OMNIBUS.docx

(25 KB) Pobierz

Piłka nożna

1.       Czy drużyna piłkarska składa się z 11 zawodników? Tak

2.       Czy bramkarz, napastnik, pomocnik, obrońca to wszystkie wymienione pozycje obowiązujące w piłce nożnej. TAK

3.       Czy Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej (FIFA) została powołana w Paryżu w 1904 r. TAK

4.       Czy mecze rozgrywane są na polu gry wyznaczonym w postaci prostokąta o szerokości od 45 do 90 m i długości od 90 do 120 m  TAK   (przy jednoczesnym zastrzeżeniu, że boisko nie może być kwadratem, dla meczów międzynarodowych od marca 2008 roku FIFA ustanowiła wymiary boisk 105x68).

5.       Czy bramki są  o szerokości między wewnętrznymi krawędziami słupków 7,32 m i wysokości dolnej krawędzi poprzeczki od podłoża 2,44 m. TAK

6.       Czy Zawody są rozgrywane piłką, która powinna mieć obwód nie mniejszy niż 68 cm i nie większy niż 70 cm, a jej masa powinna wynosić od 410 do 450 gramów. TAK

7.       Czy Przy rozpoczęciu zawodów ciśnienie powietrza we wnętrzu piłki musi wynosić od 0,6 do 1,1 atmosfery. TAK

8.       Czy Zawodnicy jednej drużyny (poza bramkarzem) noszą w trakcie zawodów taki sam ubiór, który odróżnia ich od zawodników drużyny przeciwnej wymień elementy ubioru  zawodnika TAK składa się z koszulki, spodenek, getrów piłkarskich oraz butów. Każdy zawodnik musi posiadać również ochraniacze goleni, które muszą być całkowicie przykryte getrami. Koszulka musi posiadać rękawy i stanowić odrębną część ubioru od spodenek (niedozwolone jest używanie przez drużyny strojów jednoczęściowych). Koszulka musi mieć na plecach numer w kolorze kontrastującym z kolorem koszulki, natomiast inne elementy dekoracyjne (emblematy, loga klubów i sponsorów, nazwiska piłkarzy) są regulowane odrębnymi zapisami w regulaminach danych rozgrywek.

9.       Kto może zagrywać piłkę ręką  i jak się nazywa te pole w którym może to robić. Bramkarz w polu karnym

10.   Czy w polu karnym znajduje się pole bramkarza czy też bramkowe? Tak 5.50 – 18.32

11.   NA jakie rzuty dzielą się Rzuty wolne dzielą się na rzuty wolne bezpośrednie i pośrednie.

12.   Rzut wolny bezpośredni może być przyznany przeciwko drużynie, której zawodnik dopuszcza się w czasie gry i na polu gry jednego z następujących przewinień: kopie lub usiłuje kopnąć przeciwnika, podstawia bądź próbuje podstawić nogę przeciwnikowi, skacze na przeciwnika, nieprawidłowo atakuje przeciwnika ciałem, uderza lub usiłuje uderzyć przeciwnika, popycha przeciwnika, atakuje przeciwnika nogami, trzyma przeciwnika, pluje na przeciwnika, atakuje sędziego lub rozmyślnie dotyka piłkę ręką. Jeżeli któreś z tych przewinień zostaje dokonane w obrębie pola karnego drużyny zawodnika – sędzia przyznaje drużynie przeciwnej rzut karny.

Jakiego koloru kartką może być ukarany zawodnik za  wymienione przewinienia? Żółta , czerwona.

13.   Z rzutu wolnego bezpośredniego bramka może zostać zdobyta bezpośrednio, ale tylko na drużynie przeciwnej.  Co następuje  w przypadku wykonania rzutu wolnego w kierunku własnej bramki (ale spoza własnego pola karnego), jeżeli piłka niedotknięta przez żadnego zawodnika przekroczy całym obwodem linię bramkową pomiędzy słupkami i pod poprzeczką, sędzia przyzna rzut rożny dla drużyny przeciwnej. Jeżeli w powyższej sytuacji rzut wolny bezpośredni będzie wykonywany z własnego pola karnego – sędzia nakaże powtórzyć jego wykonanie – wynika to z faktu, że piłka nie jest w grze, dopóki nie zostanie kopnięta bezpośrednio poza własne pole karne w obrębie pola gry.

14.   Za co może być przyznany rzut wolny pośredni rzut wolny pośredni ?może zostać przyznany jeżeli: bramkarz przez czas dłuższy niż 6 sekund kontroluje piłkę we własnych rękach i nie pozbędzie się jej, bramkarz dotknie piłki rękami (we własnym polu karnym) po raz drugi po tym, jak wypuścił ją z rąk, a nie została dotknięta przez innego zawodnika, bramkarz rozmyślnie dotknie piłki ręką we własnym polu karnym po rozmyślnym podaniu jej nogą (poniżej kolana) od współpartnera, bramkarz rozmyślnie dotknie piłki rękoma we własnym polu karnym po otrzymaniu jej bezpośrednio z wrzutu od współpartnera, zawodnik gra w sposób niebezpieczny (np. atakuje piłkę nogą wyprostowaną do przodu, atakuje piłkę nogą podniesioną powyżej biodra przeciwnika będącego w jego zasięgu, atakuje piłkę głową poniżej biodra przeciwnika będącego w jego zasięgu itp), zawodnik przeszkadza bramkarzowi drużyny przeciwnej w zwolnieniu piłki z rąk, zawodnik popełnia inne przewinienie, niewymienione w Przepisach Gry w Piłkę Nożną, z którego powodu sędzia przerwał grę w celu udzielenia zawodnikowi kary indywidualnej. Rzut wolny pośredni jest również przyznawany drużynie przeciwnej, jeżeli zawodnik w czasie gry i na polu gry kopie lub usiłuje kopnąć współpartnera, uderza lub usiłuje uderzyć współpartnera, wchodzi na pole gry bez zgody sędziego i wpływa na grę lub jest winny niesportowego zachowania.

15.   Czy Z rzutu wolnego pośredniego można zdobyć bramki bezpośrednim strzałem? NIE Jeżeli piłka po wykonaniu rzutu wolnego pośredniego wpadnie bezpośrednio do bramki przeciwnika – sędzia przyzna rzut od bramki, natomiast jeżeli wpadnie do bramki wykonawcy – zasada jest identyczna jak przy wykonywaniu rzutu wolnego bezpośredniego.

16.   Na czym polega zasada przywilej korzyści?

17.   Co następuje jeżeli zawodnik otrzymuje drugą żółtą kartkę? Otrzymuje w efekcie czerwoną

18.   Za co zawodnik może otrzymać karę upomnienia? Karę napomnienia otrzymuje zawodnik, który: jest winny niesportowego zachowania, słownie lub czynnie okazuje niezadowolenie, uporczywie narusza Przepisy Gry, opóźnia wznowienie gry, nie zachowuje wymaganej odległości podczas wykonywania rzutu wolnego, rzutu z rogu lub wrzutu, wchodzi lub powraca na pole gry bez zgody sędziego, rozmyślnie opuszcza pole gry bez zgody sędziego. Karę napomnienia sędzia udziela również zawodnikowi, który przerywa w niedozwolony sposób korzystnie rozwijającą się akcję przeciwników (faul taktyczny). Kary wykluczenia z gry sędzia udziela zawodnikowi który: popełnia poważny, rażący (brutalny) faul, zachowuje się gwałtownie, agresywnie, pluje na przeciwnika lub inną osobę, pozbawia drużynę przeciwną bramki lub realnej szansy na zdobycie bramki, używa ordynarnego, obelżywego języka i/lub gestów, otrzymuje drugie napomnienie w tych samych zawodach. Kary indywidualnej sędzia udziela pokazując kartkę w odpowiednim kolorze w ręce uniesionej do góry.

19.   Co jeśli piłka przekroczy linie ale nie całym obwodem? Gra toczy się dalej/

20.   Rzut od bramki wykonywany jest z dowolnego miejsca pola bramkowego wykonawcy, przy czym piłka po zagraniu musi niedotknięta przez nikogo opuścić pole karne w obrębie boiska. Kiedy jest dyktowany rzut od bramki? Wtedy kiedy piłka opuści boisko po dotknięciu piłki przez przeciwnika.

21.   Na czym polega rzut rożny?

22.   Z ilu metrów dyktowany jest rzut karny? Z 11

23.   CZy Rzut karny może być również rozegrany pomiędzy dwoma zawodnikami z drużyny, ? TAK jednak po podaniu piłka musi potoczyć się do przodu, w kierunku bramki przeciwnika, a zawodnik, do którego podanie jest adresowane, do momentu zagrania piłki musi znajdować się poza polem karnym oraz w odległości 9 m 15 cm od punktu karnego i w odległości większej niż 11 m od linii bramkowej. Dozwolone jesdobijanie strzałów przez wszystkich zawodników. Strzelec rzutu karnego może dobijać, ale tylko jeżeli piłka zostanie rozegrana z innym zawodnikiem (najczęściej bramkarzem drużyny przeciwnej lub obrońcą). Jeżeli piłka po strzale zostanie odbita od słupka i nie dotknie jej żaden inny zawodnik, strzelec nie może ponownie zagrać piłki (a jeżeli dotknie – zostanie podyktowany rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej).

24.   CZy to prawda,  że  Zawodnik drużyny atakującej znajduje się na pozycji spalonej, gdy jest na połowie przeciwnika i w momencie podania do niego piłki jest bliżej linii końcowej przeciwnika niż piłka i przedostatni zawodnik drużyny broniącej. TAK

25.   CZy  w tej sytuacji obowiązuje spalony  W szczególności wynika z tego, że na spalonym nie jest piłkarz, który jest za linią obrony, ale nie przekroczył linii połowy boiska. NIE Spalony nie obowiązuje również podczas wyrzutu z autu oraz w sytuacji, gdy potencjalnie „spalony” zawodnik w momencie podania kieruje się spokojnym krokiem w stronę własnej połowy (tzn. ewidentnie rezygnuje z podejmowania akcji ofensywnej). W przypadku spalonego sędzia najczęściej kieruje się wskazaniem bocznych arbitrów i – w przypadku odnotowania pozycji spalonej – dyktuje rzut wolny pośredni dla drużyny przeciwnej.

26.   Ile wynosi czas gry w meczy piłki nożnej Czas gry wynosi 90 minut (dwie połowy, każda po 45 minut). Sędzia może przedłużyć każdą połowę meczu stosownie do przerw w grze.

27.   Co następuje jeśli  w przepisowym czasie gry drużyny osiągną wynik remisowy, a konieczne jest wyłonienie zwycięzcy (co ma miejsce w przypadku spotkań rozgrywanych systemem turniejowym bez rewanżów), ma wówczas miejsce trzydziestominutowa dogrywka – 2 połowy po 15 minut.

28.   Co następuje jeśli dogrywka nie przyniesie rezultatów. Rzuty karne po 5

29.   Jak czy też czym sygnalizuje przewinienia sędzia boczny. Sygnalizacja CHorągiwką

Ringo

30.  Jaka jest definicja gry ringo?   Ringo (od ang. ring – pierścień, koło) – polska gra sportowa polegająca na rzucaniu gumowym kółkiem tak, aby upadło na boisku drużyny przeciwnej.

31.  Jak się nazywał polak który wymyślił tą grę? Gra została wymyślona przez znanego szermierza i dziennikarza Włodzimierza Strzyżewskiego w 1959.

32.  Czy w ringo są organizowane Mistrzostwa Polski? Tak

33.  Gra w ringo, podobnie jak wiele innych dyscyplin sportowych przebyła dość długą drogę ewolucyjną. Dla jego twórcy była elementem treningu. Jakiej dyscypliny? Szermierki

34.  Czy kólko ringo posiada otwór dekompresyjny? Tak

35.  Ile waży kółko ringo? 160-165 gram

36.  Czy powierzchnia ringo jest ryflowana? Tak Ryflowana czyli posiada odpowiednią szorstkość.

37.  Jaka jest średnica kółka ringo? 17cm.

38.  Boisko ringo dla gier zespołowych (dwójki i trójki) ma wymiary podstawowe boiska siatkówki: Ile metrów mają linie boczne 9x18 metrów,

39.  NA jakiej wysokości jest zawieszona linka ringo – czyli sznur lub taśma szerokości, co najmniej 1 centymetra z umocowanymi barwnymi wstążkami długości najmniej 25 cm i o rozstawie nie większym niż 20 cm – jest zawieszona na wysokości 243 cm.

40.  Czy wymiar boiska w grze pojedynczej w ringo jest mniejszy od boiska do siatkówki? Tak w kategorii otwartej 8x18.Jakie znasz kategorie w grze w ringo jeżeli chodzi o ilość osób na boisku? dwójki kobiet dwójki mężczyzn, dwójki mieszane, trójki mieszane

41.  Co jest celem gry? Lub inaczej w jakich sytuacjach  mecz ringo uważa się za zakończony?Celem gry jest zdobycie 15 punktów w wyniku obrony własnego pola i takich rzutów kółkiem ringo z własnego pola bądź spoza tego pola lecz w granicach boiska zaznaczonych antenkami ponad linką ringo, by kółko upadło na pole przeciwnika, ewentualnie linie (taśmy) boczne lub końcowe boiska. Jeśli przeciwnik wyrównał wynik do stanu 14:14 – celem jest zdobycie 2 punktów przewagi. Przy stanie 16:16 zwycięża zawodnik zdobywający 17 punkt.

42.  Czy zawodnik może podczas wykonywania serwu wejść na boisko? Nie

43.  Czy każdy serwis w ringo rozpoczyna się na sygnał gwizdka sędziego? Tak.

44.  Czy w grze drużynowej zmiana serwujących występuje co trzy punkty? Tak

45.  CZy w grze ringo pierwszy serwis powinien wykonać kapitan? Tak

46.  Czy to prawda że jeżeli Jeśli sędzia nie zauważył, czyje kółko upadło na aut - nie zalicza punktu żadnej ze stron ("zero punktów")? Tak

47.  Czy kółko ringo może spadać pionowo na boisko przeciwnika? nie Lot kółka ringo powinien być zbliżony do poziomu w stosunku do podłoża albo też kółko może zbliżać się do boiska przeciwnika całym obwodem w płaszczyźnie czołowej.

48.  CZy Obracanie się kółka wokół pionowej lub poziomej osi jego lotu o 180 stopni (półobrót) lub więcej ("koziołek") powoduje utratę punktu? Tak

49.  Czy Kółko może "falować" w locie? TAK jednakże oscylacja jego lotu nie może zbliżać się ani przekroczyć 90 stopni w stosunku do podłoża patrząc wzdłuż toru jego lotu.

50.  Czy kółko musi być wyrzucone z rotacją w dowolnym kierunku.? TAK Pchnięcie kółka bez rotacji powoduje utratę punktu.

51.  CZy W czasie rzutu przynajmniej jedna stopa lub jej część musi dotykać podłoża. TAK Oderwanie obu stóp w czasie rzutu powoduje utratę punktu.

52.  Czy Rzut może być wykonany w miejscu albo w czasie dozwolonych kroków hamowania, jeśli w momencie rzutu 1 stopa dotyka podłoża. TAK

53.  CZy Kółko może być chwytane tylko jedną ręką i tą samą ręką musi być odrzucone.? TAK

54.  Kółko wypadające z ręki przy pierwszym chwycie - wolno chwytać drugi raz tą samą ręką. Natomiast partner ma prawo chwytać takie kółko dowolną ręką, jako rozpoczynający chwytanie. Dwaj partnerzy mogą też chwycić kolko jednocześnie, jednakże odrzucić je może jeden z nich (dozwolone są bowiem 2 chwyty kółka na boisku w danej akcji. CZy to prawda? TAK

55.  CZy można przetrzymywać kółko ringo? NIE Schwytane kółko powinno być odrzucone jak najszybciej. Celowe przetrzymywanie kółka sędzia sygnalizuje gwizdkiem lub komendą „stop” i karze utratą punktu.

56.  Kółkiem trzymanym w ręce nie wolno dotknąć własnego ciała (poza przedramieniem chwytającej ręki), ani ciała partnera, ziemi, linki ringo (siatki) ani też naruszyć przestrzeni nad linką ringo. CZy to prawda? TAK

57.  Czy  Zmiana chwytu kółka po jego schwytaniu może nastąpić przy utracie kontaktu ręki z kółkiem. NIE

58.  CZy kółko ringo musi przelecieć między ustawionymi antenakami? TAk

59.  Przy chwycie kółka w miejscu – wolno wykonać wykrok dowolną nogą i oderwać stopę drugiej od podłoża, bez prawa jej postawienia przed odrzuceniem kółka. W każdej innej sytuacji - po zatrzymaniu się wolno jedynie oderwać dowolną stopę od podłoża, bez prawa jej postawienia przed odrzuceniem kółka. CZy to prawda? Tak

60.  Przy wyskoku w kierunku boiska przeciwnika w celu złapania kółka wolno lądować na 2 stopy równocześnie lub niejednocześnie. Przy lądowaniu równocześnie wolno oderwać od podłoża dowolną stopę bez prawa jej postawienia przed odrzuceniem kółka. CZy to prawda?

61.  Czy w kierunku równoległym do linii środkowej lub przy oddalaniu się od niej – wolno od pierwszego dotknięcia chwytanego kółka wykonać dowolną ilość kroków hamowania, a następnie - bez zyskiwania terenu wykonać obrót w kierunku boiska przeciwnika z prawem oderwania dowolnej stopy przy rzucie. TAK

62.  Czy Przy chwycie kółka w powietrzu i lądowaniu przewrotem przez bark wolno wstać na obie nogi ( 2 kontakty ) i podbiec do przodu? Biec nie można wolno oderwać dowolną stopę przed odrzuceniem kółka.

63.  Przesuwanie stopy lub stóp po podłożu lub ponad podłożem (komenda sędziowska "suwanie") po wykonaniu ostatniego dozwolonego ruchu stopy powoduje utratę punktu. CZy to prawda?

64.  Sędzia prowadzący nie obowiązany jest podawać głośno wynik po zdobyciu każdego kolejnego punktu i wskazywać ręką stronę prowadzącą. CZy to prawda ? NIE musi głośno podawać wynik.

65.  Czy Sędzia ma prawo ukarać żółtą kartką zawodnika za nieodpowiednie zachowanie się podczas gry (m.in. za używanie wulgarnych słów i gestów lub inne przejawy agresji).TAK Ponowna kara dla tego samego zawodnika oznacza dyskwalifikację jego lub jego i współgrających w danej kategorii.

66.   

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin