Nowy Dokument programu Microsoft Word.doc

(365 KB) Pobierz

POLITECHNIKA BIAŁOSTOCKA
WYDZIAŁ ZARZĄDZANIA

 

 

Siemiatycze

 

 

 

 

 

Zarządzanie Turystyką

studia dzienne

Malinowski Karol

                                                                                            Rutkowski Rafał

Gąsowski Dariusz

 

 

 

 

Białystok 2008

Spis treści:

 

Rozdział I              Położenie i historia Siemiatycz

 

Rola położenia miasta na jego rozwój.

Historia miasta

Dominujące funkcje miasta

Władze

 

Rozdział II              Czynniki wpływające na rozwój miasta

 

Sfera gospodarcza

Sfera społeczna

Sfera środowiskowa

 

Rozdział III              Wpływ infrastruktury na rozwój miasta

 

Wpływ infrastruktury na sferę gospodarczą

Wpływ infrastruktury na sferę społeczną

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozdział I              Położenie i historia Siemiatycz

 

 

Położenie

Siemiatycze położone są w południowej części województwa podlaskiego i stanowią jeden z ważniejszych powiatowych ośrodków administracyjnych na Podlasiu. Obszar 3 625 ha zamieszkuje około 16 tys. mieszkańców.

Siemiatycze usytuowane są na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych wschodniej Polski, w odległości 100 km od Białegostoku, 140 km od Warszawy, 160 km od Lublina i 7 km od rzeki Bug. Najbliższe przejścia graniczne znajdują się w Połowcach, Terespolu i Kuźnicy Białostockiej. Stacja kolejowa położona jest w odległości ok. 6 km od centrum miasta.

 

 

Historia

Siemiatycze to jedno z piękniejszych miejsc Nadbużańskiego Podlasia. Najstarsze wzmianki o mieście pochodzą z dokumentów z 1434 roku. Prawa miejskie Siemiatycze otrzymały z rąk króla Zygmunta Augusta, na mocy przywileju wileńskiego z 1542 roku, zatem miasto posiada już blisko 500 letnią historią.

Dzieje miasta wiążą się nierozerwalnie z postacią księżnej Anny Jabłonowskiej z rodu Sapiehów. Dzięki jej staraniom miasto zyskało rangę ważnego ośrodka gospodarczego i kulturalnego, nie tylko w kraju ale i poza jego granicami, przyciągając znamienite osobistości epoki, tj. Hugo Kołłątaja, Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Krasickiego, Stanisława Staszica, cesarza austriackiego - Józefa II.

Historia nie szczędziła miastu wojen. W wyniku tych działań zabudowa miasta poniosła znaczny uszczerbek. Zniszczenia w trakcie wojen szwedzkich, lata okupacji sowieckiej i niemieckiej, pozostawiły swój ślad w krajobrazie (zlokalizowane w okolicach Siemiatycz bunkry tzw. "Linia Stalina" stanowiące sieć umocnień wzdłuż linii Bugu).

Okres powojenny to okres ożywienia gospodarczego. Siemiatycze uzyskały rangę miasta powiatowego, stały się centrum administracyjnym i gospodarczym ziem położonych po prawej stronie Bugu.

1 stycznia 1999 roku na mapie administracyjnej kraju Siemiatycze ponownie zaistniały jako miasto powiatowe i stworzyły szansę na pełniejszy rozwój społeczno - gospodarczy i kulturalny Podlasia Nadbużańskiego.

Na obszarze miasta wyraźnie widoczne jest ścieranie się kultur a także dwóch znaczących religii ( prawosławie i katolicyzm). Widoczne jest to szczególnie na przykładzie strategicznych punktów miasta, gdzie znajdują się obok się siebie kościoły i cerkwie.

 

 

Funkcje miasta

Miasto siemiatycze jest w ostatnich latach coraz chętniej odwiedzanym przez turystów ośrodkiem wypoczynkowym. Do funkcji miasta należy więc funkcja miasta turystyczno-wypoczynkowego.

Największymi atutami miasta są: położenie w dogodnej odległości od dużych aglomeracji miejskich, dobry dostęp do terenów o wysokich walorach przyrodniczych i krajobrazowych m.in. (Mielnik, Drohiczyn, św. Góra Grabarka), zdrowy klimat a szczególnie brak uciążliwego przemysłu, dobrze rozwinięty sektor handlowo - usługowy, baza sportowo - rekreacyjna położona wokół 3 zalewów wodnych.

Inną znaczącą funkcją dla miasta Siemiatycze jest funkcja miasta transportowego (bardziej trzafnym określeniem jest funkcja tranzytowa- usytuowanie są na przecięciu ważnych szlaków komunikacyjnych wschodniej Polski)
Siemiatycze są miastem, które rozwój swój chciałoby oprzeć przede wszystkim na współpracy z zagranicą, dlatego też rozwija współpracę transgraniczną w ramach Euroregionu Niemen, do którego przystąpiły także regiony z Litwy, Białorusi, Rosji (Obwód kaliningradzki) oraz niektóre państwa rejonu Morza Bałtyckiego. Miasto współpracuje również z zagraniczną jednostką samorządu lokalnego - Powiatem Oberhavel.
Władze aktywnie wspierają lokalnych przedsiębiorców, przez co liczba podmiotów gospodarczych zarejestrowanych w mieście, kształtuje się od kilku lat na stałym poziomie około 1 000. Branżami cieszącymi się największą popularnością są handel i usługi, które dają zatrudnienie dużej liczbie osób, dzięki czemu w Siemiatyczach stopa bezrobocia jest najniższa w województwie.
O pomyślnym rozwoju Siemiatycz stanowią w dużej mierze jego mieszkańcy - wykształceni, dynamiczni i przedsiębiorczy.

Opisane powyżej funkcje są istotne jedynie w odniesieniu do miasta powiatowego jakim są  Siemiatycze, nie są one znaczące w skali kraju i odnoszą się jedynie do wyróżniających się funkcji miasta wyodrębnionych z całości jego charakteru. 

 

 

Władze

Burmistrz Miasta Siemiatycze:
Zbigniew Radomski

 

Skład osobowy Rady Miasta:

Przewodniczący Rady Miasta
Agnieszka Sitarska

 

Wiceprzewodniczący Rady Miasta
Krzysztof Osmólski

 

Radni:Jerzy Górski, Rafał Burakowski ,Witold Berski , Mariusz Gocał, Franciszek Drewulski, Mirosław Kobus, Krzysztof Szyszko , Aleksander Jakowiuk, Antoni Kosieradzki, Bogdan Raczyński, Eugeniusz Mudel, Krzysztof Wieczorek, Andrzej Miazio.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rozdział II              Czynniki wpływające na rozwój miasta

 

Sfera społeczna

 

Problemy:

Spadek poziomu życia mieszkańców

Spadek aktywności zawodowej mieszkańców

Brak średnich szkół zawodowych

Brak różnorodności ofert kształcenia

Wysokie zadłużenie szpitala

Brak warsztatów terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych

Niewystarczający rozwój profilaktyki uzależnień i infrastruktury towarzyszącej tej profilaktyce

Reorganizacja i restrukturyzacja w szkolnictwie

Opisane problemy:

1) Niski przyrost naturalny

2) Miagracje ludności( szczególnie wyjazdy młodych mieszkańców masta w poszukiwaniu pracy do Belgii)

 

Przyrost naturalny.

 

Statystyka rejestracji zdarzeń dotycząca urodzeń i zgonów (dane na dzień 31.12. i na 31.05.2003).

 

Tabela nr 16

Rok

Urodzenia

Zgony

Przyrost naturalny

Zawarte związki małżeńskie

1993

164

138

26

131

1994

195

131

64

126

1995

149

139

10

78

1996

182

129

53

141

1997

164

136

28

68

1998

166

114

52

70

1999

174

116

58

145

2000

...
Zgłoś jeśli naruszono regulamin