sprawozdanie 2011-2012.doc

(24 KB) Pobierz

Sprawozdanie z zajęć logopedycznych
za rok szkolny 2011/2012

             W roku szkolnym 2011/2012 na zajęcia logopedyczne uczęszczało                                                                                                                                                                                            - 8 dzieci w wieku przedszkolnym w wieku 5-6 lat,                                                                                                        

     Na przełomie  września i października  przeprowadziłam diagnostyczne badania   mowy  w przedszkolu na podstawie, którego dzieci zostały zakwalifikowane na terapię.
Z moich badań wynika , że do wad wymowy najczęściej występujących wśród dzieci należą: sygmatyzm, rotacyzm, mowa bezdźwięczna, kappacyzm i gammacyzm. Wady wymowy dotykają zarówno chłopców jak i dziewczęta dziewczynki, jednak z przewagą na stronę chłopców co potwierdza typową prawidłowość podkreślana w wielu publikacjach logopedycznych. 
Zajęcia w  bieżącym roku szkolnym  odbywały się w małych zespołach 4osobowych . W pracy stosowałam metodę doboru dzieci wg tej samej wady wymowy, co pozwoliło mi na organizację zajęć w grupach. Zajęcia z danym zespołem  odbywały się 2 razy  w tygodniu po pół godziny. Dzieci prowadziły zeszyty ćwiczeń logopedycznych, zawierające ćwiczenia i wskazówki  do pracy w warunkach domowych. W pierwszym półroczu bieżącego roku  szczególną uwagę zwróciłam na
Ćwiczenia słuchowe:
- ćwiczenia słuchu fonematycznego,
- ćwiczenia tempa wypowiedzi,
- ćwiczenia akcentu wypowiedzi,
Ćwiczenia oddechowe
Ćwiczenia głosowe
Ćwiczenia aparatu artykulacyjnego:
- ćwiczenia  usprawniające język,
- ćwiczenia podniebienia miękkiego.
Ćwiczenia umiejętności świadomego kierowania ruchami narządów artykulacyjnych.
Uwrażliwianie miejsc artykulacji.
W drugim półroczu  szczególną uwagę zwróciłam na stan mowy dzieci , ćwiczenia stymulujące rozwój mowy, rozwijanie mowy dziecka , zabawy i gry logopedyczne. Uczulałam wychowawców i rodziców  na kontrolę mowy dzieci ,dzieci  zaś na  samokontrolę i dbałość wymowy.
              Ponadto:
-  współpracowałam z logopedą z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Dąbrowie   Górniczej

Wnioski:

- uświadomić rodzicom, że efekty terapii zależą przede wszystkim od ćwiczeń utrwalających w domu,

- Przedyskutować z rodzicami sprawę zakupu jednorazowych pomocy logopedycznych, które trzeba będzie w przyszłym roku szkolnym zakupić.

Aneta Tadajewska

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin