Systemy-ekspertowe.docx

(427 KB) Pobierz

Procesy decyzyjne

Sprawozdanie z systemów ekspertowych

Wykonali: Michał Matyszczak 20917, Michał Wiatr 20928

 

Wstęp

System ekspertowy jest programem komputerowym, który jest przeznaczony do rozwiązywania problemów wyposażony w wiedzę dziedzinową.

Wiedza systemów ekspertowych pochodzi z faktów i heurystyki. Fakty to pewne informacje uznawane przez specjalistów, a heurystyka to informacje subiektywne, co oznacza domysły, przypuszczenia, zdroworozsądkowe postępowanie itp.

Budowa SE jest opłacalna ze względu na niewielkie koszta, brak ekspertów w wielu dziedzinach i takie systemy nie męczą się.

 

Tworzenie i użycie SE

Skonstruowanie takiego systemu ekspertowego przy użyciu pakietu Sphinx jest bardzo proste, ponieważ po utworzeniu drzewa w programie DeTreex możliwe jest wygenerowanie bazy wiedzy, którą można otworzyć w programie PC-Shell.

Taka baza wiedzy składa się z faset (zbiór deklaracji odnoszących się do atrybutów), reguł (warunki jakie muszą spełnić określone atrybuty, aby dokonać klasyfikacji)
i z reszty programu, gdzie opisane jest, co program ma wyświetlać i jak pobierać dane.

C:\Users\Misiek\Desktop\3.JPG


Utworzenie pliku bazy wiedzy (*.bw) powoduje wygenerowanie kodu. Następnie
PC-Shell pozwala na kompilacje i uruchomienie systemu ekspertowego w bardziej czytelnym dla użytkownika wydaniu.
Oczywiście można dowolnie zmieniać kod, przykładowo po to, by w wyświetlanych oknach użytkownik nie pomylił się przy wpisywaniu danych jak również do poprawy działania systemu ekspertowego.
 

Poniżej fragment kodu dla bazy wiedzy „Retinopatia cukrzycowa”:

 


Przechwytywanie1.JPG

Przechwytywanie2.JPG

 

Po uruchomieniu i wciśnięciu przycisku „OK” ukazuje się okno służące do wprowadzania danych.C:\Users\Misiek\Desktop\4.JPG

 

W naszym przypadku większość wartości do wprowadzenia były to liczby z określonego przedziału, dlatego warto posłużyć się dziedziną problemu utworzoną w programie DeTreex.


C:\Users\Misiek\Desktop\1.JPG
C:\Users\Misiek\Desktop\2.JPG 

 

Wprowadziliśmy wszystkie dane i zatwierdziliśmy operacje.

C:\Users\Misiek\Desktop\12.JPG

 

 

Przy takich danych program poprosił o podanie jeszcze wartości trzech atrybutów.

C:\Users\Misiek\Desktop\8.JPGC:\Users\Misiek\Desktop\9.JPG
C:\Users\Misiek\Desktop\10.JPG 

 

W wyniku otrzymaliśmy następującą klasyfikacje:

C:\Users\Misiek\Desktop\6.JPG


Aby sprawdzić jakie wartości i atrybuty doprowadziły do takiego wyniku należy użyć przycisku „Jak?”, którego efekt widać poniżej.

C:\Users\Misiek\Desktop\11.JPG

Można zauważyć, że do określenia stanu pacjenta posłużyła 42 reguła z naszej bazy wiedzy, w której znajduje się 66 reguł. System działa sprawnie i jest gotowy do dalszej konsultacji.

 

Wnioski

Systemy ekspertowe są bardzo przydatnym narzędziem wspierającym człowieka. Mają one bardzo szerokie zastosowanie i ze względu na wiedzę jaką są obdarzone można je często używać do przeprowadzania konsultacji. Baza wiedzy może być w łatwy sposób rozwijana, modyfikowana i usuwana, a jej utworzenie jest bardzo proste.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin