electric boogie.doc

(46 KB) Pobierz
YO, na początek zajmę krótkim opisem tego txt'u, znajdzecie tu parę ważnych lub mniej ważnych rad dotyczących ubioru oraz tego

YO, na początek zajmę krótkim opisem tego txt'u, znajdzecie tu parę ważnych lub mniej ważnych rad dotyczących ubioru oraz tego co powinniście robić, opis figur obejmuje tyko te których znam i używam w swoich występach, choć to nie są wszystkie.


1.Elecric Boogie jest bardzo trudnym, wbrew pozorem, rodzajem tańca, żeby było docenione przez publiczność na występach musi być wykonywane baaaaaaaaaaaaaaaaaardzo dobrze i płynnie bez żadnych pomyłek, pamiętajcie liczy tu się głównie pomysłowość i w miarę możliwe dopasowanie ruchów do muzyki.

2.Pamiętajcie każdy ruch musi być perfekcyjny nie bójcie się ich ,,układać''. Wierzcie mi takie coś bardzo pomaga.

3.Nie olewajcie rozciągania i ćwiczeń na siłowni bardzo się przydają i pomagają, przez umięśnione ciał lepiej fala idzie, a rozciągnięcie pomaga przy extremalnych wyczynach (mostek do tyłu z pozycji stojącej i fiflak w tył).

4.Dołączjcie do wszystkiego mimikę twarzy.

5.Oglądajcie dużo filmów, teledysków i występów znanych i nieznanych squadów, często można się spotkać z ciekawymi pomysłami i nowymi figurami.

6.Wszwlkiego rodzaju akcesoria typu chusty (na głowę zamiast czapki lub zawiązane tak jak bandyci na Dzikim Zachodzie), okularki (snowbordowe, przeciwsłoneczne), rękawiczki (białe) oraz czapki (z daszkiem, kapelusiki) którymi można kręcić młyńce (tak jak Amigo w ,,We Are Electric'' Flying Steps) wskazane, ważne żebyśmy wyglądali jak b-boye (elecric-boye:)) a nie jak mimowie czy jacyś techno maniacy. Spodnie nie powinny być za obcisłe ani za szerokie, bluzy, koszulki oraz kurtki (wypróbowane i sprawdzone ciuch iguany i vespera) powinny być trochę za duże, w zależności od postury. Niektórzy tańczą bez koszulek, osobiście nie praktykuję takich rzeczy. Obuwie- nie za śliskie, no chyba że chcecie żeby nogi latały wam po całym parkiecie, ogólnie polecane modele pumy (białe na cienkiej podeszwie ze znaczkiem po boku, takie jak miał Hipnotic w starym ,,Uprocking Beats" Bomfunk Mc's, bardzo trudno dostępne), adidasa (SUPERSTAR) oraz break modele nike.

7.Muzyka powinna być dobrana tak aby maksymalnie wykorzystać swoje umiejętności i jednocześnie nie przeszkadzać tym co kręcą bańki, bary. W większości nowych utworów są specjalne wejścia na boogie, old school'we kawałki są prawie całe z bitu więc nie ma problemu. Jeżeli macie DJ'a to róbcie muzze wraz z nim, będziecie mogli ustalić w których miejscach wyciszyć melodie i wzmocnić bit. 



Teraz przejdźmy do opisania poszczególnych figur i styli.

Roboticks 
(styl robota, robociki)
Od tego wszystkiego zaczęło się boogie, bardzo fajny i popularny styl, tańczy go wielu ludzi. Tu trzeba wykazać się pomysłowością. Dobrze wgląda jak dopasujemy ruchy do bitu muzyki, np.: łup, łup;) przesuwasz rękę do góry z podwójnym jej zacięciem, często stosuje się robota w układach. Bardzo ważne jest także opanowanie zacinki oraz izolacji poszczególnych części cała. 

Smooth
 (spotkałem się także z nazwą liquid style)
Mój ulubiony styl, od tego zaczęła się moja zajawka z elecric. Cała zabawa polega na tym żeby przez całe ciało puszać fale, np., fala od dłoni do dłoni potem z powrotem (fajny rym) z tym wyjątkiem że fala idzie dół do nóg i wraca przez tułów do ręki. Możesz też klepnąć się w czoło i puścić falę do nóg. Bardzo dobrze można nauczyć się fal od gościa z ,,Music Instrictora'' (Erthquake) oraz Amigo (Flying Steps). Pierwszy nieziemsko faluje i robi egipcjankę, drugi niesamowicie się porusza (floating). Polecam dopasowanie fal do rytmu muzyki (w robotach bitu), widać na jednym z występów Bomfunk Mc'c. Możemy smooth połączyć ze Slomo (zwolnione tempo). Czasami falę kończy się zacinką i zwisem dłoni (nie kojarzyć sprośnie).

Egiptian
(styl egipski , egipcjanka)
Freesylowe figury przypominające malunki (hieroglify) z piramid egipskich (stąd też nazwa). Polega na ustawianiu rąk(ramienia, przedramienia, dłoni), czasem i nóg, pod kątem 90 stopni. Poruszamy się w prawo lub lewo lekko uginając nogi. Można się także obracać w koło (jak np: dwóch gości na kasecie z Battle of the South), zmieniając pozycję rąk obracaj je ruchem wirowym (wygląda jak byśmy ,,wirowali rękoma''). 



Teraz poszczególne figury:

Hartbeat;
Przyłóż rękę do klatki piersiowej (np: serca) wciągnij powietrze i zgodnie z bitem wypchnij klatę. Radzę nie robić więcej razy niż około trzy pod rząd i do mocnego przywalenia bitu.

Kolyska 
Kołyszesz się z prawej na lewą na palcach z nogami ugiętymi pod kątem 45 stopni, bardzo przydatne kiedy Dj sreachuje. Równo z ruchami płyty przechylasz się (widać w teledysku Def Cut ,,Battle Zone 2000''). Morza dołączyć takie same ruchy rąk.

Kula (Cube)
Ręce wysunięte przed siebie (patrząc od boku ramie tworzy z tułowiem kąt 90 stopni), dłonie rozłożone, palce zgarbione. Teraz zataczasz dłońmi półkola tak aby zbytnio nie zmieniły swego położenia i jednocześnie wyglądało to jak byśmy kleili kulę śnieżną .Nogami można ruszać według własnej woli byle niebyły proste najlepiej w rozkroku, możemy się z taka kulą poruszać nogami robiąc takie same kroki jak w egipcjance. Można zajść na kolana, a na sam koniec rzucić tak jak w Dragon Ball J.(Kulę robi Erthquake oraz gościu z teledysku Shelera, czy jakoś tam, w którym jest ruda panienka z Run DMC ,,It's like that''). 

Fala
(ze złączonymi rękoma):
Po prostu łączysz obydwie dłonie tak aby splotły się w palcach. Zaczynasz robić nimi fale, możesz poruszać się w obrebie całego ciła (barzo popularne puszczanie takich fal z głową, widać w teledysku Members of Mayday ,,Sonic Empire''). Nogami poruszasz tak jak w egipcjance i kuli. Można także nie łączyć dłoni tylko dotknąć je opuszkami palców.

Fala
(z rękoma na tułowiu):
Może wyglądać dość dziwnie (jak byśmy się obmacywali), kładziesz dłonie na klacie i wypinamy. Następnie przesuwasz powoli na brzuch i go wypinasz (brzuch oczywiście).Dołączasz mimikę twarzy (uśmiech, zdziwienie, pewność siebie).

Wibracje (vibrating)
Tu cały trik polega na tym aby trząść się, porostu. Trzęsiesz się i delikatnie poruszasz w przód i wykonując ruchy rękoma, możesz naśladować ruchy które wykonują ludzie na co dzień, kiedyś widziałem jak gościo zasadził kwiatek, wykopał dół łopatą podniósł roślinkę następnie zasypał nogą i poklepał. Możesz też wykonywać fale rękoma, zrobić falę z rękoma na tułowiu, kombinacji jest niezliczona ilość. 

 

Wiec na poczatek moze cos z historii.
Electro, czyli Electric Boogie jest stylem tanca troche bardzo odmiennym od Breakdance'u. Jednak jest elementem Breakdance'u.
Ksztaltowal sie tak jak Break, w latach 80 (poczatkowo istnial tylko jeden styl EB, czyli Robotics - "taniec robota"). Z czasen EB zaczelo sie dzielic. I tak w EB mozemy wyroznic Popping oraz Boogaloo. Natomiast Boogaloo dzieli sie na Locking oraz Kicking. Sa to raczej sprawy kontrowersyjne. Czesc moze powiedziec, ze jest to G. prawda. Ale mniej wiecej tak to sie rysuje. Czesto tez do tego tanca dolaczane sa elementy Mimiki.
EB jest tancem dosc skomplikowanym. Nalezy duzo trenowac przed lustrem. Aby Electro bylo super musi byc wykonane perfekcyjnie plynnie i bez potyczek. Bardzo wazna jest izolacja na poszczegolne czesci ciala oraz gibkosc. Na Electric Boogie skaldaja sie zarowno style, jak i pewne ruchy. Oto czesc z nich.!

The Wave

Fala jest w zasadzie podstawowym elementem, ruchem Electro. Daje iluzje, jakby niewidzialna sila przechodzila przez nasze cialo, dajac efect fali. Standardowa i najprostrza bedzie tytaj fala "od dloni do dloni".

1. Obie rece wyprostowane podnosimy do gory. Wyprostowane w barkach na mniej niz 90 (lekko opuszczone w dol).
2. Zginamy nadgarstek prawej reki, reszta w bezruchu.
3. Rozprostowujemy nadgarstek z jednoczesnym zgieciem reki w lokciu.
4. Wyprostowujemy lokiec z jednoczesnym uniesieniem prawego barku.
5. Obnizamy bark prawy z jednoczesnym uniesieniem barku lewego.
6. Obnizamy bark lewy z jednoczesnym zgieciem reki lewej w lokciu.
7. Prostujemy reke w lokciu i jednoczesnie zginamy lewy nadgarstek.
8. Wyprostowujemy lewy nadgarstek.

Pop / Popping
Popping jest stylem EB, lecz czesto tym mianem okresla sie w ogole EB. Polega na naglym "wysuwaniu" poszczegolych czesci ciala. Jest to styl bardzo rytmiczny i najlepiej sie to robi przy muzyce, o bardzo wyraznym, skocznym rytmie.
Kombinacji jest duzo. Mozna np: nagle zgiac reke w lokciu z jednoczesnym wysunieciem czubka lokcia na zewnatrz ciala. Bedzie to sprawialo wrazenie, jakby nagle cos wyrzucilo wasz lokiec na zewnatrz.


Lock / Locking
Jest rowniez stylem EB. Bardzo oldschoolowy styl, bardzo zadko wykonywany (jednak mozna zaobserwowac jego elementy na teledysku Music Instructor - DJ's Rock Da House). Polega na wykonywaniu dynamicznych ruchow cialem (energiczne ruchy rak, bioder, glowy) i pozniej naglym zatrzymaniem (lock) w jakies pozycji. Co dziwne malo on ma cokolwiek wspolnego z EB (nie daje zadnego efektu iluzji). Ale skoro jest to niech bedzie :)


The Tick (zacinka, blok)
Jest glownym elementem w stylu Robotics. Polega na naglym naprezeniu miesni jakiejs czesci ciala. Zacinanie w rytm podczas np: chodzenia, czy jakiegoklowiek poruszania sie sprawia wrazenie, ze nasze cialo jest jakby natury technicznej.


The SlowMo / Slowmotion
Jest elementem EB. Polega na znacznym zwolnieniu wykonywanych ruchow EB. Wydaje sie nam wtedy, ze ogladamy film w zwolnionym tepie. Jest nieodlacznym elementem stylu SMOOTH.


The Robotics / Mannequin
Jest stylem EB. W wykonywaniu tego stylu nalezy bardzo dobrze umiec odizolowac poszczegolne czesci ciala i poruszac tylko wybranymi. Daje wrazenie, ze ruszamy sie jak roboty. Nieodlacznym elementem Robotics jest The Tick. Tutaj mozna podzielic to na dwie odmiany.
1. Polega na poruszaniu sie jak marionetki na sznureczkach, ktore jakby "ozyly" i jeszcze nie potrafia sie dobrze ruszac. Nalezy tutaj np. idac wysuwac te sama reke co noge (a nie na krzyz).
2. To juz typowy styl robota, gdzie konczac kazdy ruch zacinka powodowac wrazenie poruszania sie jak maszyna.


Smooth
Jest stylem EB. Polega na bardzo plynnych ruchach, bez zacinek. Sprawia wrazenie ze nasze cialo nie ma koscca, jest jak z gumy, a wszystkie ruchy sa bardzo plynne. Podstawowym elementem SMOOTH jest Fala.


The King Tut / Egiptian
Ten styl EB nasladuje jakby malunki na starych, egipskich malunkach. Gdzie rece sa uniesione do gory, kat w barku 90, i w lokciu 90 oraz nadgarstki zgiete rownolegle do ziemi (badz jeden okiec w gorze, a jedenw dole). Tutaj liczy sie improwizacja (ale z zachowaniem stylu egipskiego).


Float / Glide
Jest nieodlacznym elementem stylu Smooth. Polega na przesuwaniu sie po podlodze w taki sposob, aby dawalo to wrazenie, ze nie idziecie normalnie, tylko unosicie sie w powietrzu, lub plyniecie po tej podlodze. Wykonywane nogami. Jest standardowym sposobem poruszania sie po podlodze. Klasycznym przykladem bedzie tutaj "Moonwalk" wykonywany przez Michaela Jacksona:

1. Lewa stopa stoi cala powierzchnia na ziemi. Prawa tylko na palcach z ugietym prawym kolanem.
2. Opierajac ciezar ciala na palcach prawej nogi (ze zgietym kolanem przez caly czas) przsuwamy stope lewej nogi w tyl, caly czas sunac ja po ziemi cala jej powierzchnia.
3. Kiedy stopa lewa odsunie sie do tylu, gdzie na wysokosci palcow lewej nogi bedzie sie znajdywala pieta prawej, nalezy zatrzymac przesuwanie nogi lewej.
4. Podnosiny lewa stope na palce przy jednoczesnym polozeniu stopy nogi prawej.
5. Opierajac ciezar ciala na palcach lewej nogi (ze zgietym kolanem przez caly czas) przsuwamy stope nogi prawej w tyl, caly czas sunac ja po ziemi cala jej powierzchnia.
6. Kiedy palce nogi prawej osiagna wysokosc lewej piety nalezy zatrzymac przesuwanie stopy prawej.
7. Kladziemy na ziemi stope lewa przy jednoczesnym podniesieniu na palce stopy prawej.
8. Powtarzamy kroki 1-7.

Inne elementy tanca Electric Boogie

The Lean
Jest po pochylenie sie na jakas strone, nad cos, czego w rzeczywistosci nie ma.


The Bicycle
Wykonywanie ruchow rak i nog sprawiajacych wrazenie jazdy na roweze. Raczej element Mimiki, a nie electro.


The Toewalk/ The Healwalk
Jest to rowniez bardzo ciekawy sposob poruszania sie po podlodze w stylu Smooth. Polega na poruszaniu sie na boki, czy tez w przod, gdziekolwiek. Opierajac ciezar ciala na palcach/piecie obracamy sie na niej, potem plynnie zmieniamy obracajaca sie noge i tak wirujac wedrujemy. Mozna to zaobserwowac na teledysku Music Instructor - Supersonic (ten koles w czarnym, co na poczatku tanczy electro. Najpierw robi Floating, a poten obraca sie o 270 na palcach prawej nogi)

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin