Fakty i mity dotyczące jedzenia.txt

(5 KB) Pobierz


Fakty i mity dotyczšce jedzenia
=========================

Aby zrozumieć, jak ważna jest dla naszego organizmu insulina - hormon produkowany przez trzustkę - przyda się trochę podstawowej wiedzy. Insulina reguluje poziom glukozy we krwi. Gdy ten mechanizm zawodzi, powstaje nadmiar glukozy i trafia ona do tkanki tłuszczowej, a mózg daje sygnał: "chcę jeć!". Wtedy włanie masz nagłš i nieopanowanš chęć na co słodkiego...

Napady wilczego głodu to nie jedyny skutek wahań poziomu insuliny. Jeli taka hutawka utrzymuje się długo, może to prowadzić do otyłoci, chorób serca i cukrzycy! Jak uniknšć zbędnych kilogramów i poważniejszych następstw wahań poziomu insuliny? Wystarczy trzymać się prostych dietetycznych zasad. Warto również wybierać produkty, które działajš jak stabilizatory insuliny, za unikać tych, które rozregulowujš jej poziom. Przekonaj się, że zdrowš dietš można zdziałać cuda!

10 zasad w twoim codziennym jadłospisie i rozkładzie dnia

1. Przestrzegaj diety niskowęglowodanowej. Spożywajšc mniej pieczywa, ograniczysz wydzielanie insuliny.

2. Jedz 5 posiłków w małych porcjach. Zredukujesz w ten sposób iloć cukrów i kalorii, a tym samym zapobiegniesz wyrzutom insuliny.

3. Unikaj każdego cukru. Pamiętaj, że nie tylko biały cukier podnosi poziom insuliny. Tak działajš też: miód, syrop glukozowo-fruktozowy oraz syrop kukurydziany.

4. Unikaj rafinowanych węglowodanów, tj. przetworzonej żywnoci, bo ma wysoki indeks glikemiczny i podnosi poziom glukozy we krwi.

5. Jedz produkty z błonnikiem rozpuszczalnym, bo daje uczucie sytoci i opónia wzrost poziomu insuliny i cukru we krwi po posiłku (błonnik znajdziesz np. w rolinach stršczkowych, płatkach owsianych, aronii, malinach, szpinaku).

6. Nie przesadzaj z białkami. Duże spożycie białka (mięsa) prowadzi do wzrostu insuliny.

7. Jedz produkty ze zdrowymi kwasami omega-3. Regularnie spożywajšc ryby, zmniejszysz poziom insuliny nawet o kilka procent.

8. Ćwicz regularnie. Zwiększysz wrażliwoć tkanek na insulinę i wtedy będzie ona lepiej kontrolowana.

9. Zgub... brzuszek. Tłuszczyk wokół brzucha sprzyja opornoci na insulinę i może wywołać hiperinsulinemię.

10. Unikaj siedzšcego trybu życia. Spacer, zwłaszcza po posiłku, wyrówna poziom insuliny.

Wskazówka dietetyczna

Pij codziennie 6-8 szklanek wody: staraj się wypijać 1 szklankę między posiłkami. W trakcie jedzenia nie popijaj, a dopiero po posiłku, co najmniej po 15 minutach. Jeli nie przepadasz za czystš wodš, dodawaj do niej sok cytrynowy i wieżš miętę.

Stabilizatory poziomu insuliny

Cynamon

Wystarczy pół łyżeczki cynamonu dziennie, by obniżyć poziom insuliny. Działa on też odkażajšco i pobudza metabolizm. Dodawaj cynamon do potraw lub napojów tuż przed podaniem.

Zielona herbata

Pita regularnie pomoże obniżać produkcję insuliny. Reguluje też cinienie krwi. Poza tym dostarcza wielu antyoksydantów działajšcych antyrakowo, a także witamin (C, K i z grupy B) oraz minerałów.

Warzywa stršczkowe

Majš niski indeks glikemiczny, więc nie podnoszš gwałtownie poziomu insuliny. Dostarczajš energii, a nie tuczš. Majš dużo białka, wit. z gr. B, wapnia, potasu i żelaza. Jadaj je co najmniej dwa razy w tygodniu.

Chudy twarożek

Zawiera minimalne iloci węglowodanów, więc nie wpływa na wzrost insuliny. Jest za zasobny w wapń, który reguluje gospodarkę kwasowo-zasadowš w organizmie. Jadaj codziennie 10-15 dag.

Produkty burzšce poziom insuliny

Pieczywo pszenne

Zawiera węglowodany proste, które szybko podnoszš poziom glukozy we krwi. Po zjedzeniu chrupišcej kajzerki mamy ochotę... na następnš. Sprzyja odkładaniu się tłuszczu na biodrach.

Piwo

Należy do produktów o najwyższym indeksie glikemicznym - 110 (dla porównania groch ma IG 25). Gwałtownie więc podnosi poziom insuliny. Jest on stale podwyższony, jeli pije się piwo często.

Czipsy

Ich indeks glikemiczny wynosi 90, więc też jest wysoki. Poza tym sš bardzo kaloryczne - zawierajš ponad 550 kcal w 10 dag! Częste jedzenie takiej "przekšski" to prosta droga do nadwagi.

Ciasta, ciastka

Wyroby cukiernicze majš wysoki indeks glikemiczny - od 60 w górę! Kalorycznoć rogalika malanego to ponad 300 kcal. Te wyroby wyjštkowo sprzyjajš wahaniom insuliny. Sš zakazane w diecie cukrzycowej.

Odwyk... od słodyczy

Odzwyczajenie się od słodkiego smaku z dnia na dzień to wyzwanie. Ale cel można też osišgnšć, działajšc powoli:

- stopniowo ograniczaj cukry, każdego dnia słod mniej napoje, do ciasta dodawaj mniej cukru; - zastšp cukier ksylitolem lub stewiš, które nie podnoszš poziomu insuliny;

- zamień słodycze na owoce (najlepiej mało słodkie: grejpfruty, pomarańcze, kwane jabłka),

- napoje słodzone zastšp wyciskanymi wieżymi sokami (mogš być rozcieńczone wodš);

- nie kupuj gotowych owocowych serków i jogurtów, lecz sama przyrzšdzaj je na bazie jogurtów naturalnych, z dodatkiem wieżych owoców jagodowych i siekanych orzechów. Po pewnym czasie zauważysz, że niektóre produkty sš dla ciebie po prostu za słodkie, a gorzka herbata... jest smaczniejsza.

===========================================================================================
Zgłoś jeśli naruszono regulamin