dinozaury.doc

(1475 KB) Pobierz

Opis: http://www.falkschool.pitt.edu/sites/default/files/documents/pteranodon.jpg

PTERANODON

Miał potężne skrzydła o rozpiętości 7 metrów. Żywił się wyłącznie rybami. Większość swojego życia spędzał na pełnym morzu, łowiąc ryby i tak, jak albatrosy, szybował wykorzystując prądy powietrzne, które umożliwiały mu długi lot bez zużywania energii na machanie skrzydłami. Na ląd wracał najprawdopodobniej tylko w celach rozrodczych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opis: http://kolumber.pl/upload/photos/0045/8051/ebe659ed1efd5dfa0488e2f2cb65b440_big.JPG

BRACHIOZAUR

O „żyrafiej” szyi i sylwetce. Jeden z największych i najbardziej znanych roślinożernych dinozaurów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opis: http://dinoanimals.pl/wp-content/uploads/2013/08/Ichtiozaur19.jpg

ICHTIOZAUR

Dinozaur morski. Polował na ryby i inne zwierzęta morskie nie wyłączając innych ichtiozaurów.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opis: http://bi.gazeta.pl/im/8/5153/z5153288Q,Tyranozaur-na-polowaniu.jpg

TYRANOZAUR

 Tyranozaur był dwunożnym mięsożercą z masywną czaszką utrzymywaną w równowadze przez długi ogon. Był lądowym drapieżnikiem żywiący się mięsem i padliną. Poruszał

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opis: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8b/Ba%C5%82t%C3%B3w_Park_Jurajski_001.jpg

STEGOZAUR

„Zadaszony jaszczur” z powodu płyt na grzbiecie i kolców na ogonie. Miały one za zadanie odstraszać wrogów i służyły do obrony przed mięsożercami. Żywiły się roślinami.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opis: http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2009/01/28/article-1130204-02576513000004B0-475_468x395.jpg

TRICERATOPS

Był bardzo dobrze przystosowany do obrony i szarży. Na głowie Triceratops miał trzy rogi: jeden na czubku nosa, a dwa nad oczodołami. Wokół szyi miał on natomiast jaskrawy kostny kołnierz. Te dwie rzeczy pełniły funkcję obrony i kontrataku na drapieżnego napastnika, nawet Tyranozaura, oraz walki w okresie godowym z drugim samcem. Walki między triceratopsami odbywały się również w celu wybrania przewodnika stada. W przepychankach między samcami Triceratopsy nie używały jednak swoich trzech jednometrowych rogów brwiowych do zadawania ran, znaleziono jednak skamieniałe uszkodzone kołnierze kostne. Wskazuje to na to, że walki samców były bardzo zażarte.

 

 

 

 

 

 

Opis: http://zywaplaneta.pl/wp-content/uploads/2012/05/Diplodok.jpg

DIPLODOK

Bardzo ważny dla Diplodoka był ogon. Służył mu on przy chodzeniu jako równoważnik dla siedmio i pół metrowej szyi. Machnięcie takiego ogona mogło poważnie zranić, a nawet zabić drapieżnego wroga. W razie walki Diplodok mógł też oprzeć się na ogonie i tylnich nogach, a przednich, zakończonych dużym pazurem, użyć do obrony.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Opis: http://www.eszkola-wielkopolska.pl/eszkola/projekty/gimnazjum-mroczen/zwierzeta_dawniej_i_dzis/images/kredaa2.jpg

EUOPLOCEFAL

Posiadający kostny pancerz na grzbiecie oraz dwie kościane kule w ogonie, dzięki którym mógł skutecznie bronić się przed drapieżnikami. Roślinożerca.

 

Opis: http://m.ocdn.eu/_m/eb1ae560a4849cee92082819f76f8749,14,1.jpg

DEINONYCH

Szybko biegał, rzucając się na upatrzoną ofiarę jak drapieżny ptak. Jego mózg wielkości pomarańczy dowodzi, że był to inteligentny dinozaur, który potrafił udoskonalać własne metody polowania. Mógł szeroko otwierać paszczę i gwałtownie obracać głowę na wszystkie strony, aby głębiej zatopić zęby w brzuchu ofiary. Lecz jego główną bronią były sierpowate szpony-sztylety o długości 13 cm, a więc znacznie dłuższe niż u innych dinozaurów.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin