raport axapta pawłyszyn.docx

(6445 KB) Pobierz

 

Projekt z przedmiotu Zarządzanie produkcją i usługami

 

 

Logistyka

Semestr VI, Tryb stacjonarny

 

 

 

 

Wykonali:

Maja Bramczewska

Aneta Plichta


Spis treści

 

Wstęp              2

Zadanie 1.              3

Zadanie 2.              6

Zadanie 3.              10

Zadanie 4.              16

Zadanie 5.              20

Zadanie 6.              24

Zadanie 7.              32

Zadanie 8.              38

Zadanie 9.              46

Zadanie 10.              48

Wnioski              51


Wstęp

 

Celem ćwiczeń było zapoznanie się z programem Microsoft Dynamics Axapta.

System pozwala elastycznie zarządzać zapasami i zaopatrzeniem zgodnie z potrzebami firmy. Dostępne są funkcje obsługujące prognozowanie, klasyfikowanie i śledzenie zapasów, które umożliwiają także efektywne tworzenie specyfikacje BOM i zarządzanie nimi.

Zawiera zaawansowane funkcje prognozowania obsługujące planowanie długoterminowe, są podstawą nowocześnie zarządzaną sprzedażą i produkcją oraz prowadzą do optymalizowania poziomu kosztów logistyki. Umożliwiają one także symulacje potencjalnych scenariuszy w celu wybrania najbardziej zyskownego wariantu.

Pozwala elastycznie zarządzać zasobami produkcyjnymi firmy, a tym samym wykorzystywać je w sposób zapewniający maksymalną zyskowność.

Zadanie 1.

Cel: Tworzenie nowego wyrobu i jego składników.

Podczas ćwiczenia pracowaliśmy w module Zarządzanie zapasami. Wybraliśmy Szczegóły dotyczące towaru w obszarze Wspólne formularze.

Rysunek 1.1. Zakładka Przegląd w kartotece towarów

Pierwszym krokiem było stworzenie nowego, pustego szablonu w formatce kartoteki towarów w celu stworzenia nowego rekordu. W danym rekordzie wprowadzaliśmy Kod towaru dla naszego wyrobu gotowego. Czynność tą powtórzyliśmy dla wszystkich elementów składowych wyrobu gotowego. Każdy stworzony przez nas rekord miał przypisywany inny Kod towaru oraz nazwę, aby stworzone rekordy nie powielały się i wyróżniały się od pozostałych pozycji w kartotece. Nasz kod zawierał inicjały wraz z narzuconą liczbą, np. MB1, dzięki czemu ułatwiło to wyszukiwanie swoich towarów w kartotece.

Istotnym krokiem jest uzupełnienie oraz zmiana wartości w zakładkach formatki towaru Ogólne, Ustawienia i Odwołania, ponieważ niepełne i niepoprawne uzupełnienie informacji wskazuje na błąd w Dzienniku informacyjnym.

W zakładce Ogólne wypełnialiśmy do każdego towaru:

- Grupa modeli towaru (FIFO First In, First Out); 

- Grupa zapotrzebowania (10);

- Grupa wymiarów (N-M).

Grupa kosztów wybierana była w zależności od towaru, dla wyrobów gotowych – Wyrób,
dla części – Materiał.

Określaliśmy także Grupę towarów, dla wyrobów gotowych – Wyroby,
dla półfabrykatów – Półfabrykat, dla surowców – Surowiec.

Typ towaru zależy od czynnika czy dany towar jest zakupywany czy produkowany.

Rysunek 1.2. Zakładka Ogólne w kartotece towaru

Następnie w zakładce Ustawienia wybieraliśmy Jednostkę magazynowania (Szt/Ml) oraz w zakładce Odwołania – Jednostka sprzedaży (Szt/Ml).

Domyślnych ustawień zamówienia możemy użyć do ich wprowadzenia lub zmiany wskazując interesujący nas rekord na formatce towarów.

Na zakładce Ogólne wybieraliśmy oddziały zajmujące się, w zależności od towaru, zakupem, sprzedażą i/lub magazynowaniem.

Rysunek 1.3. Zakładka Ogólne w Domyślne ustawienia zamówienia Drzwi czołowych lewych

Dodatkową funkcją w programie jest stworzenie szablonu, dzięki któremu nie trzeba wpisywać za każdym razem podobnych informacji. Pierwszy krok to wskazanie rekordu, który ma służyć za szablon. Do odnalezienia naszych rekordów używamy funkcji Filtrowanie kartoteki wpisując własny kod towaru. Następnie wybieramy dany towar, i z menu Informacje o rekordzie, gdzie tworzymy Szablon firmy nadając mu nazwę danego towaru. Po zaakceptowaniu możemy stworzyć nowy rekord korzystając ze przygotowanego wcześniej szablonu, dzięki czemu pola będą wypełnione zgodnie z szablonem. Należy pamiętać, że domyślne ustawienia zamówienia nie są kopiowane, dlatego też wpisuje się je za każdym razem przy tworzeniu nowego rekordu.

 


Zadanie 2.

Cel: Tworzenie nowej listy składowej – BOM’u, czyli struktury złożoności wyrobu.

Podczas tego zadania pracowaliśmy w jednym module: Zarządzanie zapasami. Ćwiczenie to polegało na utworzeniu list BOM, które można budować jedynie dla towarów typu BOM, czyli dla wyrobów gotowych i półfabrykatów. Opcja tworzenia list składowych znajduje się w kartotece towarów, którą się uruchamia poprzez wybranie Szczegółów dotyczących towarów, w obszarze Wspólne formularze.

Listy BOM można konstruować na dwa sposoby. Pierwszy sposób polega na utworzeniu listy materiałowej najpierw dla wyrobu gotowego, a następnie dla jego elementów składowych. Druga opcja jest odwrotna do pierwszej (najpierw BOM dla elementów składowych, a później dla wyrobu gotowego). Oba sposoby przebiegają w analogiczny sposób, zatem nie ma różnicy między nimi w efekcie końcowym. Podczas wykonywania ćwiczenia zaczynaliśmy konstruowanie list składowych od elementów składowych, a na końcu dla wyrobu gotowego.

Tworzenia list składowych dokonywaliśmy poprzez wybór w kartotece towarów opcji BOM, a następnie Wiersze. Górna część okna, które nam się wyświetliło pozwala na tworzenie różnych list BOM dla jednego wyrobu/półfabrykatu, natomiast w dolnej części okna znajdują się elementy wchodzące w skład danej listy.

Konstruowanie listy BOM rozpoczyna się w momencie wybrania opcji Tworzenie BOM. Skutkiem tego było otwarcie nowego okna, którego wymagało uzupełnienia pól Opis (czyli nazwa listy składowej; na zajęciach dla list składowych przyjmowaliśmy takie samo nazewnictwo jak dla wyrobów/półfabrykatów, dla których aktualnie była tworzona lista) oraz Oddział (jeżeli w danym przedsiębiorstwie znajduje się więcej niż jeden oddział; na potrzeby zadania wybieraliśmy Oddział 1, który zajmował się produkcją oraz dystrybucją). Wykonanie powyżej opisanych czynności pozwoliło nam utworzyć listę BOM dla danego półfabrykatu. Każda lista składowa posiada swój indywidualny kod, który zostaje automatycznie przypisany przez system.

Następnie przechodziliśmy do uzupełnienia elementów składowych, z których składa się dany półfabrykat. Uzupełnialiśmy takie kolumny jak: Kod towaru (poprzez wybór odpowiedniego towaru z rozwijanej listy uprzednio utworzonej kartoteki), Ilość (ilość w zależności od przewidzianej ilości wyrobu gotowego), W serii (ilość sztuk wyrobu gotowego), Jednostka oraz wymiary, które wprowadzaliśmy w zakładce Ustawienia. Dla półfabrykatów dane dotyczące ilości, wymiarów odnoszą się do elementów, z których jest on produkowany. Natomiast wymiary końcowe danego elementu, który wchodzi bezpośrednio w skład wyrobu gotowego podawaliśmy w momencie tworzenia BOM’u dla tego produktu finalnego.

Rysunek 2.1. Okno tworzenia BOM'u dla wyrobu gotowego, zakładka Przegląd

Powyższy rysunek pokazuje zrzut okna tworzenia BOM’u dla wyrobu gotowego z zaznaczoną zakładką Przegląd. W zakładce tej można się przyjrzeć liście elementów składających się na dany zespół.

Rysunek 2.2. Okno tworzenia BOM'u dla wyrobu gotowego, zakładka Ustawienia dla wybranego elementu

Kolejny rysunek przedstawia zakładkę Ustawienia dla wybranego elementu wchodzącego w skład wyrobu gotowego, w oknie tworzenia BOM’u. To właśnie w tym miejscu uzupełnialiśmy dane dotyczące Ilości, W serii, Jednostki czy też wymiarów dla poszczególnych elementów składowych.

Aby utworzona lista BOM mogła być wykorzystywana dalej (aby pojawiła się w systemie) wymaga ona zatwierdzenia poprzez wybranie opcji Zatwierdzenie oraz aktywowania poprzez opcję Aktywacja. Należy pamiętać, że w danym momencie oraz przy danej wielkości partii może być aktywna tylko jedna wersja BOM’u, ponieważ system nie może podpowiadać kilku wersji danego zespołu jednocześnie.

Dla usprawnienia tworzenia list BOM wykorzystuje się funkcję kopiowania w przypadku zespołów, których listy składowe niczym się nie różnią. Po utworzeniu BOM’u dla zespołu podobnego do innego, dla którego taka lista została już wcześniej stworzona, wybieramy opcję Funkcje, a następnie Kopiowanie.

Kolejnym usprawnieniem tworzenia list składowych jest fakt, że te same elementy składowe mogą być wykorzystywane przy budowie wielu struktur BOM.

Ostatnim krokiem drugiego zadania, po utworzeniu wszystkich list składowych, było sprawdzenie poprawności struktury wyrobu gotowego, poprzez wybranie w kartotece towarów opcji BOM, a następnie Konstruktor. Dzięki tej funkcji mogliśmy sprawdzić zgodność wszystkich poziomów złożoności wraz z ich jednostkami i ilościami (poprzez wybór w zakładce Ustawienia odpowiednich rubryk).

Rysunek 2.3. Rozwinięta struktura BOM dla wyrobu gotowego z jednostkami i ilościami

Rysunek 2.3. obrazuje strukturę złożoności wyrobu gotowego wraz z jednostkami i ilościami poszczególnych elementów składowych. Dzięki tej funkcji możemy sprawdzić zgodność danych i zweryfikować czy nie zostały popełnione jakieś błędy. W przypadku struktury wyrobu gotowego Szafka kuchenna Wiktor 7, którą zajmowaliśmy się na zajęciach, jest ona niekompletna, ponieważ brakuje górnej i dolnej części półki. Co za tym idzie produkcja nie może być rozpoczęta, ponieważ lista składowa nie zawiera wszystkich wymaganych elementów wyrobu gotowego.

Podsumowując, drugie zadanie polegało na utworzeniu list BOM dla półfabrykatów i wyrobu gotowego. Poznaliśmy funkcje, które usprawniają budowanie takich struktur (Kopiowanie) oraz sprawdzania ich poprawności. Informacja, którą należy zapamiętać to fakt, że w danym momencie może być aktywowana tylko jedna lista BOM.


Zadanie 3.

Cel: Modyfikacja struktury wyrobu dla wyrobu istniejącego (zmiany konstrukcyjne – nowa wersja BOM).

W danym zadaniu pracowaliśmy w module Zarządzanie zapasami. Pierwszym krokiem było przefiltrowanie kartoteki towarów w obszarze Wspólne formularze -> Szczegóły dotyczące towaru. Miało to na celu wyszukanie stworzonych wcześniej przez nas rekordów.

Stworzyliśmy nową wersję BOM dla Drzwi czołowych lewych oraz Drzwi czołowych prawych w celu utworzenia alternatywnej listy składowej dodając do struktury Szybę. BOM-y nie mogą mieć identycznych kodów, ponieważ są one automatycznie przypisywane, aby każdy BOM miał swój kod w celu rozpoznawania go przez system.

Na początku wybraliśmy Drzwi czołowe lewe z kartoteki towarów. Praca przebiegała w zakładce BOM konstruktor, gdzie tworzyliśmy Wersję BOM. Nadaliśmy nazwę nowej wersji BOM – Drzwi czołowe lewe 2 i wybraliśmy oddział 1. Nie zaznaczaliśmy opcji kopiowania, ponieważ lista składowa różni się od dodanej wcześniej wersji BOM o nazwie Drzwi czołowe lewe. Po zdefiniowaniu daną wersję BOM należy Zatwierdzić i Aktywować. Ważne jest, aby przed aktywacją nowej wersji BOM dezaktywować poprzednią wersję, ponieważ w danym momencie i od tej samej wielkości partii aktywna może być tylko jedna wersja listy składowej dla danego wyrobu. Wynika to z faktu, że system nie może podpowiadać kilku wersji danego zespołu jednocześnie.

Rysunek 3.1. Okno Wiersz BOM wyrobu Drzwi czołowe lewe

Po wykonanych w ten sposób czynnościach w oknie konstruktora wybraliśmy Drzwi czołowe lewe i załadowaliśmy ponownie BOM. Lista bieżącego BOM-u była pusta, ponieważ nie zostały dodane żadne składniki do nowoutworzonej wersji BOM.

Tym razem poszczególne składniki listy materiałowej do nowego BOM-u Drzwi czołowych lewych dodawaliśmy w oknie konstruktora. Po uprzednim przefiltrowaniu  kartoteki towarów przeciągaliśmy elementy na Drzwi czołowe lewe, aby dodać je do listy materiałowej. Kolejnym krokiem było uzupełnienie informacji dotyczące dodanego elementu poprzez funkcję Edycja. W zakładce Ogólne wpisywaliśmy Ilość, W serii oraz Jednostki wg listy składowej, natomiast w zakładce Ustawienia wprowadzaliśmy Grubość (Wysokość), Szerokość, Długość danego elementu. Czynność tą powtórzyliśmy dla każdego elementu zawierającego się w konstrukcji Drzwi czołowych lewych.

Rysunek 3.2. Okno BOM konstruktor Drzwi czołowych lewych z błędnie wprowadzoną ilością

Po zamknięciu okna BOM konstruktor wybraliśmy kolejny półwyrób z kartoteki towarów, dla którego należało stworzyć nową wersję BOM, czyli Drzwi czołowe prawe. Praca przebiegała w zakładce BOM konstruktor, gdzie tworzyliśmy Wersję BOM w taki sam sposób jak dla Drzwi czołowych lewych. Nadaliśmy nazwę nowej wersji BOM – Drzwi czołowe prawe 2 i wybraliśmy oddział 1 tym razem zaznaczając opcję kopiowania, ponieważ lista składowa jest podobna do dodanej wcześniej wersji BOM o nazwie Drzwi czołowe lewe 2. Istotne jest, że kopiowanie wersji BOM może nastąpić jedynie z pozycji, które mają przypisany Typ towaru BOM, czyli dla wyrobów i półwyrobów. W obszarze kopiowania wybieraliśmy Kod towaru z jakiego miała być pobrana lista składowa. Następnie wybieraliśmy wersję BOM Drzwi czołowych lewych, która powinna być skopiowana. Sprawdziliśmy zgodność kodu BOM w obszarze Kopiuj do z nowoutworzoną wersją BOM-u dla Drzwi czołowych prawych, jak i czy został wprowadzony Oddział 1.

Zatwierdziliśmy i aktywowaliśmy nową wersję BOM. Kolejnym krokiem było ponowne załadowanie BOM dla Drzwi czołowych prawych w obszarze okna konstruktora.

W celu zweryfikowania poprawności struktury złożoności należy wybrać nasz wyrób gotowy jakim jest Szafka kuchenna i otworzyć konstruktor BOM. Po czym rozwinąć listy składowe wszystkich półwyrobów.

Rysunek 3.3. Okno BOM konstruktor całego wyrobu z błędnie wprowadzoną ilością

Struktura wyrobu gotowego nie była poprawna, ponieważ nie uwzględnialiśmy górnej i dolnej części naszej Szafki kuchennej. Zrobiliśmy również błąd przy ilości Uchwytów drzwiowych, Uchwytów mocujących oraz Szyb, gdyż wpisaliśmy po dwa dla każdych drzwi.

Rysunek 3.4. Okno BOM konstruktor Drzwi czołowych lewych z poprawioną ilością

...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin