ZPW-referat.docx

(62 KB) Pobierz
Najlepsze sposoby odkrywania i definiowania głównych wartości

Politechnika śląska w katowicach

Najlepsze sposoby odkrywania i definiowania głównych wartości

Projekt z przedmiotu                              Zarządzanie poprzez wartości a rozwój współczesnej organizacji

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

    

I.       WSTĘP

W czasach, gdy wszystko jest zmienne, niejasne, ulotne i niepewne, istnieje potrzeba posiadania jakiejś wartości, opoki, która będzie nas podtrzymywać. Zachowanie całości naszego bytu jest bez wątpienia najważniejszym problemem naszych czasów. Kto potrafi dostrzec wartości i wie czym je łączyć – wie co naprawdę ma sens. Człowiek normalnie się rozwijający, nie może obejść się bez prawdy, piękna, dobra, sprawiedliwości, szczęścia. Są to wartości, które zastajemy przychodząc na świat, jakkolwiek różnie interpretowane w rodzinach, w bliskim czy dalekim środowisku, społeczeństwie, wśród różnych narodów, w różnych kręgach cywilizacyjnych, w różnych okresach rozwoju człowieka i jego otoczenia. Obecność dających się zidentyfikować „wartości głównych” bądź „wartości wspólnych” jest cechą  charakterystyczną organizacji, które odniosły sukces, są one kluczowym elementem zarządzania organizacjami.

II.    DEFINICJA GŁÓWNYCH WARTOŚCI ORAZ ZARZĄDZANIA POPRZEZ WARTOŚCI

Termin „główne wartości” odnosi się do konkretnej grupy publicznie wyrażonych wartości lub koncepcji, które są wyznawane przez większość uczestników danej organizacji i które uważa się za najbardziej centralne i najważniejsze dla trwania i rozwoju organizacji. W wielu przypadkach właśnie te wartości są sformalizowane i wyrażone na piśmie dla wszystkich uczestników organizacji, a także często wyznawane przez inne kluczowe jednostki z otoczenia organizacji. Główne wartości więc to te, które najsilniej wyrażają i wspierają tożsamość organizacyjną, które organizują rozwój, czyli są wartościami organizującymi rozwój przedsiębiorstwa. Współczesne przedsiębiorstwa stosują zarządzanie poprzez wartości, poprzez tworzenie odrębnej funkcji zarządzania. Czynią to jednak na różnym stopniu świadomości, często w sposób chaotyczny, nieuporządkowany. Stąd rodzi się konieczność poszukiwania pewnego racjonalnego wzorca zarządzania poprzez wartości. Zarządzanie poprzez wartości zdefiniowane zostało jako proces przekazywania głównych wartości organizacji z pokolenia na pokolenie kolejnych zarządzających poprzez przejmowanie obowiązków wynikających z tych głównych wartości i ich ochrony w imieniu oraz dla korzyści organizacji i jej uczestników. Główne wartości w dojrzałych organizacjach nie są więc wytworem chwili, lecz są skumulowanym produktem działalności ludzi w dłuższym okresie. Są one przeszłością, która istnieje i rozwija się w teraźniejszości organizacyjnej. Poniżej zaprezentowano model zarządzania poprzez wartości w przedsiębiorstwie. Główne wartości organizacji to jej dziedzictwo, to przeszłość organizacji, która istnieje w jej teraźniejszości. Przeszłość owa nie może jednak powodować zastoju organizacji, nie może jej cofać, lecz musi rozwijać. Wprawdzie główne wartości są jak przewodnie gwiazdy, stałe i niezmienne, jednak ich definicje nie tylko mogą, ale nawet powinny ulegać zmianie, by zapewnić sobie „świeżość”. Rozwój głównych wartości oprócz ich definiowania zawiera w sobie również ich spisanie, tzn. sformułowanie deklaracji głównych wartości. Spisanie głównych wartości jest swoistym testem dla poprzednich etapów tej fazy. To, czy nasze wartości są jasne i zrozumiałe, powinno być sprawdzone zarówno wewnątrz firmy, wśród klientów, dostawców, akcjonariuszy. Dobrze napisana deklaracja wartości wzbudza zainteresowanie, jest jasna i zrozumiała, wpaja dumę w pracowników firmy, iż należą do tak wspaniałej organizacji, do tak wspaniałej drużyny. Deklaracja wartości jest również jedną z istotnych możliwości ich komunikowania, oprócz np. mitów, anegdot, symboliki, języka czy przede wszystkim wzorca, jakim jest postępowanie naczelnego kierownictwa.

 

III. DEFINIOWANIE GŁÓWNYCH WARTOŚCI NA PRZYKŁADACH PRZEDSIĘBIORSTW

 

1)     PROCTER & GAMBLE

 

1.1. O firmie

Procter & Gamble to jedna z największych globalnych firm. Nasze marki pojawiają się w życiu ludzi na wszystkich kontynentach cztery miliardy razy dziennie. Są wśród nich produkty codziennego użytku firmowane między innymi takimi markami jak Pampers, Ariel, Vizir, Always, Olay, Bonux, Naturella, Pantene, Head & Shoulders, Wella, Gillette, Braun czy Oral-B, oraz produkty luksusowe jak Hugo Boss, Lacoste, Valentino czy Dolce & Gabbana. Wytwarzająca dobra konsumpcyjne, głównie kosmetyki i środki higieny osobistej.

1.2. P&G w Polsce

Historia firmy w Polsce rozpoczęła w 1991 roku. Wówczas to powstało przedsiębiorstwo Procter & Gamble Poll, które przez 3 lata było wyłącznym dystrybutorem wyrobów P&G na polskim rynku. Obecnie firma posiada fabrykę pieluszek Pampers na warszawskim Targówku, największy na świecie zakład produkujący maszynki do golenia i ostrza Gillette i Venus w Łodzi, oraz powstały w 2009 roku największy w Europie zakład produkujący kosmetyki do pielęgnacji skóry (m.in. Olay) w Aleksandrowie Łódzkim.

1.3. Pięć obszarów przedsiębiorstwa

P&G koncentruje się na pięciu obszarach kluczowych dla odniesienia sukcesu w branży wyrobów konsumenckich. Nasza firma dąży do tego, aby być liderem w każdej z tych dziedzin: zrozumienie konsumenta, innowacyjność, budowanie marek, wprowadzanie produktów na rynek i skala.

1.4. Wartości P&G

Nasze Wartości odzwierciedlają to, jak kształtują się relacje pomiędzy pracownikami P&G oraz współpraca z naszymi partnerami. Nasze wartości to:

Uczciwość

- Zawsze staramy się postępować właściwie.             
- Jesteśmy wobec siebie szczerzy i uczciwi.             
- Działamy w duchu prawa i zgodnie z jego literą.             
- We wszystkich poczynaniach i decyzjach kierujemy się Wartościami i Zasadami P&G.
- Proponując określone rozwiązania, czynimy to w oparciu o rzetelnie przedstawione fakty włącznie z przedstawieniem czynników ryzyka.

Przywództwo

- Wszyscy w ramach swoich kompetencji jesteśmy liderami, którzy z ogromnym zaangażowaniem dążą do uzyskania jak najlepszych wyników.             
- Mamy pełne zrozumienie tego, dokąd zmierzamy.             
- Koncentrujemy nasze środki na realizacji ambitnych celów i strategii.             
- Rozwijamy nasze umiejętności, aby w pełni realizować ustalone strategie działania i usuwać wszelkie bariery organizacyjne.

Poczucie odpowiedzialności

- Jesteśmy osobiście odpowiedzialni za zaspokajanie potrzeb biznesowych, usprawnienie systemów wewnętrznych i pomoc innym w uzyskaniu lepszej efektywności pracy.
- Postępujemy jak właściciele Firmy, traktując jej majątek jak swój własny oraz mając na uwadze jej długoterminowy sukces.

 

 

Pragnienie zwyciężania

- Z determinacją dążymy do bycia najlepszymi we wszystkim tym co istotne.             
-  Wciąż poszukujemy lepszych rozwiązań.             
-  Nieustannie dążymy do ulepszania siebie i do odnoszenia sukcesu na rynku.

Zaufanie

- Odnosimy się z dużym szacunkiem wobec naszych współpracowników, klientów
i konsumentów, traktując ich tak, jak sami chcemy być traktowani.             
- Wierzymy w swoje dobre intencje i możliwości.             
- Jesteśmy przekonani, że ludzie pracują najefektywniej w atmosferze wzajemnego zaufania.

2)     ING

 

2.1. Historia ING

Skąd pochodzimy ?

4 marca 1991 roku, w wyniku fuzji NMB Postbank z największą instytucją ubezpieczeniową Holandii Nationale-Nederlanden, powstała Grupa ING. Było to pierwsze pełne połączenie tego rodzaju firm finansowych na świecie. Od tej chwili ING z sukcesem udowadnia, że można połączyć działalność ubezpieczeniową, bankową oraz inwestycyjną.

 

Co robimy ?

Grupa ING działa w trzech sektorach: bankowości, ubezpieczeń i inwestycji. Obsługuje zarówno klientów indywidualnych, firmy oraz instytucje. Wyznacza tendencje rozwoju światowego rynku, wprowadzając innowacyjne rozwiązania, które łączą w sobie cechy produktów z różnych dziedzin finansowych.

Grupa ING jako jedna z pierwszych korporacji finansowych rozpoczęła wdrażanie zintegrowanego systemu usług. Oznacza to, że już teraz w większości krajów wszystkie produkty bankowe, ubezpieczeniowe i inwestycyjne można nabyć lub też uzyskać o nich pełną informację za pośrednictwem internetu, telefonu lub u przedstawiciela ING.

 

Historia ING w Polsce

Grupa ING działa w Polsce od 1991 roku. Obecnie zatrudnia ponad 12 tysięcy pracowników. Od początku swego funkcjonowania w Polsce zajmuje czołowe miejsce w poszczególnych sektorach rynku usług finansowych.

 

Jako globalny dostawca usług i produktów finansowych, Grupa ING odgrywa ważną rolę społeczną.  Aby móc ją właściwie wypełniać, konieczne jest utrzymanie zaufania naszych klientów, udziałowców, pracowników i partnerów biznesowych poprzez przestrzeganie zasad profesjonalizmu i biznesowej uczciwości. Grupa ING przywiązuje szczególną wagę do utrzymywania swojego wizerunku i reputacji. Bardzo ważnym elementem tych starań jest przestrzeganie kodeksu Wartości Biznesowych ING. Grupa oczekuje od swoich pracowników najwyższego poziomu uczciwości, niezależnie od ich pozycji i roli w organizacji.

1.2. Wartości ING

W naszej codziennej pracy kierujemy się Wartościami ING. To one w pełni oddają to, czym chcemy się wyróżniać na rynku. Działamy w sposób uczciwy, jesteśmy otwarci, jasno się komunikujemy i szanujemy się nawzajem.

Uczciwość- Dotrzymujemy naszych zobowiązań i obietnic, działamy uczciwie, aby nie zawieść naszych interesariuszy. Nasza działalność opiera się na zaufaniu. Aby zdobyć i utrzymać zaufanie naszego otoczenia, dbamy o to, by niezależnie od okoliczności czy konsekwencji zawsze postępować zgodnie z wyznawanymi przez nas wartościami i zasadami. Dotrzymujemy naszych zobowiązań i obietnic, działamy uczciwie i fair. 

Otwartość i przejrzystość- Słuchamy uważnie, mówimy co robimy i robimy to co mówimy. Żeby osiągnąć najlepsze możliwe wyniki, musimy rozumieć oczekiwania naszych Interesariuszy i odpowiednio na nie reagować. Właśnie dlatego w ING przywiązujemy ogromną wagę do jasnej i przejrzystej komunikacji, która jest podstawą wzajemnego zrozumienia. Innymi słowy: mówimy, co robimy i robimy, co mówimy. Używamy prostego języka, aby jasno wyrazić sedno sprawy. 

Wzajemny szacunek- Traktujemy się z szacunkiem. Cenimy różnorodność i odmienność poglądów przestrzegamy praw człowieka. Szacunek dla praw jednostki oraz podstawowych praw człowieka stanowi fundament naszych długoterminowych relacji z Klientami, Pracownikami i pozostałymi interesariuszami. Szanujemy się nawzajem i cenimy wartość, jaką stanowią różnorodne opinie i ludzie. Promujemy wzajemną akceptację. Chcemy, aby skład kadry zarządzającej i pracowników odzwierciedlał różnorodność naszych Klientów. 

Odpowiedzialność społeczna i ekologiczna - Dzięki zdrowemu rozsądkowi unikamy działań szkodliwych społecznie i ekologicznie. Jako dostawca usług finansowych mamy w społeczeństwie do spełnienia nie tylko funkcję gospodarczą. Zdajemy sobie sprawę, że sposób, w jaki prowadzimy działalność, może mieć bezpośredni wpływ na świat wokół nas. W związku z tym wymagania, jakie stawiamy sobie prowadząc naszą działalność, uwzględniają szereg czynników społecznych, etycznych i ekologicznych.

3. ORANGE

3.1 Kim jest ORANGE?

Orange jest liderem na polskim rynku telefonii stacjonarnej, Internetu i transmisji danych. Jako jedyny operator, oferujemy kompleksowe rozwiązania telekomunikacyjne dostępne w całym kraju. 

Dążymy aby marka Orange została najchętniej wybieraną marką telekomunikacyjną. 
Naszym celem jest zdemokratyzowanie rewolucji cyfrowej. Chcemy, aby to, co inni przedstawiają wyłącznie jako technologie, było jak najbardziej zrozumiałe, proste i przyjazne człowiekowi.
Chcemy pokazać w jaki sposób, nasze produkty i usługi wraz z naszymi ludźmi, zmieniają na lepsze codzienne życie każdego naszego Klienta.

 

3.2.Wartości organizacji

Wartości są tym, co buduje organizację. Są siłą napędową naszych działań i elementem wspólnym dla wszystkich pracowników Orange. Są kluczem do osiągnięcia trwałego sukcesu w konkurencyjnym otoczeniu biznesowym.

Marka Orange określa, w co wierzymy i jak działamy. Inspiruje wszystko, co robimy.

Przyjazna- Traktujemy każdego jak indywidualną osobę i poświęcamy czas na słuchanie. Cieszymy się ze wspólnej pracy i wspólnego osiągania sukcesów.

 

Uczciwa- Mówimy o tym, co zamierzamy robić i robimy to, co obiecaliśmy. Nie mamy nic do ukrycia, jesteśmy odpowiedzialni za nasze działania. Zawsze jesteśmy transparentni i uczciwi.

 

Bezpośrednia- Zawsze staramy się mówić w sposób zrozumiały dla każdego. Jesteśmy jednoznaczni w naszych wypowiedziach.

 

Inspirująca- Za każdym razem staramy się oglądać świat z innej perspektywy, by wybrać najlepszy sposób działania. Z nami wszystko nabiera koloru. Jesteśmy gotowi przekraczać granice i podejmować ryzyko.

 

Dynamiczna- Pasjonuje nas to, co robimy i w co wierzymy. Chcemy aktywnie zmieniać ludzkie życie. Nasz optymizm jest zaraźliwy

Definiowanie tej samej wartości przez różne organizacje, różnice.

 

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

 

DECATHLON- oferuje szeroką  gamę produktów głównie odzież sportową a także sprzęt sportowy i rożnego rodzaju usługi.

GAZ SYSTEM- ich kluczowym zadaniem jest transport paliw gazowych siecią przesyłową na terenie całego kraju, w celu ich dostarczenia do sieci dystrybucyjnych oraz do odbiorców końcowych podłączonych do systemu przesyłowego.

 

EDEN- dostawca wody źródlanej, dystrybutor filtrującej i wyśmienitej włoskiej kawy i ekspresów do biur, przychodni, szpitali czy domów.

Odpowiedzialność i wspaniałomyślność

 

Jesteśmy zdania, że są to wartości nierozerwalnie ze sobą związane. Wierzymy, że sposób, w jaki staramy się kształtować relacje między pracownikami łączy w sobie wspaniałomyślność podejmowanych działań z wysokim poziomem odpowiedzialności.

W naszych działaniach kierujemy się odpowiedzialnością wobec interesariuszy i otoczenia, w którym funkcjonujemy.

 

Wywiązujemy się z naszych zobowiązań zapewniając naszym klientom bezpieczeństwo ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin