Projekt-kosmos.docx

(26 KB) Pobierz

Projekt "Kosmos" - ćwiczenia z zakresu motoryki dużej

ćwiczenie dużej motoryki

 

Liczba uczestników: do 10 osób

Miejsce: sala przedszkolna

Pomoce do przygotwania: niebieski brystol, kolorowy blok techniczny, klej wikol, folia aluminiowa, kubeczki plastikowe, czarny flamaster, nożyczki, 2 rolki po papierze toaletowym, talerzyki papierowe, kredki lub farby, dziurkacz w kształcie gwiazdek, żółty papier kolorowy

Cele

• doskonalenie orientacji przestrzennej
• rozwijanie małej i dużej motoryki
• wspomaganie rozwoju intelektualnego dziecka
• rozwijanie potencjału twórczego

I. Przygotowanie

Przed wykonaniem rakiety i latającego spodka warto wprowadzić tematykę kosmosu. Można porozmawiać z dziećmi o układzie słonecznym, uwzględniając najbardziej charakterystyczne planety. Z pewnością dzieci będą miały wiele do powiedzenia. Zapytaj je:
• Czym leci się w kosmos?
• Kto to jest astronauta?
• Jak ubrany jest astronauta?
• Czy istnieje życie poza naszą planetą?
• Czy można zobaczyć gwiazdy i planety?

Po przeprowadzonej pogadance można przejść do wykonania rakiety. W tym celu przygotuj niebieski brystol, folie aluminiowa, klej wikol, 2 rolki po papierze toaletowym, kolorowy blok techniczny, nożyczki, plastikowy kubek i czarny flamaster do obrysowywania. Na drugim stoliku przygotuj materiały do wykonania latającego spodka. Zadbaj o to, by każdy z uczestników otrzymał kserokopię załączonej sylwety kosmity (zał. 1) i papierowy talerzyk. Potrzebna będzie także folia aluminiowa, dziurkacz w kształcie gwiazdek, żółty papier kolorowy oraz nożyczki i klej.

II. Przebieg

Etapy wykonania rakiety

Pracę należy rozpocząć od zrobienia dużego rulonu z niebieskiego brystolu – boki brystolu sklej wikolem. Następnie poproś uczestników, aby za pomocą plastikowych kubeczków odrysowali na czerwonym papierze koła i wycięli je. Koła staną się oknami rakiety. Kolejne zadanie będzie wymagało od dzieci delikatności i ostrożności, bowiem na folii aluminiowej trzeba będzie odrysować koła i wyciąć je tak, by ich nie porwać. Następnym etapem będzie przyklejenie kilku „sreberek” do czerwonych kółek. Pozostałe czerwone kółka będą tzw. otwieranymi okienkami. W tym celu w odległości około 1 cm od brzegów kół delikatnie tnij w górę i w dół, tak aby powstało otwierane okienko (nie tnij do końca!). Powstałe otwierane okienka i koła dzieci mogą przykleić w dowolnych miejscach rakiety. Pamiętaj, aby kierować ich działaniami, mówiąc: „Przyklejcie koła z prawej/lewej strony rakiety” albo „A teraz przyklejcie koła na dole/górze rakiety”. Następnie z dużego, żółtego koła zróbcie stożek, który za pomocą taśmy klejącej przytwierdzicie do rakiety. Aby rakieta mogła polecieć, potrzebuje silników, które zostaną wykonane z rolek po papierze toaletowym. W tym celu dzieci oklejają żółtym papierem kolorowym rolki po papierze toaletowym. Twoim zadaniem jest przyklejenie silników rakiety bo bokach brystolu za pomocą wikolu. W trakcie wykonywania pracy możesz zadawać dzieciom pytania: „Czego brakuje naszej rakiecie?”. Ostatnim etapem wykonania rakiety będą drzwi. Po wykonaniu rakiety grupa może symulować lot rakietą w kosmos. 

Etapy wykonania latającego spodka

Praca zapewne wyzwoli wiele emocji w dzieciach, które będą chciały wypowiedzieć się na temat przybyszy z kosmosu. Każdy z uczestników otrzymuje sylwetę kosmity (zał. 1), którą wycina i koloruje kredkami lub farbami. Kosmici podróżują latającymi spodkami, które dzieci wykonają z papierowych talerzyków. Do środka talerzyka należy przykleić koło wycięte z folii aluminiowych (zapewne spora ich część zostanie po wykonaniu rakiety). Brzegi spodka warto ozdobić gwiazdkami wykonanymi za pomocą dziurkacza o tym wzorze. Ostatnim elementem będzie umieszczenie kosmity w spodku. Na srebrnym kole dzieci umieszczają kosmitę, którego przykleją na zagiętej podstawce. Uczestnicy sami zauważą, że wykonani bohaterowie „odstają” od spodka, tworząc wrażenie 3D.

III. Zakończenie

Powstała rakieta jest dość duża, zapytaj dzieci, czy chcą pobawić się w astronautów. Pozwól im odgrywać scenki. Jeśli rodzice wyrażą zgodę, możesz zaproponować dzieciom zdjęcia z rakietą. Z pewnością się ucieszą!

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin