ZESTAW 1 C.docx

(18 KB) Pobierz

 

 

 

ZESTAW 1 C

 

1.      Co to jest budownictwo?

Dział gospodarki zajmujący się tworzeniem w terenie obiektów stałych zaspokajających określone potrzeby.

2.      Co to jest „technologia budowy”, a co to jest „technologia produkcji budowlanej”?

Technologia produkcji budowlanej-to zespół metod i sposobów składający się na proces budowy, jej celem jest dostosowanie w sposób optymalny środków technicznych (cechy: indywidualizm budowli, rozległość działalności, wielkość masy).

Technologia budowy-zajmuje się metodami i systemami wykonania różnego rodzaju robót budowlanych oraz wznoszenia całych obiektów budowlanych. Technologia budowy zależy od: 1. materiału– bud. ziemne, kamienne, betonowe, stalowe, drewniane, murowe, z tworzyw sztucznych 2. rodzaju konstrukcji– bud. tradycyjne, wielkoblokowe, wielkopłytowe, z elem. przestrzennych, monolityczne, szkieletowe 3. miejsca budowy3 – bud. miejskie, wodne, morskie, podziemne, górskie, arktyczne 4. warunków budowy– w war. podw. temp., w war. zw. temp., w war. obn. temp., w war. zimowych5. posiadanych środków technicznych5 – bud. tradycyjne, prefabrykowane, uprzemysłowione, zmechanizowane, zautomatyzowane

3.      Poziomy mechanizacji w budownictwie?

a)mechanizacja częściowa – czynność główną wykonuje maszyna, reszta ręcznie, b)mechanizacja kompleksowa – wszystkie czynności wykonują maszyny (np. rozściełacze w budownictwie komunikacyjnym),c)automatyzacja częściowa – np. wytwarzanie betonu towarowego w węzłach betonujących, d)automatyzacja kompleksowa – na przykład proces produkcji leków, elementy sanitarne w zakładach zamkniętych.

4.      Jaka jest najważniejsza faza kompozytu?

Faz spajająca

5.      Co to jest rozszerzalność termiczna?

Rozszerzalność cieplna (rozszerzalność termiczna) – właściwość fizyczna ciał polegająca na zwiększaniu się ich długości (rozszerzalność liniowa) lub objętości (rozszerzalność objętościowa) w miarę wzrostu temperatury. Przykłady: połączenia szyn kolejowych i stalowe konstrukcje mostów wymagają stosowania elementów dylatacyjnych, Kable telefoniczne i elektryczne w instalacjach napowietrznych zmieniają swą długość, co powoduje ich zwisanie. balon zwiększa swoje rozmiary i może pęknąć, gdy z zimnego otoczenia przyniesiemy go do ciepłego pokoju.

6.      Dlaczego wykop i nasyp o takich samych szerokościach korony i wysokościach mają różną objętość?

Ze względu na naruszenie struktury gruntu nasyp ma większą objętość.

7.      Narysować wiązar krokwiowy.

Wiązar krokwiowy - najprostszy wiązar o rozpiętości do 6,0 m. Składa się z dwóch krokwi opartych na belce wiązarowej ( jak na rys.) lub ścianach budynku (na murłatach lub belkach oczepowych). Krokwie przenoszą siły (naprężenia) ściskające i zginające.

8.      Jaką przybliżoną porowatość mają piaski?

Orientacyjne współczynniki porowatości wynoszą: dla piasku n = 0,30 do 0,45

9.      Co to jest wykop, ukop, nasyp, odkład?

Wykop - budowla ziemna w postaci odpowiednio ukształtowanej przestrzeni powstałej w wyniku usunięcia z niej gruntu.

Nasyp - budowla ziemna, której niweleta znajduje się powyżej powierzchni terenu.

Ukop - miejsce pozyskania gruntu do wykonania nasypów, położone w obrębie pasa robót drogowych.

Odkład - miejsce wbudowania lub składowania (odwiezienia) gruntów pozyskanych w czasie wykonywania wykopów, a nie wykorzystanych do budowy nasypów oraz innych prac związanych z trasą drogową.

10.  Kiedy dajemy dylatację fundamentu.

Dylatację fundamentów należy przewidywać ,gdy można spodziewać się rozmaitych osiadań pod różnymi częściami budowli. Czynnikami decydującymi o dylatowaniu budowli są warunki gruntowe:

a)posadowienie budowli na gruntach o różnych właściwościach mechanicznych ,oparcie fundamentu częściowo na gruncie spoistym ,a częściowo na gruncie niespoistym.

b)przy dużej różnicy nacisków jednostkowych pod różnymi częściami budowli ,np. gdy budynek składa się z części wyższej i niższej.

c)przy zastosowaniu pod częściami budowli różnych rodzajów fundamentów ,np. częściowo opartych bezpośrednio na gruncie ,a częściowo na palach.

d)przy dobudowywaniu nowego budynku do już istniejącego szczelina dylatacyjna powinna być wykonana na całej wysokości budynku

11.  Obudowa palisadowa.

12.  Technologia przewiertów sterowanych teleoptycznie.

Przewierty sterowane teleoptyczne służą do wykonywania przejść pod drogami, nasypami kolejowymi i innymi przeszkodami terenowymi z możliwością precyzyjnego sterowania w celu zachowania założonego kierunku i spadku wykonywanego otworu, z dokładnością do 3 cm. Pierwszy etap prac polega na wykonaniu przewiertu pilotażowego z wykorzystaniem sterowania z podglądem teleoptycznym. W zależności od średnicy docelowej rurociągu, powstały otwór zostaje rozwiercany przy użyciu wierteł ślimakowych z jednoczesnym wpychaniem rur stalowych. Mogą one pozostać w ziemi lub są zastępowane przez rury instalacyjne: kamionkowe, żywiczne czy polimerobetonowe.

13.  Zalety i wady betonu komórkowego.

Beton komórkowy– materiał budowlany, rodzaj lekkiego betonu otrzymywanego poprzez wprowadzenie gazu, zwykle powietrza pod odpowiednim ciśnieniem do plastycznej mieszanki cementowej, w wyniku czego powstają w nim jednorodne pory, zwane komórkami.

Zalety- dobra izolacyjność łatwość obróbki, lekkość, przystępna cena

Wady- duża nasiąkliwość, kruchość, niezbyt duża wytrzymałość na ściskanie.

14.  Na czym polega technologia Terrablock.

Maszyna przez przesuwanie gruntu tworzy elementy ścienne. Pod wielkim ciśnieniem 5 MPa powstaje materiał o własnościach skał naturalnych. Wydajność to 500 cegieł na godzinę. Ściany można układać bez zaprawy. Do wykonania takiej cegły nadaje się 90% gruntów.

15.  Typy stropów drewnianych.

Rozróżnia się następujące typy stropów drewnianych.

a)zwykły - zwykle międzypiętrowe w budynkach mieszkalnych

b)zwykły z legarami ułożonymi na polepie - dla lepszej izolacji akustycznej i cieplnej c)podwójny - dla polepszenia akustyki d)kasetonowy - w budynkach zabytkowych)belkowy - stropy poddaszaf)nagi - w budynkach gospodarczych g)deskowy - w budynkach szkieletowych prefabrykowanych.

16.  Co to jest polepa?

Polepa(sufit) jest to technologia wykonywania sufitu lub ściany stosowana w chatach. Podstawę konstrukcji polepy stanowią poprzeczne drewniane belki, do których za pomocą gwoździ przymocowane są poprzeczne deski w celu uzyskania konstrukcji nośnej. Aby umożliwić otynkowanie, do tak otrzymanej powierzchni przymocowuje się za pomocą drutu i gwoździ wysuszoną słomę trzciny. Elementem spajającym i wykończeniowym jest glina lub zaprawa tynkowa, która oblepia trzcinę (zobacz zdjęcie).

Polepa(podłoga) jest to rodzaj podłogi używanej w chatach wiejskich. Podłoga taka wykonana jest jako kompozyt (mieszanka) sieczki, plew lub trocin i gliny. Dodatek trocin powoduje polepszenie własności izolacyjnych - zarówno termicznych jak i akustycznych. Dlatego też, polepa stosowana była czasami jako izolacja również wewnątrz drewnianych stropów na ślepym pułapie.

17.  Rodzaje maszyn do transportu ciągłego.

Przenośniki taśmowe, przenośniki kubełkowe, przenośniki ślimakowe, transport rurowy.

18.  Podstawowe parametry żurawia.

a)Udźwig Q- największa masa, jaką może podnieść żuraw (zależy od wysięgu)

b)Wysięg lz - odległość od osi obrotu do pionowej osi haka

c)Wysokość użyteczna podnoszenia - odległość mierzona pionowo od poziomu podłoża do poziomej osi haka umieszczonego w najwyższym punkcie - zależy od wysięgu

d)Moment roboczy M - iloczyn udźwigu przez wysięg - jest w zasadzie wielkością stałą M = Qlz,

19.  Sposoby montażu zbiorników stalowych.

1) montaż w całości - transport śmigłowcowy

2) metoda podbudowania

3) metoda rozwijania rulonu tylko dla zbiorników walcowych

4) metoda spawania z części

20.  Na pytanie „Jak temperatura wpływa na funkcję źródeł hydratacji cementu” wszyscy zdający odpowiedzieli: Przyrost temperatury

- o 10 C przyśpiesza wydzielenie ciepła 2- krotnie

- o 20 C przyśpiesza 4- krotnie

- o 30 C przyśpiesza 8-krotnie

        Na czym polega absurdalność odpowiedzi?

V1=2V0, V2=2V1, V3=2V2,  V3=2V2=4V1=8V0. Czyli przy 30 stopniach wzrośnie 8 krotnie a 6.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin