SCENARIUSZ ZAJĘĆ Marcowe kaprysy 3 latki.docx

(18 KB) Pobierz

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 3- LETNICH

PLACÓWKA: Przedszkole Niepubliczne „Słoneczko” w Toruniu

PROWADZĄCA: Katarzyna Rakowska

DATA: 20.03.2015r.

GRUPA: 3- latki

TEMATYKA KOMPLEKSOWA: „Wiosna tuż- tuż”

TEMAT: „W marcu jak w garncu”- zabawy ortofoniczne w oparciu o wiersz B. Formy „Marcowe kaprysy”

CELE GŁÓWNE:

- doskonalenie poprawności wymowy

- utrwalanie znajomości nazw zjawisk atmosferycznych

- naśladowanie odgłosów zjawiska atmosferycznych

CELE OPERACYJNE:

Dziecko:

- zwróci uwagę na pogodę i jej zmiany

- nazwie typowe zjawiska atmosferyczne (pada deszcz, wieje wiatr, świeci słońce)

- będzie uczestniczyło w zabawach doskonalących prawidłową wymowę głosek

CELE WYCHOWAWCZE:

Dziecko:

- zrozumie i wykona proste polecenia             

- wykona zadania zgodnie z oczekiwaniem dorosłego

METODY PRACY:

              - czynne (zadań stawianych do wykonania)

              - słowna (rozmowa)

              - oglądowa (obserwacja, pokaz)

              - aktywne słuchanie muzyki wg Batti Strauss

FORMY PRACY:

              - grupowa (praca z całą grupą)

              - indywidualna

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

Wiersz B. Formy „Marcowe kaprysy”, nagranie piosenki, magnetofon, strój czarodzieja, garnek, łyżka drewniana, sylweta słońca, wiatru, deszczu, śniegu, burzy, okienka do ćwiczeń oddechowych, krążki od sersa, tamburyn, upominki dla dzieci.

 

 

 

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

CZĘŚĆ WSTĘPNA

1.        Powitanie się dzieci z postacią „Marca Czarodzieja”, zaproszenie dzieci do zaczarowanej krainy.

2.        Powitanie z dzieci z czarodziejem piosenką „Na powitanie”- zaśpiewają piosenkę w grupie, zilustrują jej treść ruchem

 

Na powitanie dzień dobry mówię Wam.

Na powitanie każdemu uśmiech dam.

Ref. Na powitanie pomacham ręką, aby każdy z Was

                                 Wiedział, że bardzo lubię Was     /x2

 

CZĘŚĆ GŁÓWNA

1. Recytowanie wiersza B. Formy „Marcowe kaprysy” przez n-lkę przebraną za „Marca Czarodzieja”
 

Wymieszał miesiąc marzec pogodę w garze.
Ja wam tu zaraz wszystkim pokażę.
Włożę troszkę deszczu, słoneczka promieni,
Domieszam powiew wiatru ciepłego,
Smutno by w marcu było bez niego.
Śniegu i burzy jeszcze troszeczkę dodam,
Będzie prawdziwa marcowa pogoda”.

2. Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego wiersza:
• O jakim miesiącu była mowa w wierszu?
• Co miesiąc marzec włożył do garnka?

 

3. „Marzec Czarodziej” pyta dzieci czy chciałyby zostać czarodziejami i razem z nim szukać wiosny. Po uzyskaniu odpowiedzi wyjaśnia dzieciom, że aby zostać czarodziejem należy wykonać kilka zadań związanych z marcową pogodą.

4. Zadanie 1 związane z wiatrem „Wesoły wietrzyk”. „Marzec” wyjaśnia dzieciom, że wiosną wiatr jest raz silny, raz słaby. Naśladowanie odgłosu słabego i silnego wiatru (na głoskach uuu, uuu).  Rozdanie dzieciom okienka z kartonu, na których zamontowane są firanki. Dzieci dmuchają w firankę na przemian: raz mocno (silny wiatr), raz słabo (słaby wiatr).

5. Zadanie 2 związane z deszczem „Kałuże”. „Marzec” wyjaśnia dzieciom, że kiedy pada deszcz tworzą się kałuże i zaprasza dzieci do zabawy. Dzieci maszerują/ biegają na paluszkach omijając kałuże (krążki od sersa). Na sygnał podchodzą do kałuży i uderzając dłońmi o krążek naśladują odgłosy deszczu (kap, kap, kap). Na kolejny sygnał „wskakują” do kałuży i tupiąc naśladują odgłosy chlapania (chlap, chlap, chlap).

6. Zabawa rytmiczno- ruchowa „Deszczyk” (metoda Batti Strauss) - dzieci ilustrują ruchem zjawiska atmosferyczne związane z marcową pogodą (deszcz, wiatr, burza, słońce).

 

Pada, pada, pada deszczyk

Wieje, wieje wiatr.

Pada, pada, pada deszczyk

Wieje, wieje wiatr.

 

            Ref. Błyskawica, grzmot

                    Błyskawica, grzmot

                    Słońce, a potem tęcza

 

7. Zadanie 3 związane ze słońcem „Wiosenne słoneczko”.  „Marzec” wyjaśnia dzieciom, że wiosną słońce coraz częściej pojawia się na niebie. Proponuje dzieciom, aby ich języki „zaczarowały” się w słońce i wykonały proste ćwiczenia:

- słońce sprząta swój domek (wypychanie policzków językiem)

- słońce nieśmiało spogląda w prawą stronę, w lewą stronę, w górę i w dół (wysuwanie języka do prawego, lewego kącika ust, dotykanie językiem brody i czubka nosa)

- słońce rozgląda się dookoła i podziwia czary „Marca” (oblizywanie językiem warg)

 

CZĘŚĆ KOŃCOWA

1. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę z marcem- przypomnienie dzieciom, że w marcu pogoda jest zmienna

2. Wręczenie dzieciom upominków od „Marca Czarodzieja”

Zgłoś jeśli naruszono regulamin