SCENARIUSZ ZAJĘĆ PLASTYKI
1. KLASA 1
2. Inspiracja
Formą inspiracji jest obraz Aleksandra Orłowskiego „polskie miasteczko z 1797 roku”, który przedstawia życie obywateli w polskim miasteczku w XVIII wieku. Dzieło to skłania do namysłu nad połączeniem bieli i czerni oraz życiu tamtejszej ludności.
3. Treści kształcenia
Wielkość i proporcja- w stosunku do dwóch przedmiotów: duży mały niski wysoki krótszy dłuższy grubszy cieńszy większy mniejszy największy średni najwyższy średni niższy najdłuższy najkrótszy.
4. Cel jeden cel kreacyjny
Określenie układu przedmiotów i zjawisk w otoczeniu – symetria jednoosiowa i wieloosiowa
5. Technika plastyczna
Malowanie tuszem po papierze
6. Temat: było sobie miasto…
7. Pomoce dydaktyczne:
Kartki papieru A4 biały
Tusz
Pióra
Wprowadzenie do zajęć
Witajcie dzieci dziś na zajęciach będziemy zajmować się obrazem Aleksandra Orłowskiego. Na obrazie przedstawione jest Polskie miasteczko z 1797 roku, na pierwszym planie widzimy trzy osoby Centralnym punktem obrazu jest dom. Obok budynku prawdopodobnie jest stragan, na którym sprzedawane są dobra z polskich ziem, widzimy też zainteresowanie tymi dobrami przez mieszkających w tym miasteczku ludzi. Z prawej strony stoiska stoi powóz wypełniony sianem, przy którego kołach leżą prawdopodobnie mężczyźni, za którymi widać tłum. Z lewej strony obrazu widać ludzi stojących w kolejce oraz zarysy domów. Waszym zadaniem dziś będzie przedstawienie własnego miasteczka przy pomocy tuszu kreślarskiego i pióra.
klaapouch2