Wyspa Sark.doc

(27 KB) Pobierz
Wyspa Sark - w tym miejscu czas się zatrzymał

Wyspa Sark - w tym miejscu czas się zatrzymał

 


Położona na kanale La Manche, 32 kilometry od wybrzeża Normandii, wyspa Sark to jedno z najbardziej niesamowitych miejsc w Europie. Ze względów politycznych wraz z innymi Wyspami Normandzkimi zaliczana jest do Wielkiej Brytanii. Ta jedyna w swoim rodzaju monarchia dziedziczna, pod władzą seniora, uznaje zwierzchność królowej Anglii, jednak formalnie nie jest częścią ani Zjednoczonego Królestwa, ani Unii Europejskiej. Na wyspie można poczuć się momentami jak w średniowieczu.
Wiele praw sprzed wieków zachowało się do czasów współczesnych.
Jednym z nich, bardzo kontrowersyjnym, jest "prawo pierwszej nocy", dające seniorowi wyspy przywilej pozbawienia dziewictwa świeżo poślubionych żon zależnych mu mężczyzn.

Wyspę zamieszkuje ok. 620 mieszkańców z których mniej niż 20 używało w 1998 roku języka sercquiais. W powszechnym użyciu jest język angielski.  

Na Sarku obowiązuje system feudalny oparty na dzierżawie ziemi przez 40 panów feudalnych (Tenants) od właściciela wyspy, którym jest dziedziczny władca noszący oficjalny tytuł Wielkiego Suwerennego Pana Sarku (Seigneur). Senior Sarku jest jednocześnie lennikiem króla Anglii, któremu corocznie składa
daninę w wysokości 1,79 funta szterlinga (1/20 uposażenia rycerza w XVI wieku) i poddanym baliwa Guernsey, którego uznaje za zwierzchnika administracyjnego.  Na Sarku obowiązuje system walutowy Baliwatu Guernsey. Nie ma jednak systemu fiskalnego, gdyż na wyspie obowiązuje system danin feudalnych. Nie istnieje podatek od dochodu, ale od kapitału, który pobierany jest raz do rokui służy celom socjalnym.  Na Sarku obowiązuje zakaz poruszania się samochodami, nie można również używać helikopterów (oba zakazy są łamane na wyspie Brecqhou). Jako powszechny środek transportu wykorzystywane są zaprzęgi konne i rowery, a jedynymi pojazdami mechanicznymi z silnikiem dopuszczonymi do ruchu są ciągniki rolnicze wykorzystywane w pracach polowych. Największe dochody mieszkańcy wyspy czerpią z turystyki i operacji finansowych.

Ciekawostki
Na Sarku zachowało się wiele przykładów średniowiecznego prawa. Jednym z najbardziej znanych było prawo męża do wychłostania żony, pod warunkiem, że użyty do tego kij nie będzie grubszy od małego palca u ręki osoby bijącej. Jedynie senior wyspy miał prawo używać grubszego kija. Obecnie prawo to już nie obowiązuje.                                                                                                                                                W roku 1991 bezrobotny francuski fizyk nuklearny AndrĂŠ Gardes przeprowadził jednoosobową inwazję na wyspę Sark uzbrojony w broń samopowtarzalną. Próba przejęcia wyspy zakończyła się dla agresora aresztowaniem, które nastąpiło, gdy ten siedział na ławce zmieniając magazynek. Nikt nie został ranny.                                                                                                                                                                      Na wyspie istnieje średniowieczny zwyczaj Clameur de Haro, który pozwala obywatelowi na zwołanie sądu do rozpatrzenia sprawy w sytuacji, gdy uważa on, że jego prawa zostały naruszone. Osoba oskarżona powinna wówczas zaprzestać czynności, o które została posądzona, do czasu rozpatrzenia sprawy przez sąd.                                                                                                                                                    Sark jako ostatni kraj w zachodniej Europie usunął ze swojego ustawodawstwa karę śmierci w czasach pokoju (w 2004 roku).                                                                                                                                        Sark jako ostatni kraj w Europie zrównał prawa kobiet i mężczyzn w zakresie dziedziczenia; wcześniej pierwszeństwo w dziedziczeniu mieli synowie (w 1999).                                                                                              Senior Sarku ma prawo egzekwować od każdego dzierżawcy posiadanie muszkietu na wypadek konieczności obrony wyspy. Może on również pobierać podatki w naturze (zwyczaj ten nie jest jednak stosowany od lat siedemdziesiątych). 

 

Wyspa posiada jedną celę więzienną (zwykle pustą). Sark posiada dwuosobowy oddział policji. Policjanci wybierani są na dwuletnie kadencje. 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin