PRACA KONTROLNA Z ZAJĘC PRAKTYCZNYCH Z TEC HNIKI ROLNICZEJ.docx

(17 KB) Pobierz

PRACA KONTROLNA Z ZAJĘC PRAKTYCZNYCH Z TEC HNIKI ROLNICZEJ

Kurs kwalifikacyjny R3 semestrI 2014/2015 PRACOWAŁ:…………………………………………

Eksploatacja Maszyn Wiadomości podstawowe

Eksploatacja maszyn-zbiór wszystkich prac związanych z użytkowaniem maszyny, utrzymaniem i odnawianiem jej należytego stanu technicznego.

Proces produkcji-stanowi całokształt fizycznych i biologicznych procesów przebiegających w określonej kolejności, niezbędnych do wytworzenia określonego produktu np. proces produkcji zboża. W realizacji procesu produkcyjnego trzeba przeprowadzić określone procesy technologiczne.

Proces technologiczny-stanowi część prac (zabiegów, czynności) zmierzających do uzyskania żądanego efektu w danym procesie produkcyjnym (np. nawożenie mineralne).

Proces technologiczny dzieli się na zabiegi i czynności:

·         Zabieg produkcyjny-stanowi część procesu technologicznego uwzględniającą całokształt związanych ze sobą czynności, w wyniku których przedmiot wyjściowy przekształca się w przedmiot końcowy.

·         Czynność produkcyjna-jest częścią zabiegu wywołującą zmianę stanu, własności lub miejsca położenia przedmiotu pracy, np. dojazd z pola.

Agregat maszynowy-zespół, który jest złożony z energetycznego źródła napędowego i narzędzia lub maszyny roboczej (źródłem może być ciągnik, silnik). W odniesieniu do prac w pełni zmechanizowanych wprowadza się pojęcie agregatu ciągnikowego, będącego zestawem złożonym z ciągnika i narzędzia lub maszyny.

Narzędzie-urządzenie przeciągane np. za ciągnikiem, działające biernie, bez ruchomych zespołów roboczych.

Maszyna-urządzenie działające czynnie, które ma napędzane ruchome w czasie pracy zespoły robocze.

Do agregatów ciągnikowych zaliczamy również samobieżne maszyny rolnicze.

Podział agregatów:

·         Prosty (jednoczynnościowy)-ciągnik pracujący z jednym narzędziem lub maszyną i wykonujący jeden zabieg np. ciągnik i pług.

·         Złożony:

o        Jednoczynnościowy-połączenie ciągnika z kilkoma maszynami lub narzędziami, ale wykonującymi jeden zabieg np. sprzęgnięte 2 siewniki lub kultywatory.

o        Wieloczynnościowy-ciągnik z kilkoma narzędziami lub maszynami wykonującymi różne zabiegi (czynności agrotechniczne np. ciągnik z kultywatorem rotacyjnym i siewnikiem zbożowym)

Podział maszyn i narzędzi wchodzących w skład agregatów ze względu na połączenie z ciągnikiem:

·         Doczepiane (przyczepiane)-łączone z ciągnikiem za pomocą stałego zestawy zaczepu umieszczonego na stałej wysokości i opierające się na własnym układzie jezdnym podczas transportu i pracy. Między ciągnikiem a maszyną jest jedynie siła uciągu np. rozrzutnik obornika.

·         Zawieszane-łączone z ciągnikiem za pomocą 3-punktowego układu zawieszenia. Ich położenie zmienia się za pomocą hydraulicznych układów sterowniczych np. pługi obracane

·         Półzawieszane-mają zarówno własny układ jezdny jak i są połączone z ciągnikiem za pomocą układu zawieszenia. Do zmiany położenia z roboczego na transportowe wykorzystywany jest podnośnik hydrauliczny ciągnika. Część ciężaru maszyny obciąża ciągnik (pług półzawieszany, sadzarka do ziemniaków)

·         Nabudowane-mają zespoły nośne sztywno związane z ciągnikiem. Do przestawiania ich zespołów roboczych służą siłowniki hydrauliczne (np. ładowacze czołowe z ciągnikiem).

Zasady zestawiania agregatów ciągnikowych.

Podstawowym warunkiem prawidłowej pracy agregatu ciągnikowego jest dobranie odpowiedniego narzędzia lub maszyny oraz zastosowanie właściwych parametrów roboczych. Należy kierować się zasadami:

·         Zachowanie warunków stateczności i sterowności agregatu

·         Poślizg mechanizmów jezdnych ciągnika może być nadmierny

·         Obciążenie silnika powinno być jak największe z zachowaniem rezerwy mocy nominalnej.

Oceny zestawu dokonujemy przez wyznaczenie współczynnika wykorzystania siły uciągu.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin