ergonomia-laborki-5.3.doc

(39 KB) Pobierz

Wyznaczanie absolutnego progu słyszenia (5.3.)

 

dźwięk-wrażenie słuchowe wywołane drganiami akustycznymi lub drgania akustyczne zdolne wytwarzać wrażenia słuchowe.

 

środowisko akustyczne-ogół szmerów i dźwięków o różnej sile i głośności, o różnym przeznaczeniu, odbieranych przez człowieka.

 

prawo Webera-Fechnera- pozwala ocenić intensywność działania drgań i brzmi następująco: przyrost intensywności bodźca zdolny wywołać dostrzegalny przyrost intensywności wrażenia musi być proporcjonalny do już działającego bodźca i wyraża się stałym współczynnikiem dla danego rodzaju wrażeń Siła wrażenia rośnie proporcjonalnie do logarytmu intensywności bodźca.

 

próg bólu-minimalne natężenie dźwięku, przy którym występuje uczucie bólu w uszach; jest wyrażany wartością ciśnienia akustycznego, przy której ucho odczuwa wrażenie bólu; próg ból jest prawie niezależny od częstotliwości; wyznacza go górna izofoniczna (izofona) na poziomie 130 dB dla dźwięków sinusoidalnych i 120 dB dla szumów.

 

próg słyszalności-minimalne natężenie dźwięku, przy którym dany ton jest słyszalny; najmniejsza wartość ciśnienia akustycznego tonu o określonej częstotliwości wywołująca u danego człowieka wrażenia słuchowe; wyrażany w decybelach [dB].

 

hałas-wszelkie niepożądane, nieprzyjemne, dokuczliwe, uciążliwe lub szkodliwe dźwięki oddziałujące na narząd słuchu i inne zmysły oraz części organizmu człowieka; to również każdy dźwięk stanowiący przeszkodę w sprawnym wykonywaniu określonej czynności lub powodujący uszkodzenie ustroju w zależności od natężenia.

 

częstotliwość dźwięku-liczba okresowych zmian ciśnienia lub prędkości cząstkowej w ciągu 1 s. Od częstotliwości zależy wysokość tonu.

 

natężenie dźwięku-wartość energii fali akustycznej przepływającej w jednostce czasu przez powierzchnię o polu jednostkowym, prostopadle do kierunku rozprzestrzeniania się fali. Jednostką natężenia dźwięku jest wat na metr kwadratowy [W/m2].

 

poziom natężenia dźwięku-wielkość używana do określania intensywności fali akustycznej pod względem energetycznym. Jednostką natężenia dźwięku jest decybel [dB].

                                                         

badania audiometryczne-pozwalają określić próg słyszenia i próg bólu, a także trwałe ubytki słuchu; badania te wykonuje się audiometrem. W tych badaniach mierzy się dwie wielkości fizyczne: częstotliwość i natężenie dźwięku, tym dwóm wielkościom obiektywnym odpowiadają dwie właściwości psychofizjologiczne: odczucie wysokości dźwięki oraz głośności dźwięku.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin