procenty.pdf

(42 KB) Pobierz
Konspekt
Maria Małycha
Wrzesień 2002
Konspekt lekcji matematyki
Maria Małycha
Klasa I LI
Temat:
Procenty. Rozwiązywanie zadań z zastosowaniem procentów.
1.
Cele lekcji:
poznawcze - zapoznanie uczniów z prawidłowym sposobem rozwiązywania zadań z treścią wykorzystujących
obliczenia procentowe;
kształcące - kształtowanie intuicji matematycznej u uczniów poprzez umiejętne dobieranie przykładów
i odwoływanie się do praktycznych zastosowań obliczeń procentowych;
wychowawcze - zachowanie dyscypliny na lekcji, dbałość o staranną wypowiedź.
2.
Typ lekcji:
wprowadzająco - ćwiczeniowa.
3.
Zasada nauczania:
zasada świadomego i aktywnego udziału w lekcji, stopniowanie trudności.
4.
Metody nauczania:
podająca oraz praca zbiorowa uczniów.
5.
Środki dydaktyczne:
podręcznik „Matematyka” (Podręcznik dla liceum ogólnokształcącego. Kształcenie ogólne
w zakresie podstawowym i rozszerzonym).
6.
Przebieg lekcji:
Czynności nauczyciela
1.
Sprawdzenie obecności.
2.
Sprawdzenie i omówienie pracy do-
mowej.
3.
Zapisanie tematu lekcji:
Temat:
Procenty. Rozwiązywanie
zadań z zastosowaniem
procentów.
B. Część postępująca
1.
Słowo
procent
oznacza jedną
setną, zatem:
1% =
5% =
1
= 0, 01
100
Czynności uczniów
Uczniowie wykonują polecenia nauczyciela.
A. Część wstępna
Uczniowie piszą w zeszytach.
5
= 0, 05
100
Należy pamietać, ze procenty za-
wsze odnoszą się do pewnej cało-
ści (wielkości ustalonej).
2.
Obliczanie procentu danej liczby.
Ćwiczenie 1/43
W lutym sanki kosztowały
82
zł. W
marcu ich cenę obniżono o
30%,
a w
kwietniu - o dalsze
20%.
Ile trzeba
było zapłacić za sanki po kwietnio-
wej obniżce? Ile kosztowałyby sanki,
gdyby ich cenę od razu obniżono o
50%?
1
Dane:
82
zł - początkowa cena sanek;
30%
- marcowa obniżka cen;
20%
- kwietniowa obniżka cen.
Konspekt
Maria Małycha
Wrzesień 2002
Szukane:
cena sanek po dwukrotnej obniżce,
cena sanek po
50%
obniżce.
Rozwiązanie:
30
82
100
= 24, 6
- o tyle obniżono w marcu cenę
sanek;
82
24, 6 = 57, 4
20
57, 4
100
= 11, 48
- o tyle obniżono w kwietniu
cenę sanek;
57, 4
11, 48 = 45, 92
Odp:
Po kwietniowej obniżce, za sanki trzeba
było zapłacic
45
92
gr, natomiast
gdyby ich cenę od razu obniżono o
50%,
to kosztowałyby
41
zł.
UWAGA:
Wielokrotnej zmiany war-
tości o pewien procent nie można za-
stąpić jednokrotną zmianą o sumę pro-
centów każdej ze zmian.
3.
Obliczanie jakim procentem jednej
liczby jest druga.
Ćwiczenie 2/44
W styczniu 2002 r. obniżono ceny
modeli samochodów Citro¨na z 2001
e
r. Oblicz, jaka była procentowa ob-
niżka cen poszczególnych modeli, je-
śli przed obniżką Xsara Picasso kosz-
towała
71900
zł, Xsara -
45900
zł, a
Berlingo -
44160
zł.
Dane:
Xsara Picasso - cena:
71900
zł,
obniżka o
7000
zł;
Citro¨n Xsara - cena:
45900
zł,
e
obniżka o
6000
zł;
Citro¨n Berlingo - cena:
44160
zł,
e
obniżka o
5500
zł.
Szukane:
procentowa obniżka poszczególnych
samochodów.
Rozwiązanie:
Xsara Picasso:
Citro¨n Xsara:
e
7000
71900
6000
45900
100%
9, 7%
100%
13%
100%
12%
Citro¨n Berlingo:
e
5500
44160
4.
Wyznaczanie liczby, gdy dany jest
jej procent.
Ćwiczenie 3/44
W bibliotece liceum jest 798 lektur,
co stanowi
19%
całego księgozbioru tej
biblioteki. Ile książek jest w biblio-
tece?
Odp:
Cena Citro¨na Xsary Picasso została
e
obniżona o około
9, 7%,
Xsary o około
13%,
a Berlino o około
12%.
Dane:
798
lektur stanowiących
19%
całego
księgozbioru biblioteki.
Szukane:
x
- ilość wszystkich książek w bi-
bliotece.
Rozwiązanie:
19%x = 798
0, 19x = 798
x
= 4200
Odp:
W bibliotece jest
4200
książek.
25
100
Zadanie 1/45
Oblicz:
a)
25%
liczby
150.
Zadanie 1/45
Wyznacz liczbę:
b)
o
15%
mniejszą od
320.
150 = 37, 5
15%
liczby
320,
to:
320 = 48
320
48 = 272
15
100
2
Konspekt
C. Część podsumowująca
Maria Małycha
Co oznacza słowo procent?
Wrzesień 2002
Słowo
procent
oznacza jedną setną, zatem:
1%
=
1
=
0, 01
100
Procenty zawsze odnoszą się do pewnej
całości.
D. Praca domowa
Dokończyć
zadania 1, 2/45,
zrobić
zadanie 3/45
oraz dla chętnych
za-
dania 6, 8, 9/45.
3
Zgłoś jeśli naruszono regulamin