Robinson Crusoe wiki.txt

(5 KB) Pobierz
Robinson Crusoe
Skocz do: nawigacja, szukaj
chomikuj audiobook faraon 
Ten artykuł dotyczy bohatera powieci Daniela Defoe. Zobacz też: inne znaczenia.
Plik:Robinson_crusoe_rescues_f
Powiększ
Robinson Crusoe i jego towarzysz niedoli na wyspie - karaibski tubylec Piętaszek. Ilustracja pochodzšca z wydania z 1868 roku
Robinson Crusoe  bohater powieci przygodowych Przypadki Robinsona Crusoe oraz "
chomikuj audiobook Dalsze+przygody+Robinsona+Crusoe
" Daniela Defoe z 1719 i 1720 roku.
Spis treci
1
Bohater powieci
2
Konotacje historyczne
3
Robinson w kulturze
4
Linki zewnętrzne
Bohater powieci[edytuj]
Robinson Crusoe, syn kupca z Hull, ma objšć po ojcu interes rodzinny. Marzy o podróżach morskich, ale ojciec, który stracił już dwóch synów, nie chce na to pozwolić. Niemniej żšdza przygód zwycięża i Robinson jako 18-latek w 1651 r. opuszcza rodzinne miasto i płynie do Londynu. Służšc na kolejnych statkach uczy się sztuki żeglarskiej, prowadzi interesy, potem trafia do niewoli mauretańskiej. Po dwóch latach ucieka, zostaje plantatorem w Brazylii, ale podczas wyprawy do Afryki po niewolników statek trafia na huragan i rozbija się u ujcia rzeki Orinoko, a jedyny ocalały, Robinson, znajduje ocalenie na bezludnej wyspie.
Spędza tam 28 lat 2 miesišce i 19 dni. W trudzie zagospodarowuje się tam, urzšdza lokum, uprawia zboże, oswaja zwierzęta, wytwarza naczynia. Jednak cierpi z powodu samotnoci. Po latach na jego wyspę trafiajš ludożercy, a Robinsonowi udaje się ocalić z ich ršk ofiarę - młodego tubylca. Ocalałego krajowca nazywa Friday, czyli Pištek - od dnia tygodnia kiedy go spotkał. W polskich tłumaczeniach Friday znany jest jako Piętaszek. Anglik cywilizuje karaiba, czynišc go towarzyszem swojej niedoli. Uczy go języka angielskiego i nawraca na chrzecijaństwo. Po latach do wyspy przybija statek, którym kierujš zbuntowani marynarze. Robinson pomaga kapitanowi odzyskać panowanie nad statkiem i wreszcie może wrócić wraz z Piętaszkiem do rodzinnej Anglii, gdzie czeka go jeszcze parę przygód oraz małżeństwo. Dalsze przygody Robinsona przedstawione sš w kolejnej powieci autora. Robinson wybiera się statkiem w podróż wokół Afryki na Daleki Wschód. Zwiedza kilka krajów i wraca drogš lšdowš przez Chiny i Rosję. Autor przedstawia realia ówczesnych państw wschodniej Azji.
Konotacje historyczne[edytuj]
Postać Robinsona Crusoe była najprawdopodobniej wzorowana na prawdziwych losach Aleksandra Selkirka, szkockiego żeglarza, który w latach 1704-1709 spędził cztery lata na wyspie Más a Tierra (obecnie wyspa Robinson Crusoe), u wybrzeży Chile. Inna wersja jest taka, że Robinson Crusoe spędził swoje beztroskie lata na innej wyspie, oddalonej o 5 tysięcy km od tej. Na tej wyspie znaleziono szkielet koziorożca, którego w powieci Robinson zabił. Znaleziono też potłuczone naczynia w grocie Robinsona,oraz obuwie ze skóry zwierzęcej[potrzebny przypis].
Defoe mógł także czerpać z powieci Hayy ibn Yaqdhanarabskiego pisarza Ibn Tufaila, która była przetłumaczona na łacinę w 1671, a angielski w 1686.
Robinson Crusoe reprezentuje typowe wartoci ówczesnej wczesnokapitalistycznej Anglii: humanizm widoczny szczególnie w docenieniu wartoci pracy ludzkiej, przywišzanie do chrzecijaństwa przy jednoczesnej tolerancji religijnej, brak przesšdów typowych dla feudalizmu i brak przesšdów rasistowskich. Współczesnego czytelnika może jednak razić akceptacja handlu niewolnikami z Afryki (mimo braku niewolnictwa w samej Anglii) lub lekceważšcy stosunek do kultury tubylców. We współczesnych adaptacjach dla młodzieży te wštki sš na ogół usuwane z powieci.
Robinson w kulturze[edytuj]
Ksišżka cieszyła się olbrzymiš popularnociš na całym wiecie od roku jej wydania aż do dzi. Postać Robinsona (a także Piętaszka) jest rozpoznawalna i stała się jednš z tzw. ikon kultury. Imię "Robinson" stało się synonimem rozbitka, a termin "robinsonada" okrela opis podróży samotnego człowieka, zdanego na własne siły.
Postać Robinsona w aspekcie ekonomicznym analizował Karol Marks w swym głównym dziele Kapitał i Frédéric Bastiat w Cokolwiek, czyli Robinson chroni swoje miejsce pracy.
Do postaci Robinsona Crusoe nawišzywał przydomek "Robinsonowie warszawscy", nadany ludziom którzy po kapitulacji powstania warszawskiego zdecydowali się pozostać w miecie i ukrywali się przed Niemcami w jego ruinach.
Linki zewnętrzne[edytuj]
 Robinson Crusoe w serwisie Wolne Lektury
Kategoria: Postacie z angielskich utworów literackich
Menu nawigacyjne
Nie jeste zalogowany
Dyskusja
Edycje
Utwórz konto
Zaloguj się
Artykuł
Dyskusja
Czytaj
Edytuj
Historia i autorzy
 Szukaj wprowadzonego tekstu w treci stronPrzejd do strony o dokładnie takim tytule, o ile istnieje
Strona główna
Strona główna
Losuj artykuł
Kategorie artykułów
Najlepsze artykuły
Częste pytania (FAQ)
Dla czytelników
O Wikipedii
Zgło błšd
Kontakt
Wspomóż Wikipedię
Dla wikipedystów
Pierwsze kroki
Portal wikipedystów
Ogłoszenia
Zasady
Pomoc
Ostatnie zmiany
Narzędzia
Linkujšce
Zmiany w linkowanych
Przelij plik
Strony specjalne
Link do tej wersji
Informacje o tej stronie
Element Wikidanych
Cytowanie tego artykułu
Drukuj lub eksportuj
Utwórz ksišżkę
Pobierz jako PDF
Wersja do druku
W innych językach
?????????
Eesti
Robinson_Crusoe 
Edytuj linki
Tę stronę ostatnio zmodyfikowano o 01:25, 24 maj 2016.
Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwociš obowišzywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufnoci
O Wikipedii
Korzystasz z Wikipedii tylko na własnš odpowiedzialnoć
Dla deweloperów
Komunikat na temat ciasteczek
Wersja dla urzšdzeń mobilnych
Wikimedia Foundation
Powered by MediaWiki
Zgłoś jeśli naruszono regulamin