyświetlić zawartość pliku lokalnie zbuforowanego (przycisk View przy Local Version Modified by ...) i pliku na serwerze (przycisk View przy Network Version Modified ...).
Zauważyć różnice wynikające z realizacji punktu 10 tego ćwiczenia.
Zamknąć obydwa pliki.

14.    W oknie Resolve File Conflicts wybrać opcję Keep only the version on my computer. Replace the network version i użyć przycisku OK.
Poprosić partnera z zespołu, by otworzył plik off1-szyyy i sprawdził skuteczność synchronizacji a następnie zamknął plik.

 

Część 5: Wyłączanie trybu offline dla sieciowego zasobu
 

15.    W oknie \\szyyy\off-grupa-szyyy z menu kontekstowego pliku off1-szyyy odznaczyć Make Available Offline....

Zgłoś jeśli naruszono regulamin