SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH ZAJĄCZKI 2015.docx

(17 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH W GRUPIE DZIECI 4- LETNICH

PROWADZĄCA: Katarzyna Rakowska, Marta Góźdź

DATA: 17.11.2015r.

GRUPA: 4- latki

TEMATYKA KOMPLEKSOWA: „W co się bawić gdy na dworze plucha”

TEMAT: „W co się bawić gdy na dworze plucha”

CELE EDUKACYJNE:

Dziecko:

              - rozpoznaje dźwięki z najbliższego otoczenia (deszcz),

              - rozwiązuje zagadki słowne, kojarząc odpowiedź z ilustracją,

- uczestniczy aktywnie w ćwiczeniach ortofonicznych utrwalających prawidłowy
  sposób oddychania i wymowę głosek

              - podejmuje próbę podziału wyrazy na sylaby,

              - próbuje rysować po śladzie proste wzory,

              - wybrzmiewa rytm piosenki na instrumentach i przyborach, w tym wykonanych
              samodzielnie (butelka plastikowa z piaskiem),

- wyznacza, działając na konkretach, wynik dodawania i odejmowania w zakresie 5 i
  więcej, dokładając przedmioty i ustalając, ile jest razem, odkładając przedmioty i
  licząc, ile zostało,

              - zauważa regularności rytmu w 3-elementowym układzie,

              - stosuje liczebniki porządkowe w sytuacjach zadaniowych,

              - potrafi właściwie reagować ruchem na zmianę tempa, dynamiki i wysokości
             dźwięku,

CELE WYCHOWAWCZE:

Dziecko:

              - wykonuje kierowane do niego prośby i polecenia i próbuje dokładnie je wypełniać,

              - nie przerywa wypowiedzi innych,             

- stara się w skupieniu uczestniczyć w zajęciach.

METODY PRACY:

              - zadań stawianych do wykonania

              - oglądowa (pokaz)

FORMY PRACY:

              - grupowa (praca z całą grupą)

              - indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Nagranie piosenek (marsz, „Czas rozpocząć już zabawę”, „Deszczowa orkiestra”, „Wiatr, parasolki, mgła”), treść zagadek, obrazki- rozwiązania zagadek, kropelki deszczu, tablica magnetyczna, folie, pisaki, karty pracy do rysowania po śladzie, instrumenty (bębenki, butelki- grzechotki, trójkąty), dywaniki, liczmany (kropelki, chmurki dla każdego dziecka), liczmany dla n-lki, parasolki, kolorowe chusteczki, upominki dla dzieci.

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

 

I. CZĘŚĆ WSTĘPNA

1. Wejście dzieci do sali przy akompaniamencie muzyki marszowej.

2. Przywitanie Rodziców i zaproszenie do wspólnej zabawy przy piosence- powitance „Czas rozpocząć już zabawę”

 

II. CZĘŚĆ GŁÓWNA

1. Dzieci rozwiążą zagadkę słuchową- deszcz. Następnie odpowiedzą na pytania dotyczące obecnej pory roku- jesieni.

2. Zabawy artykulacyjne

3. Rozwiązywanie zagadek słownych związanych z jesienną pogodą. Odgadnięte wyrazy dzieci podzielą na sylaby, przeliczą ilość sylab w wyrazie (zilustrują ją kropelkami).

4. „Deszczowa orkiestra”- instrumentacja piosenki.

5. „Deszczyk”- opowieść matematyczna. Dzieci wysłuchają opowiadania n-lki i zilustrują jego treść przy użyciu liczmanów.

6. „Deszczowe kropelki”- dzieci ułożą rytm wg wzoru. Następnie przy pomocy liczebników porządkowych wskażą odpowiednie kropelki.

7. „Wiatr, parasolki, mgła”- inscenizacja utworu muzycznego

8. „Kolorowe kropelki deszczu”- dzieci podejmują próbę rysowania po śladzie (deszcz). Następnie wspólnie z rodzicami ozdobią pelerynkę misia rysując pisakami.

 

III. CZĘŚĆ KOŃCOWA

1. Podsumowanie zajęć- rozmowa z dziećmi na temat zajęć

2. Podziękowanie Rodzicom za udział w zajęciach

Zgłoś jeśli naruszono regulamin