Krajobrazy Polski - Dorota Giak324.docx

(16 KB) Pobierz

Scenariusz zajęć zintegrowanych w klasie III

 

1.      Osoba prowadząca: Dorota Giak

2.      Zespół VIII – klasa III a

3.      Ośrodek tematyczny:  Mapa

4.      Temat dnia: Krajobrazy Polski

5.      Cele operacyjne:

 

UCZEŃ:

·           określa dzień tygodnia, dzień miesiąca, miesiąc i rok

·           słucha tekstu czytanego przez nauczyciela Krajobrazy Polski” M. Barańskiej (zaprezentowanego w formie prezentacji multimedialnej)

·           wyjaśnia pojęcie krajobrazy

·           podkreśla fragment  tekstu

·           dopełnia zdania rozpoczęte przez nauczyciela w oparciu o przygotowaną prezentację

·           ogląda bajki wyświetlane przez nauczyciela

·           omawia charakterystyczne cechy krajobrazów

·           zapisuje stopami wyrazy na tabliczce literowej (nazwy krajobrazów)

·           szuka ukrytego w klasie grającego przedmiotu

·           podąża za źródłem dźwięku

·           odczytuje etykiety

·           wskazuje miasta na Mapie Polski

·           zaznacza je na mapie z użyciem chorągiewek

·           mierzy odległość między zaznaczonymi punktami

·           porządkuje wyniki od najmniejszego do największego

·           układa puzzle

·           podpisuje kolorowe koła zgodnie z oznaczeniami na mapie

·           wypełnia kontury Mapy Polski kolorowymi kołami

·           porządkuje stanowisko pracy

 

 

 

6.      Cele szczegółowe (percepcja słuchowa):

·           słucha tekstu czytanego przez nauczyciela „Krajobrazy Polski” M. Barańskiej (zaprezentowanego w formie prezentacji multimedialnej)

·           słucha wypowiedzi, treści bajek

·         buduje wypowiedź poprawną, zrozumiałą dla innych

·         wskazuje źródło dźwięku

·         podąża za źródłem dźwięku

·         słucha ze zrozumieniem instrukcji pracy i postępuje zgodnie z nią

 

 

7.      Cele wychowawcze:

·        przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (współpracuje w zabawach i sytuacjach zadaniowych)

·        używa zwrotów grzecznościowych

 

8.      Metody: słowna, oglądowa, praktycznego działania

9.      Środki dydaktyczne: tekstu „Krajobrazy Polski” M. Barańskiej, rzutnik, komputer, figurki z Kinder niespodzianek, Mapa Polski, kolorowe koła, Tablica literowa, etykiety z nazwami miast polski, zabawka dźwiękowa, linijka, chorągiewki, masa wielokrotnie klejąca.

10.  Formy pracy: indywidualna, grupowa

11.  Przebieg zajęć:

1)     Praca z kalendarzem.

2)     Przedstawienie tematu zajęć.

3)     Czytanie tekstu „Krajobrazy Polski” M. Barańskiej wspartego prezentacją multimedialną.

4)     Wyjaśnienie pojęcia krajobrazy poprzez podkreślanie właściwego fragmentu tekstu.

5)     Dopełnianie zdań rozpoczętych przez nauczyciela w oparciu o prezentację multimedialną.

6)     Projekcja bajek z serii: „Adibu. Misja do wnętrza Ziemi – Dlaczego morze jest błękitne?; Co to jest jezioro?; Jak rodzą się góry?”; „Rodzina Pytalskich - Skąd wzięły się góry?”; „Latarnia morska” (Smyki).

7)     Omawianie charakterystycznych cech krajobrazów Polski.

8)     Zapisywanie stopami nazw krain geograficznych na tabliczce literowej.

9)     Wyszukiwanie etykiet z nazwami miast Polski (zlokalizowanie ukrytego w sali źródła dźwięku).

10) Odczytanie etykiet.

11) Zaznaczanie na mapie miast z wykorzystaniem chorągiewek.

12) Pomiar odległości pomiędzy zaznaczonymi punktami.

13) Porządkowanie wyników od najmniejszego do największego.

14) Układanie Mapy Polski z fragmentów.

15) Podpisywanie kolorowych kół zgodnie z oznaczeniami kolorów na mapie.

16) Wyklejanie konturów Mapy Polski kolorowymi kołami.

17) Zabawa w teatr cieni – podróż po Mapie Polski z wykorzystaniem dostępnych rekwizytów(figurek).

18) Porządkowanie stanowiska pracy.

 

 

 

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin