aml.doc

(50 KB) Pobierz

in

AML – pomysł na karierę w Polsce

 

  •  

  •  

  •  

Jak połączyć dociekliwość w stylu Sherlocka Holmesa, analityczny umysł, znajomość języków obcych i pracę w międzynarodowym środowisku? Odpowiedź kryje się w tajemniczym skrócie AML. Dowiedz się, jak rozpocząć fascynującą przygodę w obszarze przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy dzięki Citi Service Center Poland.

 


Poprzez ryzyko, na które narażone są międzynarodowe organizacje walczące o swoją dobrą reputację (zasada FATF „name and shame” wydaje się tutaj jak najbardziej na miejscu), na plan pierwszy wysuwają się te zawody, które do tej pory były ukryte w cieniu. Coraz więcej mówi się o zarządzaniu ryzykiem, działaniach compliance, procedurach know your customer (w skrócie KYC, procedura należytej staranności mająca na celu identyfikację klienta). Ponieważ Polska jest niekwestionowanym liderem w Europie pod względem rozwoju centrów nowoczesnych usług biznesowych, do naszego kraju przenoszone są coraz bardziej zaawansowane procesy – w tym właśnie działania powiązane z polityką AML. Przykładem może być Citigroup, wiodąca na świecie organizacja świadcząca usługi finansowe, która obsługuje około 200 milionów klientów indywidualnych, korporacyjnych, rządowych i instytucjonalnych w ponad 160 krajach. W 2005 roku Citigroup utworzyło Citi Service Center (CSC), sieć centrów serwisowych świadczących wysokiej jakości usługi innym podmiotom z grupy Citi. Wśród obszarów obsługiwanych przez Centrum znajdują się działania AML, za które odpowiada Dział Przeciwdziałania Praniu Brudnych Pieniędzy w Warszawie – jedno z trzech głównych ośrodków AML obok Tampy i Kuala Lumpur. W związku z dynamicznym rozwojem centrum biznesowego Citi Service Center będzie w najbliższym czasie poszukiwać ponad 100 osób chcących rozwijać się w obszarze AML. Rekrutacje będą realizowane nie tylko wśród specjalistów, ale również wśród absolwentów i studentów wyższych uczelni.

 



Through the risks to which are exposed to international organizations fighting for his reputation (FATF principle "name and shame" seems to be here as much as possible on the site), a plan first put forward these professions that were previously hidden in the shadows. More and more talk about risk management, compliance activities, procedures, know your customer (KYC in short, the due diligence procedure in place to identify the customer). Since Poland is a leader in Europe in terms of the development of centers of modern business service to our country are transferred more and more advanced processes - in this very action related to policy AML. An example would be Citigroup, the world's leading financial services organization, which handles about 200 million individual customers, corporate, government and institutional in more than 160 countries. In 2005, Citigroup formed Citi Service Center (CSC), a network of service centers providing high quality services to other entities in the group Citi. Among the areas serviced by the Centre include actions AML, for which the Department is responsible Anti-Money Laundering in Warsaw - one of the three main centers of AML next to Tampa and Kuala Lumpur. Due to the dynamic development of the business center of Citi Service Center will soon search for more than 100 people who want to develop in the area of ​​AML. Recruitment will be carried out not only among professionals but also among graduates and university students.

Zobacz oferty pracy w obszarze anti-money laundering »

 

Dowiedz się, na czym polega proceder prania brudnych pieniędzy »

 

AML jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się obszarów w strukturze Citi Service Center Poland. Jest to spowodowane zarówno wzrostem znaczenia i dynamicznym rozwojem funkcji kontrolnych  we wszystkich instytucjach finansowych globalnie,  jak również faktem, iż coraz więcej krajów decyduje się na korzystanie z naszego wsparcia, dzięki bardzo wysokiej jakości pracy naszych analityków – mówiMonika Wojdon, Doradca ds. Zarządzania Personelem dla Obszaru EMEA AML w Citi Service Center Poland. 


 

AML: pełna wyzwań przygoda ukryta w trzech słowach

 

Czym zajmuje się dział AML w Citi Service Center Poland

Dział Przeciwdziałania Praniu Brudnych Pieniędzy w ramach Citi Service Center Poland poszukuje osób dynamicznych, otwartych i posiadających kompetencje logicznego myślenia oraz umiejętności wyciągania właściwych wniosków z dużej liczby danych. Karierę można zacząć na stanowisku analityka ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy (tzw. AML Operations Analyst), który zajmuje się sprawdzaniem transakcji pod kątem wykrycia nieprawidłowości związanych z podejrzeniem o pranie pieniędzy. Wystarczy sobie wyobrazić sytuację, w której osoba posiadająca konto w Citi zaczyna otrzymywać w pewnym momencie przelewy na bardzo wysokie i równe kwoty. Departament Analiz AML otrzymuje powiadomienia zawierające zestaw podejrzanych transakcji. Analityk zmienia się wtedy w śledczego i weryfikuje wiarygodność klienta. Na podstawie dostępnych źródeł informacji analityk podejmuje decyzję, czy klient miał prawo dokonywać tego rodzaju transakcji bankowych. W zależności od wyniku dalszego postępowania Citi może zrezygnować ze współpracy z klientem, co do którego występują uzasadnione podejrzenia o pranie pieniędzy lub finansowanie terroryzmu. 

 

Głównymi cechami, jaki powinien charakteryzować się analityk AML, są odpowiedzialność, odporność na stres, szybkość w podejmowaniu decyzji oraz duże zorientowanie na szczegóły –   wskazuje Michał Wujec, Ekspert ds. Operacji AML w Citi Service Center Poland.

 

Dowiedz się, na czym polega proceder prania brudnych pieniędzy » 

 

Praca w międzynarodowym środowisku

Szybki rozwój globalnego systemu finansowego, technologii mobilnych oraz komunikacji pozwala na przepływ pieniędzy do praktycznie każdego zakątka na ziemi. Globalizacja ma jednak również swoją ciemną stronę – proces prania brudnych pieniędzy nigdy nie przebiegał w tak szybkim tempie. Na studentów i absolwentów, którzy chcieliby walczyć z tym procederem, czeka zatem praca w międzynarodowym środowisku. Już na początku kariery przyszli analitycy mają szansę wyspecjalizować się w zależności od monitorowanych spraw. W pierwszym przypadku analitycy uczą się rozpoznawać transakcje dla konkretnych krajów, np. dla Hiszpanii, Czech, Kuwejtu czy Jordanii. W drugim – nacisk położony jest na rodzaj biznesu, ponieważ sprawy, w których analizie podlega klient korporacyjny, znacząco różnią się od monitoringu klientów indywidualnych. Język angielski to oczywiście konieczność w codziennej pracy – zwłaszcza w kontakcie z opiekunami klientów czy z Departamentem Monitoringu Zgodności, ale znajomość drugiego języka obcego jest również mile widziana. To pozwala zapoznać się z lokalnym regulacjami dotyczącymi przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy, lepiej zrozumieć specyfikę danego kraju i sytuację klienta banku, który dokonując operacji bankowych bardzo często posługuje się językiem ojczystym, w tym skrótami i kolokwializmami.

 

Zobacz oferty pracy w obszarze anti-money laundering »

 

Praca w międzynarodowym środowisku  daje przede wszystkim możliwość rozwoju osobistego poprzez  poznawanie innych kultur, przekonań i sposobów widzenia świata czy rozwiazywania problemów . W AML na co dzień mamy możliwość współpracy z osobami ze wszystkich zakątków świata. Wyzwania w poszczególnych regionach geograficznych czy krajach znacząco sie różnią, co z kolei powoduje ze nasze zadania są różnorodne, dzięki czemu umożliwiają ciągłe doskonalenie swoich umiejętności i wiedzy z dziedziny AML –  twierdzi Maciej Kozioł, Manager ds. Operacji AML w Citi Service Center Poland.

 

Ciągła nauka w świecie zmieniających się regulacji

Poza regulacjami amerykańskimi oraz europejskimi każdy kraj opracowuje politykę prawną i we własnym zakresie walczy z procederem prania brudnych pieniędzy. Dlatego kariera w strukturach AML jest ściśle powiązana z rozbudowanym systemem szkoleń oraz warsztatów. Osoba, która zostaje nowym członkiem zespołu AML w Citi, przechodzi kilkutygodniowe szkolenie, podczas którego poznaje mechanizmy oraz sposoby prania brudnych pieniędzy na świecie. Uczy się również rodzajów zachowań postrzeganych jako ryzykowne dla systemu bankowego, a następnie zaznajamia się z regulacjami w określonym kraju lub grupie krajów, którymi będzie się zajmować w przyszłości. Po zakończeniu szkoleń wprowadzających w politykę AML przyszły specjalista przygląda się pracy swoich starszych kolegów w zespole, by po kilku tygodniach rozwiązać samodzielnie pierwszą sprawę pod czujnym okiem swojego opiekuna.

 

Dowiedz się, na czym polega proceder prania brudnych pieniędzy »

 

Ponieważ każdy z analityków pracuje w dynamicznie zmieniającym się środowisku, musi dbać o aktualną wiedzę z zakresu przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy. Dotyczy to zarówno zmian wprowadzanych przez regulatorów, jak i nowych sposobów wprowadzania pieniędzy z nielegalnych źródeł do systemu bankowego. Warto również wspomnieć o międzynarodowych kwalifikacjach opracowanych przez organizację ICA (International Compliance Association) zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych pracowników w tematyce money laundering. W styczniu 2014 roku Citi Service Center Poland przygotowało na Akademii Leona Koźmińskiego warsztaty poświęcone zagadnieniom AML: An Introduction to the International Certificate in Anti-Money Laundering. Zostały one zorganizowane przez Citi przy współpracy z ICA oraz International Compliance Training (ICT). Obie instytucje zajmują się wspieraniem świadomości i dobrych praktyk w zakresie AML na świecie, a profesjonalne certyfikaty ICA są uznanym globalnie potwierdzeniem wiedzy i akademickiego przygotowania w tej specjalizacji. 

 

Natomiast już od przyszłego roku akademickiego 2014/15 w ofercie edukacyjnej Akademii Leona Koźmińskiego znajdą się studia o specjalizacji International Banking AML Track, będące częścią kierunku Finance and Accounting na studiach II stopnia. Będą to pierwsze w Polsce studia poświęcone tematyce Przeciwdziałania Praniu Pieniędzy, nad którymi patronat merytoryczny objął Citi Service Center Polska.

 

Dzięki popularyzacji wiedzy z zakresu AML rośnie wśród ludzi świadomość dotycząca globalnych metod monitoringu, co w przyszłości zaowocuje zwiększonym poczuciem bezpieczeństwa klientów banków oraz zmniejszeniem skali procederu prania pieniędzy – podkreśla Piotr Wieczorek, Manager ds. Operacji AML w Citi Service Center Poland.

 

Inspirująca ścieżka kariery

Biuro Przeciwdziałania Praniu Brudnych Pieniędzy w Warszawie dzięki swojej rozbudowanej strukturze oferuje bardzo szerokie i równie ciekawe możliwości rozwoju. Każdy z pracowników, który rozpoczyna swoją przygodę z obszarem AML na stanowisku młodszego analityka, może rozwijać swoje kompetencje wybierając bądź karieręekspercką w zakresie money laundering wybranych krajów lub rodzaju klienta, bądźmenedżerską. Poza tymi tradycyjnymi ścieżkami rozwoju pracę można kontynuować w obszarach wspierających monitoring AML, w tym m.in. w Dziale Testów (User Acceptance Testing Department – zajmujących się testowaniem programów przeznaczonych do monitoringu transakcji bankowych), Dziale Wsparcia IT, Zarządzania Projektami i Analizą Biznesową, jak również w Dziale Ryzyka i Kontroli (Risk & Control) czy w Dziale Zarządzania Jakością (Quality Assurance).

 

Dowiedz się, na czym polega proceder prania brudnych pieniędzy »

 

Jako uczestnik programu Rozwój na Bank w Citi pracowałem w wielu różnych departamentach wdrażających różnorodne projekty często o zasięgu globalnym. Po zakończeniu programu zdecydowałem się na pracę w AML głównie ze względu na wiele  wyzwań, które na mnie czekały, możliwość pracy w międzynarodowym środowisku oraz brak monotonii, dzięki czemu z przyjemnością czekam na każdy następny dzień – dodajePiotr Wieczorek.

 

Jeżeli lubisz:

·  analizować dużą liczbę danych;

·  podejmować ważne decyzje i czuć się za nie odpowiedzialnym;

·  pracować w międzynarodowym środowisku dla globalnej instytucji;

·  być częścią ważnych dla współczesnego świata procesów biznesowych;

·  doskonalić siebie poprzez udział w szkoleniach i warsztatach…

Jeżeli posiadasz:

·  znajomość języka angielskiego w stopniu biegłym;

·  umiejętności analityczne i jesteś bardzo dokładny oraz spostrzegawczy;

·  umiejętności przygotowywania analiz na podstawie dużej liczby danych w oparciu o przepisy i regulacje prawne;

·  wiedzę z zakresu środowiska Windows (Word, Excel), wyszukiwarek internetowych oraz baz danych;

·  doświadczenie w obszarze badań i analizy lub wykształcenie w obszarze ekonomicznym…

to podejmij:

·  pełną wyzwań przygodę w strukturach AML (Biuro Przeciwdziałania Brudnych Pieniędzy) Citi Service Center Poland zlokalizowanym w Warszawie;

·  i wyślij swoje CV na adres kariera@citi.com.

Więcej informacji na stronie www.karierawciti.pl.

 


Jest to druga część artykułu na temat technik prania brudnych pieniędzy oraz praktyk zapobiegania temu procederowi w instytucjach finansowych opracowana przy współudziale ekspertów Citi S...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin