Olis-psychologia.docx

(5 KB) Pobierz

Okres Przedszkolny


Rozwój w wieku przedszkolnym, nazywany również okresem średniego dzieciństwa, trwa od 4 do 6 roku życia.
Jest to bardzo ważny etap w życiu dziecka, gdyż okres ten poprzedza podjęcie przez dziecko obowiązku szkolnego. Jest to również okres gdy dziecko zmienia swoje środowisko z ograniczonego zwanego domem, na otwarte pozadomowe tj. przedszkole i szkołę.
Dlatego też głównym zadaniem dziecka w wieku przedszkolnym jest przygotowanie się do pójścia do szkoły. Aby dziecko było gotowe do przyjęcia zadań jakie stawia przed nim szkoła, musi być fizycznie, ale przede wszystkim społecznie i emocjonalnie gotowe do spędzenie kilku godzin poza domem w nowych, z początku nieznanych warunkach.
Przede wszystkim dziecko w tym etapie musi nauczyć się samodzielności. Jednak nie chodzi tu o pełną samodzielność, a wyrobienie sobie nawyku zwracania się po pomoc do dorosłych. Dziecko nie uczy się pełnej samodzielności, gdyż jego działanie wymaga przynajmniej dyskretnej kontroli rodziców.
Poza tym jest to okres związany z przejściem działań dziecka z prymitywnych form tj. prostych schematów do bardziej złożonych, a więc do wyższych form z uwzględnieniem sytuacji społeczno-kulturalnej.
I to tyle jeśli chodzi o wprowadzenie, a więc podsumowując:
- Etap ten trwa od 4 do końca 6 roku życia.
- Poprzedza podjęcie obowiązku szkolnego.
- Wiążą się z tym nowe zadania dla dziecka m.in. nauka samodzielności rozumianej jako wyrobienie nawyku proszenia o pomoc starszych
- Przechodzenia z prostych form działania w bardziej złożone.


Tak jak zostało to przedstawione w konspekcie wybrałyśmy dla was najważniejsze informacje z takich etapów rozwoju jak : rozwój ruchowy, intelektualny, emocjonalny, społeczny jak i osobowościowy przedszkolaka.
ROZWÓJ RUCHOWY:
W tym okresie powinniście zapamiętać dwa terminy, które idealnie obrazują rozwój motoryczny dziecka w wieku przedszkolnym:
złoty okres motoryczności: około 5 rok życia. Doskonalenie ruchów. Pojawienie się nowych umiejętności, rytmu, płynności, harmonii ruchów.
głód ruchu: biologiczna potrzeba warunkująca prawidłowy rozwój. Bardzo duża ruchliwość (kilkuunastokilometrowa droga), ruchy są obszerne i chaotyczne.
Poza tym roczny przyrost wagi jest stosunkowo nieduży, wzrasta natomiast tempo rocznych przyrostów wysokości ( 5-7 cm )

ROZWÓJ INTELEKTUALNY:
Dziecko na tym etapie rozwoju zna: czynności szeregowania czyli wykrywania różnic między obiektami, klasyfikować na podstawie podobieństwa, w wieku 6 lat zaczyna rozumieć zasadę zachowania stałości.
Warto też zwrócić uwagę na sposób myślenia w okresie przedszkolnym. W tym etapie wyodrębniamy stadium przedoperacyjne. Datuje się je na wiek od ok. 2. do 7. roku życia wg Jean’a Piaget’a ( Żana Piżże’ta ). Oznacza to tyle, że dzieci starają się uaktywnić swoją wyobraźnię; mają bardzo egocentryczne spojrzenie na świat.
Egocentryczne spojrzenie na świat. Jest to kolejna cecha. Egocentryzm według Piaget’a ( Piżże ) oznacza niemożność zrozumienia punktu widzenia innych ludzi.
Myślenie słowne jest to potoczne myślenie w wieku przedszkolnym. Myślenie to charakteryzuje słowo dlaczego?. Myślenie to jest wypadkową dziecięcej ciekawości, która sprawia, że dziecko chcę poznawać otaczający go świat.
Myślenie intuicyjne oznacza tyle co fakt, że dziecko posługuje się w swoich działaniach czystą intuicją.


ROZWÓJ EMOCJONONALNY:
Rozwój emocjonalny dziecka w wieku przedszkolnym służy wzrostowi jego samokontroli. Jest to początek tych umiejętności, których dojrzała formę osiągnie się w dorosłości.
Dodatkowo dziecko coraz lepiej rozumie własne emocje i innych osób, nabiera zdolności odróżniania afektów. Pojawiają się takie emocje jak : duma, wstyd, zazdrość, poczucie winy, zakłopotanie.
Wszelkie uczucia pojawiają się w sposób wyrazisty, gdyż dziecko nie umie maskować i tłumić swoich przeżyć .
W tym okresie następuje socjalizacja emocji dzieci dowiadują się poprzez obserwację, uczestnictwo przedszkolak powoli zaczyna identyfikować i nazywać emocje dzięki doświadczeniom w codziennych kontaktach. W ten sposób przyjmują akceptowane społecznie formy ekspresji.

ROZWÓJ SPOŁECZNY:

Wiek przedszkolny kojarzy się przede wszystkim z zabawą. Jest to oczywiście bardzo trafne wyobrażenie, gdyż to właśnie poprzez zabawę dziecko najwięcej się uczy, zbiera doświadczenia i przechodzi przez socjalizację.
W miarę rozwoju wszystkich grup rozwojowych, o których wspomniałyśmy rozwija się również wiedza społeczna dziecka. Widać to najlepiej na przykładzie zabawy z rówieśnikami, kiedy to dzieci nabywają nową wiedzę, doświadczenie, których nie dałoby się uzyskać w żaden inny sposób.
Oczywiście zabawa jako forma działalności dziecka nie pojawia się dopiero w wieku przedszkolnym. Wcześniej jednak przybiera całkiem inne formy oraz nie spełnia tak ważnej roli w rozwoju dziecka jak zabawa dramatyczna typowa dla okresu średniego dzieciństwa. Zabawa dramatyczna jest zwana inaczej grą na niby. Polega na stwarzaniu wymyślonej sytuacji, aby zaspokoić indywidualne potrzeby i pragnienia. Zabawa ta rozwija dziecko społecznie, moralnie, emocjonalnie i umysłowo.
Dlatego też zabawa w tym wieku określana jest jako najważniejsza linia rozwoju.
Dodatkowe aspekty społeczne wynikają z tego, ze w tym przedziale wiekowym dziecko preferuję zabawy grupowe, aniżeli samotne. Dziecko uczy się dzielenia zabawką, pomagania, współpracy i dążenia do ustalonego celu. Rozwijają się kontakty społeczne.

Przed podsumowaniem warto jeszcze wspomnieć o ryzyku, niebezpieczeństwach, które czyhają na dziecko w okresie przedszkolnym.
Całe zło jakie może stanąć nie tylko przed dzieckiem, ale i przed rodzicami wiąże się z prawidłowym kontaktem w fazie średniego dzieciństwa. Rodzic na tym etapie musi postawić wyraźną granicę. Nie stawianie przed dzieckiem zakazów, nakazów, ograniczeń może doprowadzić do braku umiejętności w samokontroli. Rodzic musi pełnić wyraźną rolę przewodnika, który wskaże pożądane wzorce społeczne. Bez takiej uwagi dziecko może przyswoić nieprawidłowy system normatywny.
Poza tym najważniejszymi informacjami z tej prezentacji powinny stać się :
1. Okres ten przebiega od 4 do 6 roku życia.
2. Z rozwojem ruchowym wiążę się złoty okres motoryczności oraz głód ruchu. 4
3. Dziecko będące w wieku przedszkolnym potrafi szeregować przedmioty, klasyfikować je, zdobywa świadomość pojęcia stałość .
4. Charakterystyczne jest : egocentryzm, myślenie słowne i intuicyjne.
5. Rozwój emocjonalny służy wzrostowi jego samokontroli. Dziecko przeżywa swoje uczucia w sposób prawdziwy, szczery i wyrazisty.
6. Rozwój społeczny najważniejsza jest zabawa , zabawa na niby zaspokaja potrzeby i pragnienia dziecka. Uczy nowych ról społecznych. Dzięki niej zawiązują się przyjaźnie. Dzieci razem współpracują, wykorzystują grę zespołową.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin