Zabawy z Ekoludkiem- zajęcia metematyczne.docx

(17 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 5- LETNICH

PROWADZĄCA: Katarzyna Rakowska

DATA: 27.04.2015r.

GRUPA: 5- latki

TEMATYKA KOMPLEKSOWA: „Mali strażnicy przyrody”

TEMAT: „Zabawy z Ekoludkiem”- zabawy matematyczne diagnozujące gotowość dziecka do nauki matematyki

CELE EDUKACYJNE:

Dziecko:

              - posługuje się liczebnikami głównymi i liczy prawidłowo w zakresie 10 (3 punkty)

- wyznacza wynik dodawania i odejmowania w zakresie 10, licząc na palcach lub       
              innych zbiorach zastępczych (3 punkty)

              - posługuje się liczebnikami porządkowymi (3 punkty)

              - rozpoznaje kształty figur geometrycznych płaskich (4 punkty)

              - samodzielnie określa położenie przedmiotów w przestrzeni (4 punkty)

              - dostrzega powtarzające się sekwencje i kontynuuje występujące w danym układzie
              regularności (2 punkty)

 

CELE WYCHOWAWCZE:

Dziecko:

              - rozumie kierowane do niego polecenia i wykonuje je zgodnie z oczekiwaniami,

              - słucha uważnie poleceń i wypowiedzi innych,

- aktywnie uczestniczy w zajęciach.

METODY PRACY:

              - zadań stawianych do wykonania

FORMY PRACY:

              - grupowa (praca z całą grupą)

              - indywidualna

 

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Karty pracy, koszyczki, kredki, sylweta Ekoludka, sylweta planety z zadaniami.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

I.     CZĘŚĆ WSTĘPNA

 

1. Zaproszenie dzieci do sali, przywitanie się z dziećmi, przedstawienie/ zaprezentowanie postaci Ekoludka, zaproszenie do wspólnej zabawy z Ekoludkiem.

2. Zabawa integracyjna przy muzyceRakiety”- wyruszenie w podróż po Planecie Ziemi wraz Ekoludkiem.

 

II. CZĘŚĆ GŁÓWNA

1. „Tajemnicze drzewo” (8 punktów)- dzieci zgodnie z poleceniem rysują:

koło nad drzewem,

- trójkąt z prawej strony drzewa,

-  kwadrat pod drzewem

- prostokąt z lewej strony drzewa.

2. „Szyfr” (2 punkty)- dzieci odnajdują identyczny układ w konturze i kolorują go w taki sam sposób.

3. „Liczymy z Ekoludkiem (3 punkty)- dzieci łączą zbiory tak, aby ilość elementów w zbiorze była taka sama jak liczba oczek na kostkach. Dzieci, które potrafią dopasują cyfrę do odpowiedniego zbioru.

4. Ekologiczne rachunki” (3 punkty)- dzieci uzupełniają zbiory tak, by w każdym zbiorze było tyle elementów, ile wskazuje cyfra.

5. Sadzimy kwiaty (3 punkty)- dzieci przeliczają kwiatki używając liczebników porządkowych, otaczają pętlą trzeci i siódmy kwiatek.

III. CZĘŚĆ KOŃCOWA

1. Podziękowanie dzieciom za wspólne zabawy z Ekoludkiem.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin