Jarmuż.doc

(1326 KB) Pobierz

Jarmuż - fenomenalne warzywo

Znany ze względu na niewątpliwe walory dekoracyjne, ale wielce niedoceniany jako element diety. Poznaj cudowne właściwości jarmużu i proste przepisy z tym super-antyoksydantem w roli głównej.

 

Jarmuż wywodzi się z kapustowatych, podobnie jak brokuły, rukiew i brukselka, ale swymi walorami zdecydowanie przewyższa innych popularnych przedstawicieli rodziny. W zasadzie mówi się, że to jedno z najzdrowszych warzyw na świecie, któremu przypisuje się między innymi działanie antyrakowe i przeciwmiażdżycowe.

Wartości odżywcze jarmużu

Filiżanka jarmużu to jedynie 35 kalorii, a dodatkowo prawdziwa kopalnia wartości odżywczych. W takiej porcji znajdziesz:

·                     5 gram błonnika,

·                     15% dziennego zapotrzebowania na wapń i witaminę B,

·                     40% dziennego zapotrzebowania na magnez,

·                     180% dziennego zapotrzebowania na witaminę A,

·                     200% dziennego zapotrzebowania na witaminę of C,

·                     1000% dziennego zapotrzebowania na witaminę K,

·                     spore ilości kwasu foliowego, beta-karotenu, potasu, żelaza i fosforu.

Walory zdrowotne jarmużu związane są głównie z rzadko spotykaną w innych warzywach, ogromną zawartością witamin antyoksydacyjnych. Na przykład, ilością witaminy C jarmuż przewyższa jedynie papryka i natka pietruszki, a witaminy K (odpowiedzialnej za szybkie gojenie się ran i zmniejszenie obfitości miesiączek) jest w nim tak dużo, że warzywa powinny wręcz unikać osoby przyjmujące leki rozrzedzające krew.

Warto wspomnieć też, że zawarty w jarmużu błonnik wiąże kwasy żółciowe i związki cholesterolu, w ten sposób obniżając ich stężenie we krwi i zapobiegając chorobie miażdżycowej.

Co ważniejsze, w jarmużu znajdziemy też:

·                     sulforafan - związek siarki, który stymuluje produkcję enzymów oczyszczających organizm z rakotwórczych substacji oraz skutecznie niszczy bakterie Helicobacter pylori, odpowiedzialne za powstawanie wrzodów żołądka,

·                     zeaksantynę i luteinę – karotenoidy, które pochłaniają błękitne światło i działają antyoksydacyjnie chroniąc siatkówkę przed wolnymi rodnikami,

·                     betakaroten – karotenoid, który neutralizuje wolne rodniki i chroni skórę przed działaniem promieni słonecznych.

Przechowywanie i przygotowanie jarmużu

Jarmuż jest warzywem nietrwałym, dlatego też nie nadaje się do dłuższego przechowywania. Trzymaj warzywo w lodówce, nieumyte i szczelnie zapakowane nie dłużej niż 5 dni.

Przed przyrządzeniem oberwane z łodyg liście zanurzamy w zimnej wodzie, by wypłukać piasek, a następnie wycinamy z nich twarde nerwy .

Krótkie gotowanie nie pozbawia jarmużu smaku, konsystencji, koloru, ani jego walorów odżywczych. Można gotować go przez kilka minut na parze, zalać wodą i gotować do miękkości, jeść zupełnie surowy lub dusić z czosnkiem i podawać jak szpinak.

Ważne jest, by spożywać jarmuż z odrobiną tłuszczu (np. masła lub oliwy z oliwek).

Łatwe przepisy z jarmużem

Jarmuż jest warzywem niezwykle uniwersalnym. Dodawaj go do zup, gulaszów, sałatek, zapiekanek, a nawet do kanapek zamiast sałaty. Oto kilka pomysłów na proste przygotowanie jarmużu:

·                     Zrób prostą sałatkę z posiekanego jarmużu, czerwonej papryki, cebuli, rodzynek i twojego ulubionego dressingu.

·                     Uduś posiekany jarmuż z jabłkiem, ozdób posiekanymi orzechami włoskimi i skrob octem balsamicznym.

·                     Wymieszaj pełnoziarnisty makaron z posiekanym jarmużem, orzeszkami pinii, serem feta i oliwa z oliwek.

·                     Uduś posiekany drobno jarmuż z czosnkiem na oliwie z oliwek i podawaj tak, jak szpinak.

·                     Porwij liście na małe kawałki, spryskaj oliwą z oliwek, posyp szczyptą soli i piecz w piekarniku przez ok 10-15 minut.

I jeszcze kilka przepisów:

Jarmuż z buraczkami i dymką

Składniki

·                      7-8 liści jarmużu,

·                      2 buraki,

·                      1 pączek dymki,

·                      2 łyżki oliwy z oliwek,

·                      sok z 1/2 cytryny,

·                      2 ząbki czosnku,

·                      sól, pieprz

Sposób przygotowania

1.            Liście jarmużu dokładnie umyć. Wyciąć z nich twarde nerwy, a następnie posiekać. Buraki obrać, dymkę oczyścić, umyć i po­kroić. Buraki pokroić w drobną kostkę i dusić na rozgrzanej oliwie przez mniej więcej 15 minut. Dodać posiekany jarmuż i dymkę. Dusić następnie 7-8 minut, dodając wcześniej sok z cy­tryny, przeciśnięty przez praskę czosnek oraz sól i pieprz do smaku.

 

Jarmuż zasmażany

Jak zbierać punkty?

Autor: Justysia (3285 pkt.)

·                       

Składniki

·                      1 kg jarmużu,

·                      10 dag boczku wędzonego,

·                      2 łyżeczki mąki,

·                      1 szkl. mleka lub kefiru,

·                      sól,

·                      1 ząbek czosnku

Sposób przygotowania

 

Liście jarmużu umyć i obgotować w odkrytym naczyniu. Na­stępnie wyjąć, osaczyć i odciąć grube nerwy liściowe, a blaszki posiekać lub przepuścić przez maszynkę. Stopiony boczek wy­mieszać z mąką rozprowadzić mlekiem, dodać jarmuż, zagoto­wać. Potrawę przyprawić czosnkiem roztartym z solą.

 

Rolada biszkoptowa z jarmużem

Składniki

·                      Ciasto:

·                      7 i 1/2 dag mąki

·                      4 dag stopionego masła

·                      5 jaj

·                      2 łyżki mąki ziemniaczanej

·                      1/2 łyżeczki proszku do pieczenia

·                      Farsz:

·                      1 kg jarmużu

·                      2 szalotki

·                      2 jaja

·                      2 ząbki czosnku

·                      łyżka masła

·                      50 ml białego wytrawnego wina

·                      2 łyżki mąki ziemniaczanej

·                      15 dag wędzonego łososia pokrojonego w cienkie paski

·                      2/3 szklanki gęstej śmietany

·                      gałka muszkatołowa

·                      pieprz kajeński

·                      pieprz, sól

 

Sposób przygotowania

1.            Przygotować farsz: jarmuż oczyścić, umyć i po­kroić. Gotować w osolonej wodzie 40-50 minut, odcedzić. Szalotki i czosnek obrać, posiekać i ze­szklić na maśle. Dodać jarmuż i krótko dusić, wlać wino, doprawić do smaku solą, pieprzem, gałką muszkatołową i pieprzem kajeńskim. Gotować 4-5 minut. Jarmuż wystudzić, odlać płyn. Do jarmużu dodać jaja, mąkę ziemniaczaną i łososia, wymie­szać.

2.            Przygotować ciasto: jaja rozdzielić. Żółtka ubić na puch, kropelkami dodając roztopione masło. Następnie dodać mąkę, proszek i szczyptę gałki muszkatołowej, wymieszać. Białka ubić z łyżecz­ką soli na sztywną pianę. Dodać do ciasta, ostroż­nie wymieszać. Ciasto wlewać na blachę przykrytą pergaminem. Piec w nagrzanym piekarniku 10-12 minut, wyjąć z piekarnika, posmarować śmietaną i wyłożyć farsz z jarmużu. Ciasto zrolować. Rola­dę położyć na blasze i piec w piekarniku przez 8 minut.

3.            Podawać pokrojoną, razem z zieloną sałatą, po­midorami i sosem winegret.

 

Surówka z jarmużu

Składniki

·                      25 dag młodego jarmużu

·                      2 marchewki

·                      1 por

·                      3 kwaśne jabłka

·                      2—3 kiszone ogórki

·                      kilka łyżek majonezu

·                      sól, cukier

Sposób przygotowania

1.            Liście jarmużu myjemy, odrzucamy ogonki liściowe i grube nerwy, drobno siekamy. Pozostałe warzywa dokładnie myjemy. Marchew obieramy, myjemy i ścieramy na tarce jarzynowej o dużych oczkach. Jabłka myjemy, obieramy i wydrążamy gniazda nasienne, kroimy w kostkę, ogórki myjemy i obie­ramy, kroimy w kostkę. Pory oczyszczamy, myje­my, odcinamy zielone, zniszczone części, białe kroimy w piórka. Wszystkie składniki surówki prze­kładamy do salaterki. Mieszamy dokładnie z majo­nezem, doprawiamy do smaku.

Zupa przecierana z jarmużu

Składniki

·                      50 dag jarmużu,

·                      20 dag cebuli,

·                      15 dag selera bulwiastego,

·                      20 dag ziemniaków,

·                      1 łyżka masła,

·                      1 szkl. mleka,

·                      4 ząbki czosnku,

·                      1/2 szkl. śmietany,

·                      4 łyżki posiekanej natki pietruszki i szczypiorku,

·                      sól, pieprz

Sposób przygotowania

1.            Seler i ziemniaki obrać i opłukać. Cebulę obrać i pokroić razem z selerem. Włożyć do garnka, dodać masło, osolić i poddusić. Zalać wrzącą wodą (około 2 szklanek) i gotować 10 minut. Na­stępnie dodać pokrojone ziemniaki i gotować. Jarmuż umyć, usunąć zgrubiały nerw i ogonki liściowe. Liście pokroić, wrzucić do gotujących się warzyw. Gotować w odkrytym garnku 2 minu­ty. Odstawić, dodać mleko, przetrzeć przez sito lub zmiksować. Podgrzać, dodać śmietanę, zieleninę i roztarty czosnek. Przypra­wić solą i pieprzem do smaku.

 

1

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin