psychologia decyzji kadrowych 2016-12-10 wykłady.docx

(12 KB) Pobierz

2016-12-10 psychologia decyzji kadrowych – wykłady

Job sharing – na jednym stanowisku pracy zatrudniane są dwie osoby lub więcej. Te osoby między sobą ustalają kto ile czasu będzie wykonywał pracę i kiedy. Na koniec miesiąca pracownicy dostają tyle wypłaty ile wypracowali.

 

Derekrutacja/separacja:

Ocenienie zasobów ludzkich w organizacji – jaka załoga, jak funkcjonuje, słabe punkty, oszacowanie potencjału ludzkiego, oszacowanie nadwyżek i niedoboru kadr, czy jest to permanentne czy częściowe. Można z wykorzystaniem włączenia się pracowników w ten etap, pracownicy mówią gdzie kogo brakuje, gdzie jest za dużo.

Identyfikacja możliwych opcji działania – co zrobić by osiągnąć pożądany skutek, jak najbardziej optymalnie. Można na tym etapie włączyć zarówno pracowników, jak i związki zawodowe. Można skorzystać ze specjalistów z zewnątrz.

Implementacja wybranej strategii derekrutacji

Odnowa firmy – dzięki przeprowadzonej derekrutacji firma sobie lepiej radzi

Outplacement – z jednej firmy się zwalnia ludzi, a w drugiej się ich przyjmuje. Np. jak zamykają kopalnię i przechodzi się do drugiej.

Rozmowa derekrutacyjna:

W towarzystwie działu kadr, przedstawiciela związku lub dyrekcji. Specjalista od zasobów ludzkich. Niedopuszczalne jest pisemne informowanie pracownika o zwolnieniu. Albo poniedziałek albo piątek jako najlepszy dzień. Odpowiednie pomieszczenie – nikt nie będzie przeszkadzał, pomieszczenie nie będzie godziło w poczucie godności. Bez ludzi którzy mogą słyszeć rozmowę, bez przeszkadzających telefonów komórkowych. Pierwsza informacja to informacja o zwolnieniu. Potem mówi się powód dlaczego. Zachęca się go do zadawania pytań, odpowiadać w miarę możliwości na każde pytanie.

Metoda miękkiego fotela: usadzanie w wygodnym miejscu, jest poniżej nas, niżej siedzi, jak się wścieknie, to ciężej wstać i się złościć, fotel łagodzi jego impet.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin