078.doc

(23 KB) Pobierz
Nasuwa się przeto pytanie — czy istnieje jakiś logiczny sposób skutecznej walki z napięciami emocjonalnymi podczas zawodów

Nasuwa się przeto pytanie — czy istnieje jakiś logiczny sposób skutecz­nej walki z napięciami emocjonalnymi podczas zawodów?

Jak wiadomo, od 1950 roku rekordy światowe się podnoszą, nawet w tych wypadkach, kiedy się wydaje, że wyśrubowane rezultaty osiągnęły granice ludzkich możliwości. Systematyczny wzrost rekordów jest między innymi konsekwencją zniesienia zakazu ukrywania przed zawodnikiem rezultatów osiąganych przezeń w trakcie trwania zawodów. Dawniej strzelec-zawodnik, strzelając „na rekord” nie mógł znać nawet części rezultatów swoich strza­łów, aby nie denerwował się o wynik i nie zepsuł kilku następnych strza­łów.

Wprowadzenie jawności wyniku uzyskanego po każdym strzale jest bar­dzo słuszne. Sędziowie zaczęli pokazywać zawodnikowi każdy strzał, zmu­szając go niejako do oceny własnych wyników. Takie postępowanie w du­żej mierze przyczyniło się do wzrostu rezultatów i ich stabilizacji na wy­sokim poziomie, przekonało też strzelców o konieczności ciągłego doskona­lenia umiejętności fachowych i wyrabiania odporności psychicznej (zwalcza­nia zbytniej emocjonalności) oraz wyrobiło przeświadczenie, że tylko ta­lent połączony z systematyczną i właściwą pracą daje wyniki,

^ 3. Zadania Strzelca na zawodach

Podstawowym zadaniem Strzelca na zawodach jest uzyskanie rezultatu, odpowiadaj ącego technicznej wartości zawodnika. Winien on przemyśleć co i jak należy robić i tak postępować w walce sportowej, by nie obniżać - swoich wyników.

Dzień zawodów strzeleckich nie powinien zasadniczo różnić się od nor­malnego dnia. Pamiętać trzeba, że nie należy strzelać bezpośrednio po śnie, ponieważ proces koordynacji nerwowo-mięśniowej może być przyha­mowany, powodując spóźnione reakcje.

Jeżeli zawodnik strzela w godzinach rannych, powinien zawczasu wstać i jak zwykle wykonać gimnastykę poranną, a jeszcze lepiej niedługi szybki marsz lub wolny bieg. Dobrze także włączać do programu gimnastyki po­rannej suchą zaprawę.

Na strzelnicę należy przyjść przynajmniej około 30 minut przed rozpo­częciem strzelania, bo jeżeli przy kontroli wagi języka spustowego (broni) i ubioru strzeleckiego wynikną jakieś niezgodności, strzelec będzie mógł je skorygować bez denerwującego pośpiechu. Pozostały czas można ewen­tualnie przeznaczyć na okopcenie przyrządów celowniczych, przeanalizo­wanie wpływu istniejących warunków atmosferycznych na przebieg strze­lania i oddanie serii strzałów na sucho celem przygotowania mięśni do mającego nastąpić wysiłku.

Nie należy siedzieć bezczynnie w oczekiwaniu ma swoją kolejność i prze« żywać zbliżający się moment startu.

Po wejściu na stanowisko ogniowe, do czasu wydania komendy wojsko­wej „ognia” lub cywilnej „można strzelać”, nie wolno ładować broni. Czas

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin