programy dla kobiet.odt

(32 KB) Pobierz

Programy skierowane dla bezrobotnych kobiet

 

              Programy mają na celu aktywizację zawodową osób bezrobotnych. Uczestnikami takich programów są w pierwszej kolejności bezrobotni i osoby poszukujące pracy, w stosunku do których stosowane wcześniej instrumenty rynku pracy okazały się niewystarczające. Jednocześnie mogą być one kierowane do odpowiedniej grupy bezrobotnych, jak w tym przypadku dla kobiet. Ich tworzenie zajmuje się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, starostowie, prezydenci miast - burmistrzowie oraz organizacje i podmioty zajmujące się problematyką rynku pracy oraz pracodawcami.

 

1. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

„Program Aktywna Kobieta”

 

              Ministerstwo Rodziny, Pracy i Pomocy Społecznej prowadziło i rozprowadzi kilkanaście programów skierowanych do osób bezrobotnych. Jednym z nich jest „Program Aktywna Kobieta”.                 Zasadniczym celem Programu Aktywna Kobieta było zwiększenie wskaźnika zatrudnienia kobiet powyżej 50 roku życia i ułatwienie bezrobotnym kobietom w wieku powyżej 50 lat udziału w przedsięwzięciach zwiększających szanse na podjęcie pracy i jej utrzymanie lub uruchomienie własnej działalności gospodarczej.                                                                                                                 Uczestnikami projektów aktywizacji zawodowej realizowanych w ramach Programu Aktywna Kobieta były bezrobotne kobiety powyżej 50 roku życia mające trudności ze znalezieniem pracy. Podstawę prawną dla wszystkich działań podejmowanych w ramach Programu stanowią regulacje przewidziane w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99, poz. 1001 z późn. zm.).                                                                                                                                            Środki przeznaczone na ten cel posłużyły realizacji projektów aktywizacji zawodowej kobiet przygotowanych przez powiatowe urzędy pracy i zgłoszonych przez samorządy powiatów. Projekty powinny dotyczyły form aktywizacji zawodowej, które są zawarte w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Priorytetowo były traktowane te projekty, które uwzględniały: szkolenia w zawodach deficytowych na rynku pracy bądź też uzupełnianie kwalifikacji w zawodach posiadanych przez osoby bezrobotne o dodatkowe bądź brakujące umiejętności, przygotowanie zawodowe oraz dotacje na podejmowanie działalności gospodarczej.

 

Programy Wspierające Kobiety Pracujące

 

              Jeśli chodzi o kobiety na rynku pracy, należy pamiętać o roli, jaką spełniają one w życiu osobistym. To nie tylko pracownice, ale także żony i matki. Wszystkie te role są ze sobą ściśle powiązane. Rola matki jest taką funkcją w życiu kobiety, która może stwarzać przeszkody w prawidłowym wykonywaniu obowiązków zawodowych. Z tego względu Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stworzyło programy, które wspierają kobietę w łączeniu roli matki i pracownika.

 

 

Program „MALUCH” – najważniejsze informacje

 

              MALUCH to program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na tegoroczną edycję przeznaczyło 151 mln zł. Dofinansowanie może wynieść nawet 80 proc. kosztów projektu. Ważne, aby cała inwestycja była zrealizowana w 2016 roku.

Program Maluch 2016 podzielony jest na trzy moduły, które skierowane są:

Moduł 1: do gmin

Moduł 2:

- do gmin, które w latach 2011-2015 utworzyły miejsca opieki przy pomocy programu „MALUCH”

- do podmiotów niegminnych: osób fizycznych, prawnych, a także jednostek nieposiadających osobowości prawnej

Moduł 3: do uczelni i współpracujących z nimi podmiotów.

Na co można ją otrzymać?

Moduł 1 – dotyczy tworzenia oraz utrzymania nowych miejsc opieki nad najmłodszymi.

Moduł 2 – środki z tego modułu są przeznaczone na utrzymanie już istniejących miejsc opieki. Warunkiem otrzymania dofinansowania przez podmioty prywatne jest pomniejszenie o przyznaną dotację kwoty opłaty ponoszonej przez rodziców.

Moduł 3 – środki z tej części są przeznaczone na tworzenie i utrzymanie nowych miejsc opieki dla dzieci studentów, doktorantów oraz osób zatrudnionych przez uczelnie lub wykonujących zadania na rzecz uczelni.

"Rodzina i praca - to się opłaca"

 

              Projekt "Rodzina i praca - to się opłaca" dotyczy godzenia ról zawodowych i rodzinnych przez pracowników, przybliżenia pracodawcom i pracownikom wiedzy na temat elastycznych form zatrudnienia, stworzenia klimatu sprzyjającego rodzinie, w tym przede wszystkim w zakresie zwiększenia wykorzystania instrumentów ułatwiających godzenie ról zawodowych i rodzinnych.              Projekt obejmuje: wdrażanie mechanizmów godzenia ról w polskich firmach (studia 30 przypadków); opracowanie platformy dotyczącej mechanizmów ułatwiających rodzicom godzenie ról; a także upowszechnianie wiedzy o możliwościach zastosowania mechanizmów godzenia ról w firmach oraz o narzędziach wypracowanych w ramach projektu.                                                                     

Projekt „Rodzina i praca-to się opłaca!” realizowany jest w ramach Programu Prawa, Równość i Obywatelstwo (2014-2020), współfinansowanego przez Komisję Europejską,

 

2. Powiatowe Urzędy Pracy – Starostowie

 

              Jednym z zadań starostów jest przeciwdziałanie bezrobociu. Realizują to zadanie poprzez Powiatowe Urzędy Pracy. Z tego względu w każdy powiecie możemy znaleźć różnego rodzaju projekty, które wspierają bezrobotne kobiety w znalezieniu pracy.

Nowe kwalifikacje, praca, przedsiębiorczość dla bezrobotnych kobiet

- PUP Suwałki

 

              Projekt przewiduje przeprowadzenie szkoleń z zakresu zakładania i prowadzenia działalności gospodarczej w całym kraju. Na podstawie wyników przeprowadzonej analizy sytuacji kobiet na rynku pracy w Polsce, a także badań zmian gospodarczych stwierdzono, że szkolenia dotyczące ww. tematyki będą stanowiły odpowiedź na zapotrzebowanie rynku. W proponowanych szkoleniach mogą uczestniczyć kobiety, które ukończyły 30 lat, mają minimum średnie wykształcenie. W szkoleniu mogą wziąć udział kobiety bezrobotne lub zatrudnione, które planują zmienić miejsce pracy. Możliwości jakie daje udział w szkoleniach proponowanych w projekcie:

                     szansa na rozpoczęcie działalności na własny rachunek

                     szansa na podniesienie kwalifikacji,

                     wzbudzenie wśród kobiet postaw przedsiębiorczych,

                     przekonanie bezrobotnych kobiet do własnej działalności gospodarczej; wzbogacenie ich wiedzy o obowiązujące przepisy prawa pracy,

                     zmiany postaw kobiet bezrobotnych wobec zmieniających się warunków rynku pracy i wymogów rynku (kreatywne dostosowywanie się),

                     podniesienie samoświadomości kobiet bezrobotnych co do własnego potencjału i możliwości wpływania na otaczającą je rzeczywistość w środowisku lokalnym,

                     możliwość wymiany doświadczeń ze specjalistami w dziedzinie ekonomii, psychologii, prawa.

Kobiety w IT – PUP Gdańsk

 

              Projekt skierowany jest do wszystkich Pań zarejestrowanych w PUP w Gdańsku, które są zainteresowane pracą w świecie najnowszych technologii i które swoją przyszłość zawodową chciałaby związać z branżą informatyczną. Najważniejszymi kryteriami, na jakie zostanie położony nacisk w trakcie rekrutacji będą dotychczasowe doświadczenie uczestniczek w branży IT lub rozległe zainteresowania nowościami technologicznymi. Kandydatki będą musiały wykazać się także zaawansowaną znajomością języka angielskiego na poziomie minimum B2, która ze względu na pracę w międzynarodowym zespole, a także specyfikę zawodu jest warunkiem niezbędnym dla wszystkich kandydatek.

 

 

 

 

3. Pomoc społeczna – prezydenci miast, burmistrzowie

 

                             Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Żurominie                           

w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - Priorytet VII Poddziałanie  7.1.1 - "Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej" projekt systemowy:

"Najtrudniejszy pierwszy krok"

współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Projekt miał na celu aktywizację bezrobotnych kobiet, poszukujących pracy lub nie pozostających w zatrudnieniu, będących w wieku aktywności zawodowej i korzystających ze świadczeń pomocy społecznej. Ośrodek Pomocy Społecznej adresował swój projekt w szczególności do kobiet długotrwale bezrobotnych (powyżej 12 miesięcy) , nieaktywnych zawodowo z uwagi na brak, niskie lub zdezaktualizowane umiejętności zawodowe.

W ramach projektu indywidualnymi kontraktami socjalnymi objęte zostały 22 kobiety w wieku 23-45 lat, które były gotowe na dokonywanie zmian, chętne do współpracy oraz spełniające wymogi dotyczące grup docelowych Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki zgodnie z wytycznymi związanymi z realizacją projektów systemowych.                                                                                                                W ramach projektu podjęte zostały następujące działania:

- Aktywna integracja - integracja zawodowa realizowana była poprzez umożliwienie skorzystania z usług doradcy zawodowego przez wszystkich uczestników projektu.

- Aktywizacja edukacyjna realizowana była poprzez zorganizowanie kursów i szkoleń zawodowych mających na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych, nabycie nowych umiejętności bądź uzyskanie zawodu.

- Aktywizacja społeczna realizowana była poprzez umożliwienie uczestnictwa w treningach  umiejętności psychospołecznych i wiary we własne siły prowadzonych przez psychologa dla wszystkich uczestników projektu.

Tematy szkoleń:

       „Fryzjer z elementami wizażu” - 9 kobiet

       "Nowoczesny sprzedawca z obsługą komputera, kasy fiskalnej oraz umiejętnością fakturowania" - 13 kobiet

              Uczestniczki projektu nabyły nowe umiejętności psychospołeczne oraz podniosły swoje kwalifikacje zawodowe. Realizacja projektu systemowego była nową formą pracy z klientami pomocy społecznej, której podjął się nasz Ośrodek.

 

Ośrodek Pomocy Społecznej w Jednorożcu

w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – Priorytet VII Poddziałanie 7.1.1 - „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej” projekt systemowy

„Być Aktywną IV”

współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego

 

              Ośrodek Pomocy Społecznej w Jednorożcu podjął działania wspierająco - aktywizujące skierowane do bezrobotnych kobiet z terenu swojej gminy. Projekt systemowy „Być aktywną" skierowany był do 15 kobiet bezrobotnych, które objęte zostany kompleksowym systemem wsparcia. Zaplanowano zastosowanie instrumentów aktywnej integracji (aktywizacji zawodowej, edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej), które bydy realizowane przez pracowników socjalnych, psychologa, doradcę zawodowego oraz wykonawców szkoleń.                                                                      Celem ogólnym projektu było zwiększenie aktywności zawodowej kobiet bezrobotnych, długotrwale korzystających ze świadczeń z pomocy społecznej. Ponadto istotne było zwiększenie motywacji do działania i zaufania we własne siły, zwiększenie zdolności komunikacyjnych uczestników projektu, zwiększenie kwalifikacji zawodowych i zdobycie umiejętności umożliwiających ponowne wejście na rynek pracy, doskonalenie umiejętności zawodowych. W zakresie aktywnej integracji zaplanowano cykl szkoleń wzmacniających i zawodowych, tj. „Warsztaty aktywnego poszukiwania pracy i konsultacje", „Podstawy obsługi komputera i korzystania z Internetu", „Trening umiejętności psychospołecznych i konsultacje" oraz kurs zawodowy „Kucharz małej gastronomii z modułem ABC przedsiębiorczości".

 

4. Ochotnicze Hufce Pracy

Stop bierności - kobieta aktywna zawodowo

 

              Lubuska Wojewódzka Komenda OHP w Zielonej Górze zrealizowała w Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Zielonej Górze roku regionalny projekt „Stop bierności – kobieta aktywna zawodowo”. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet VI, Podzdziałanie 6.1.1. Celem projektu była aktywizacja zawodowa kobiet, pozostających bez zatrudnienia i bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy, a także zwiększenie ich zdolności do zatrudnienia poprzez nabycie kwalifikacji, wiedzy i poszukiwanych umiejętności.

              W projekcie wzięło udział 45 kobiet w wieku 18 - 35 lat zamieszkujących województwo lubuskie, bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo, bez kwalifikacji bądź posiadających kwalifikacje zawodowe nieodpowiadające lokalnemu rynku pracy. Są to osoby m.in. pochodzące z małych miejscowości, w trudnej sytuacji materialnej, wchodzące po raz pierwszy na rynek pracy lub po dłuższej nieaktywności zawodowej, po urodzeniu dziecka lub posiadaniu dzieci w wieku szkolnym.
 

5. Organizacje pozarządowe

 

Projekt „Kobieta na 5+”

 

              Fundacja Rozwoju Nauki i Przedsiębiorczości w Poznaniu realizuje na terenie powiatu górowskiego projekt pt. „Kobieta na 5+” współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Priorytetu VII PO KL, Działania 7.2, Poddziałania 7.2.1 – Aktywizacja zawodowa i społeczna osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Projekt jest skierowany do bezrobotnych lub nieaktywnych zawodowo kobiet, zamieszkujących powiat głogowski, górowski lub wołowski, które chciałyby podnieść swoje kwalifikacje zawodowe w celu podjęcia zatrudnienie po urodzeniu dziecka.

W ramach projektu przewidziane jest bezpłatne wsparcie dla kobiet w postaci:

       opracowania Indywidualnego Planu Działania

       szkoleń (do wyboru):

       Instruktorka rekreacji ruchowej ze specjalnością aerobik

       Asystentka księgowej

       Telemarketerka

       Specjalistka ds. projektów EFS

       poradnictwa psychologiczne

       warsztatów z zakresu umiejętności i kompetencji społecznych

       coachingu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

PROGNOZOWANY RYNEK PRACY DLA KOBIET

 

              Główny Urząd Statystyczny prognozuje się, iż w 2020 roku  PUP będą świeciły pustkami. Natomiast to pracownicy będą dyktować warunki pracodawcom, a stanowiska pracy będą na wyciągnięcie ich ręki. W tym czasie zajęcia nie będzie miało zaledwie 500 tys. Polaków.               Wydaje się to nieprawdopodobne, ale już na początku tego roku podaje się, iż jest to „rok pracowników”. Oznacza to, iż na rynku znajduje się więcej ofert pracy niż pracowników.                            Radykalnie spadnie liczba osób w wieku produkcyjnym – będzie ich prawie milion mniej niż obecnie – wynika z szacunków DGP opartych na prognozach demograficznych GUS. Firmy zwiększą zatrudnienie. Potwierdzają to wyliczenia Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych – według niego dziś pracuje 15,4 mln Polaków, podczas gdy w 2020 r. liczba ta zwiększy się do prawie 15,6 mln.                                                                                                                                                                                      Oznacza to, iż w ciągu sześciu lat zapełnić trzeba będzie prawie 1,2 mln etatów. – Demografia do minimum zmniejszy bezrobocie, co potwierdza dr Piotr Szukalski, demograf z Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zdaniem poważniej tymi prognozami zachwiać mogą jedynie masowe powroty z emigracji (obecnie za granicą ponad rok przebywa ok. 1,5 mln Polaków) lub wzrost liczby osób, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego pozostaną czynne zawodowo albo postanowią wrócić do pracy po latach bierności na rynku pracy.                                                                      Oznacza to, iż kobiety na rynku pracy znajdą swoje miejsce.             

Zgłoś jeśli naruszono regulamin