MEDYCYNA CHIŃSKA – SUCHE KĄPIELE
SUCHA KĄPIEL
Sucha kąpiel wzmacnia cały organizm. Z jednej strony usprawnia krążenie krwi i w ten sposób zapewnia dobre ukrwienie organów. Z drugiej: strony aktywizując przepływ energii wspiera pracę narządów trawiennych i układu limfatycznego. Pomaga ciału w utrzymaniu lub przywróceniu energetycznej równowagi- Skóra i mięśnie pozostaną elastyczne, a wy będziecie się czuli świeżo i zrównoważeni.
Kąpiel rąk. Ręce są miejscem, gdzie zaczyna się i ma swój koniec sześć z dwunastu meridianów powiązanych z narządami. Meridiany ręki biegną od koniuszków palców. Sucha kąpiel rąk wzmacnia ruchomość stawów palcowych i uwrażliwia się zmysł dotyku i zapobiega pękaniu skóry. Równocześnie masowane są punkty meridianów mające liczne właściwości terapeutyczne. Wprawdzie nie tylko dłoń jednej ręki masuje grzbiet dłoni drugiej ręki, ale stale są masowane równocześnie meridiany Yin jednej ręki i meridiany Yang drugiej ręki.
Pocieraj dłonie o siebie aż do rozgrzania. Obejmij teraz dłonią grzbiet drugiej ręki na wysokości stawu nadgarstkowego- masuj 16 razy grzbiet dłoni, do końca palców tam i z powrotem. Ten sam masaż powtarza się 16 razy na drugiej ręce.
Kąpiel ramienia. Meridiany ręki przechodzą przez ramię. Banalne infekcje mogą się stąd przenieść na całe ciało. Kąpiel ramienia zapobiega stanom zapalnym, wzmacnia naczynia i czyni bardziej elastyczne stawy nadgarstka, łokcia i barku. Jeżeli występuje infekcja na jednej kończynie, to ograniczamy leczenie tylko do drugiego zdrowego ramienia. Bóle ramienia Można ponadto leczyć wykonując masaż odpowiedniego miejsca na kończynie dolnej, i tak: bark odpowiada biodru, łokieć- kolanu, staw nadgarstkowy- stawom stopy.
Połóż dłoń na wewnętrznej powierzchni stawu nadgarstka. Przesuwamy dłoń do góry po wewnętrznej stronie ramienia przez bark do jego zewnętrznej strony i dalej z powrotem do stawu nadgarstka. Każde ramię masuje się w ten sposób 16 razy.
Kąpiel głowy. Głowa to miejsce, w którym spotykają się wszystkie meridiany Yang. Ta kąpiel ciała wzmacnia krążenie, a przez to zwiększa dowóz tlenu. Poprawia zatem zdolności koncentracji, pamięć, wzrok, wpływa na ośrodki mowy i zapobiega objawom paraliżu.
Należy położyć złączone dłonie pionowo na czole i przesuwać je przez oczy, policzki, usta do dołu brody. Przesuwamy je po obu stronach szyi do tyłu karku i stąd przez tył głowy do góry z powrotem do czoła. Powtarzamy te ruchy 16 razy. Na koniec masujemy skronie od dołu do szczytu głowy, aż się palce obu rąk lekko skrzyżują. Masaż powtarzamy 16 razy. Następnie rozstawionymi palcami opukujemy owłosioną skórę głowy, uderzamy lekko 40 razy jednocześnie wszystkimi opuszkami palców po całej powierzchni owłosionej części głowy.
Kąpiel nosa. Zatkany nos jest jak zamknięte okno. Nos jest bramą wejściową dla powietrza i kosmicznej energii. Masaż nosa pozwala swobodnie oddychać. Zatkany nos jest nie tylko dyskomfortem, ale łatwo prowadzi do infekcji zatok, oskrzeli i płuc. Płuca pełnią również kontrolną funkcję nad skórą. Dlatego również pewne zmiany skórne mogą być spowodowane przez zatkany nos. Poprzez kąpiel nosa walczymy nie tylko ze schorzeniami dróg oddechowych, ale i ze stanami zapalnymi skóry. Nos z połączonymi na nim punktami reprezentuje całe ciało człowieka.
Kładziemy swoje wskazujące palce lub grzbiety kciuka na skrzydełka nosa i przesuwamy przez nasadę nosa do czoła tam i z powrotem. Powtarzamy masaż 40 razy.
Kąpiel klatki piersiowej. Kąpiel klatki piersiowej wzmacnia nie tylko serce i płuca, ale może uwolnić od uczucia ucisku w klatce piersiowej spowodowanego przeżyciem psychicznym. Można dzięki niej przezwyciężyć stany lęku.
Kładziemy lewą dłoń na prawym barku. Przesuwamy dłoń do prawej piersi i okrążamy brodawki sutka 3 razy, a dalej po przekątnej do lewego uda. Z tego miejsca przesuwamy dłoń z powrotem do punktu wyjścia na prawym barku. Przy okazji staramy się wyobrazić sobie płynącą wodę. Masujemy obie strony po 40 razy.
Kąpiel kończyny dolnej. Kończyny dolne są miejscem przejścia trzech Yin i trzech Yang meridianów stopy. Kąpiel nóg wzmacnia krążenie krwi i aktywizuje przepływ energii przez te meridiany. Masaż pozwala zachować ruchomość stawów stopy, kolan i bioder. Równocześnie wzmacnia mięśnie kończyn dolnych i zapobiega stanom przemęczenia naczyń (żylaki podudzi, obrzęki stóp). W tym przypadku również duże znaczenie ma zasada, że przy stanach zapalnych jednej kończyny wykonuje się masaż tylko drugiej zdrowej lub ewentualnie odpowiadające miejsce na ramieniu.
Przesuwamy dłoń od pachwiny przez wewnętrzną część nogi do stawu skokowego stopy i stąd po zewnętrznej stronie z powrotem do biodra. W ten sposób masujemy każdą nogę 16 razy próbując wszędzie utrzymać ten sam ucisk.
Kąpiel kolan. Żaden ze stawów nie jest tak obciążony jak staw kolanowy. Bolesne objawy starcia stawów mogą pojawiać się już w młodzieńczym wieku. Kolano jest ubogie w naczynia krwionośne, szczególnie wrażliwie reaguje na zimno, często występują stany zapalne. Masaż pozwala utrzymać ruchomość stawów i chroni przed zimnem. Jeżeli masaż sprawia ból, można zamiast tego opukać kolana pięścią.
Rozgrzewamy ręce przez tarcie dłoni. Masujemy jednocześnie oba kolana ruchem okrężnym. Wykonujemy masaż okrężny w obu kierunkach 16 razy.
Kąpiel oczu. Masaż oczu reguluje krążenie krwi i energii i zapobiega w ten sposób różnym cierpieniom oczu. Utrzymuje stan elastyczny mięśniówki oczu i zwalcza wczesne zmarszczki mimiczne.
Masujemy równocześnie obie gałki oczne. Posługując się przy tym palcem wskazującym, albo kciukiem. Wykonujemy ruchy okrężne w koło oka w obie strony po 16 razy. Na koniec gładzimy specjalny punkt Yintang (3oko) znajdujący się u nasady nosa między brwiami i w ten sposób otwieramy go.
na podstawie Kuan Hin – Chiński masaż i akupresura
LWICA5