Aresi Paolo - Oberon.rtf

(608 KB) Pobierz
Paolo Aresi

Paolo Aresi

Oberon

(przełożył Tomasz Giembicki)

Tyt. Oryg. - Oberon

It - 1987

Pl – 199

Prolog. Pięć lat wcześniej

 

 

- Do diaska, masz wielkie szczęście, że nie jesteś człowiekiem!

Towarzysz patrzył na mężczyznę o krótkich włosach i brunatnych oczach, który wypuścił kłąb dymu i położył papierosa na popielniczkę.

- Dlaczego? - spytał.

- Dlaczego? Do diaska - zaczął Valery podnosząc ponownie papierosa do warg - wiesz, co znaczyłoby dla istoty ludzkiej musieć tu zostać, zostać na zawsze? - Zaciągnął się papierosem i powrócił do tematu. - Tylko rzecz zaprogramowana właśnie w tym celu... chciałem powiedzieć rzecz, jakaś istota stworzona do takiego życia, może dać sobie radę. Tylko robot. Człowiek by zwariował. - Potrząsnął głową.

Towarzysz przypatrywał mu się oczyma czerwonymi jak rozżarzone węgle na białej twarzy z metalu i plastiku.

- Dlaczego? - spytał.

- Jak to, dlaczego? Do diaska - Valery uśmiechnął się - zwariowałby z samotności. Nie rozumiesz? - Zastukał papierosem o popielniczkę, a dym uniósł się w przestrzeń pustego pokoju, rozjaśnionego przez przygaszony neon. - Nie, nie możesz zrozumieć, nie zostałeś stworzony, by rozumieć. To dobrze, że tak właśnie jest.

Wstał, poklepał po plecach wyższego od siebie o kilka centymetrów robota i przekroczył uszczelnione drzwi prowadzące do pomieszczeń kosmonautów.

Towarzysz nadal stał; na jego wypolerowanym ciele odbijało się białawe światło. Samotność, pomyślał, czuć się samotnym.

Podrapał się w białą, plastikronową głowę. “Czuć się samotnym”. A co, może on nie był już sam? Może nie był jedyną w swoim rodzaju istotą? No cóż, nawet Valery był samotny, jeżeli o tym mowa. Czy on także nie był jedyną w swoim rodzaju istotą? Istotą samotną. A jeśli tak, to cóż go obchodziło, czy był samotny wśród tłumu, czy samotny wśród nikogo?

Valery zdaje się zażartował z niego. Chyba że... Towarzysz stał się podejrzliwy. Chyba że dotąd ukrywali przed nim jakąś wstrząsającą prawdę.

Tak. Robot wszedł do pomieszczenia dowodzenia bazą, przekroczył uszczelnione drzwi i zamknął je za sobą. Znalazł się na zewnątrz bazy, na zimnej i mrocznej równinie, w wiecznej nocy lśniących gwiazd.

Mała, czerwona latarnia błyszczała pośrodku równiny. Jej światło wskazywało obecność modułu lądującego, w którym pozostali czterej kosmonauci pracowali, by przygotować się do odlotu. Tylko Valery nie poszedł z nimi, gdyż bolała go głowa. Czułe na podczerwień oczy Towarzysza mogły dostrzec zarysowane na krawędzi krateru zarysy modułu i sylwetki kosmonautów, którzy schodzili po schodkach, kierując się w stronę bazy.

 

To był piękny wieczór, jedli, śpiewali, śmiali się komplementując się nawzajem za dobrze wykonane zadanie. Valery był naprawdę zadowolony, gdy Romanov, niski i krępy dowódca wyprawy, powiedział, że czas już iść spać, gdyż jutrzejszy dzień miał być dniem ostatnich prób technicznych i dniem odlotu, powinni więc być w formie.

Przez cały wieczór Towarzysz pozostał wśród nich, z rozżarzonymi, zdawałoby się nieczułymi, diabelskimi oczyma. Naturalnie nie jadł, nawet nie śpiewał, ale był tam, siedział między ludźmi, ich towarzystwo sprawiało mu przyjemność; tak jakby wszystkie obwody dobrze działały, tak jakby energia płynęła w jego ciele, spokojna i pełna życia.

Romanov życzył wszystkim dobrej nocy, Boris i Salasky poszli w jego ślady.

- No cóż, dobranoc, Towarzyszu - rzekł w końcu wstając Valery.

- Valery - powiedział Towarzysz - czy dzisiaj żartowałeś sobie ze mnie?

Człowiek uśmiechnął się. - Nie, skąd... Na jaki temat?

- Że człowiek czułby się tu samotny.

- Nie, do diaska, mówiłem całkiem serio.

- Więc ukryliście przede mną jakąś tajemnicę.

Valery spojrzał na stół, pełen brudnych talerzy, otwartych butelek, i siedzącego robota, który mierzył go wzrokiem.

- Jaką tajemnicę?

- Wy, ludzie, nie jesteście jedynymi w swoim rodzaju istotami.

- Tak sądzisz?

- Tak. Gdybyście byli jedynymi w swoim rodzaju istotami, zawsze czulibyście się samotni, tak na pustyni, jak wśród tłumów.

- Co ty, u diabła, mówisz?

- Że prawdopodobnie jest ciebie więcej niż jeden. W tobie jest jeszcze dwóch, trzech, czterech... Valerych.

Valery podrapał się w nos; utkwił wzrok w podłodze, ale zaraz spojrzał na białego robota. - Słuchaj no - powiedział, - przybyliśmy tu razem, razem urządziliśmy tę bazę. Dam ci radę: nie pozwól, aby usłyszał cię Romanov. Powiedziałby, że zwariowałeś, i rozmontował. Dobranoc.

 

Dobranoc, dobranoc! pomyślał Towarzysz porządkując salę astronautów. Dlaczego Valery odpowiedział w ten sposób? Z pewnością czegoś nie dopowiedział. Przestrzegł, żeby nie mówić tego Romanovowi, bo ten kazałby go rozmontować!

Z pokojów dobiegały odgłosy ciężkich oddechów, a czasem chrapnięć. Robot zakończył sprzątanie pokoju, usiadł (choć tak na prawdę nie odczuwał potrzeby) i podłączył się do gniazda elektrycznego, aby doładować baterie.

 

Valery kręcił się w pościeli, wewnątrz stacji kosmicznej, tego zagubionego świata. “Jeden Valery, dwóch Valerych, trzech Valerych”... Co, u diabła, chciał powiedzieć? Może to, że robotowi brak piątej klepki? Do diaska. Zastanowił się przez moment, czy nie byłoby dobrze ostrzec Romanova, ale prawie natychmiast z tego zrezygnował. Pomyślał o jutrzejszym dniu, o wyjeździe, o powrocie do domu, i wydało mu się, że czuje już przyspieszenie rakiety i wielką siłę, która wciska w fotel. Nareszcie wracali do domu, po wielu miesiącach spędzonych w pustce, pomiędzy gwiazdami, w tym ciemnym świecie. Wracali na swoją Ziemię, do śmiejących się dziewczyn i do zachodzącego latem chłodnego Słońca.

Czuł się szczęśliwy.

 

Romanov był już na pokładzie, włączył silniki, aby przygotować moduł do startu. Boris i Salasky wchodzili po schodkach. Tylko Towarzysz i Valery zostali pod gwiazdami, na zimnej i mrocznej równinie.

- No cóż, Towarzyszu, idę.

- Żegnaj, Valery - odezwał się elektroniczny głos.

- Bądź ostrożny, to bardzo ważna misja.

- Wiem.

- Pamiętaj, że jesteś tu, by kontrolować, obserwować, może wejść w kontakt... Aby odkryć największą tajemnicę.

- Wiem.

- Dobrze. Pamiętaj o ciągłym weryfikowaniu wszystkich funkcji bazy i stosuj się ściśle do programu.

- Oczywiście.

- Dobrze, a...

- Valery, cieszysz się z powrotu do domu - odezwał się nagle Towarzysz. Valery spojrzał w czerwone oczy automatu. W kasku słyszał głosy wtrącające się do rozmowy: to Romanov ponaglał go - okno na orbicie, przygotowane do przyjęcia statku, nie będzie na niego czekało.

- Cześć. - Wskazał palcem okrytym szczelnie rękawiczką. - Zbudowaliśmy ci ładną bazę.

- Tak, jest naprawdę piękna.

- Do zobaczenia.

- Do zobaczenia.

Mężczyzna poszedł w kierunku modułu, błyszczącego wszystkimi światłami - czerwonymi, białymi, błękitnymi - gotowego, by wznieść się do lotu. Wspiął się po schodkach. Raz tylko się obejrzał i pomachał ręką.

Towarzysz znał ten gest i sam uniósł białą, plastikową rękę, trzymając ją tak, póki nie zapłonęły silniki rakietowe, moduł uniósł się w ciemność i popędził w kierunku gwiazd, stając się małym światełkiem, takim jak inne.

Wtedy Towarzysz opuścił rękę i spojrzał na mroczną pustkę wokół siebie.

Do diaska, pomyślał.

1. Tytan

 

 

Miliardy lat. Miliardy lat olbrzymia planeta wisiała w przestrzeni wśród gwiazd, cicha i lśniącobiała, wspaniała, jedyna w swoim rodzaju, świadoma swego wdzięku.

Wokół planety - opasanej błyszczącym pierścieniem, jak zaręczynowym pierścionkiem, ofiarowanym na początku wszechświata - obracającej się wolno i majestatycznie, pospiesznie krążyły księżyce.

Miliardy lat. W odległych zakątkach wszechświata rodziły się gwiazdy, wyczerpywały swą energię, z błękitnych diamentów przeistaczały się w niewielkie rozproszone czerwone ogniki, mgławice zaś kurcząc się, dawały początek niezliczonym nowym gwiazdom... Miliony lat, od zawsze, wielka planeta dominowała nad mrocznym księżycem, nad lodową równiną znaczoną na horyzoncie szczytami gór, które przypominały blanki średniowiecznych zamczysk.

Mężczyzna zatrzymał się, by raz jeszcze spojrzeć na otoczoną pierścieniem planetę. Stanął wbiwszy raki w zmrożony dwutlenek węgla i utkwił wzrok w samotnym konturze błyszczącego nad ciemną pustynią giganta.

Samotność. W tym miejscu samotność była głęboka jak przepaść, sięgała aż po Pluton, łączyła wszystkich i wszystko: planety z gwiazdami; planety i gwiazdy z przestrzenią.

Heinz ukryty za bursztynowym wizjerem zamknął na moment oczy.

Słońce jaśniało na niebie i połyskiwało na falach, dzieci o opalonej skórze nurkowały w pianie, która znikała na parzącym stopy piasku, pomiędzy czerwonymi i żółtymi parasolami. Wszystko to działo się w błękitnym, letnim powietrzu... Heinz przymknął powieki. Niezgrabnie obrócił się na pięcie; wszystko wokół niego i ponad nim było nieruchome, skamieniałe, stało w miejscu, zastygłe, niczym nie zmącone. Na horyzoncie, ponad ostrymi szczytami, Słońce wydawało się dalekie i słabe, niewiele jaśniejsze od którejkolwiek z gwiazd.

Mężczyzna wsłuchał się we własny oddech; wskaźnik ciśnienia umocowany na nadgarstku wskazywał, że tlenu starczy jeszcze na piętnaście minut. W ciemności Heinz ponownie ruszył przed siebie. Niezgrabnie i trochę śmiesznie kroczył w kierunku rubinowych świateł, którymi oznakowano Przyczółek u szczytu góry lodowej. To było moje największe pragnienie, pomyślał. Teraz jest moim więzieniem, koszmarem, gwiezdną klatką.

Mała, metalowa kopułka, zwieńczona trzema wyraźnymi czerwonymi światełkami, wyłaniała się znad lodu. - Sezamie - szepnął Heinz do mikrofonu umieszczonego w kasku. Impuls radiowy włączył mechanizm, który powoli otworzył solidne drzwi. “Sezam, uśmiechnąłem się na myśl o tym słowie”.

Wejście zamknęło się za jego plecami, tlen wypełnił pomieszczenie; światła już się zapaliły. Heinz rozpiął i zdjął kask, odetchnął głęboko. Za każdym razem czynność ta sprawiała mu ulgę, dawała silne poczucie wolności. Czuł się tak jak zimą, w najchłodniejsze dni, gdy wieje północny wiatr, a śnieg nie pada z powodu zbyt niskiej temperatury; jak zimą, gdy wchodząc do domu zdejmuje kurtkę i szalik, i czapkę, i buty...

Zdjął kosmiczny kombinezon, zawiesił na haczyku, założył spodenki i koszulę.

Kolejne drzwi otworzyły się, znalazł się w przedsionku, a następnie w laboratorium, gdzie komputer zbierał informacje przesyłane z zewnątrz przez instrumenty. W tym pomieszczeniu, w czasie pierwszych tygodni, Heinz spędził długie godziny, całe dni, zafascynowany tańcem migoczących światełek, czerwonych, żółtych, zielonych; oczarowany obrazami z czterech ekranów, na stałe przytwierdzonych do centralnego stołu. Były to obrazy Kosmosu, zbliżenia Saturna, jego pierścieni i satelitów... Akurat w tym momencie na monitorze pojawiło się szare i podziurawione kraterami oblicze Mimasa. Jestem znowu w domu, pomyślał z goryczą.

Ten Przyczółek, ostatnia w Systemie Słonecznym siedziba ludzka, oddalona o półtora miliarda kilometrów od Ziemi, był bazą naukową wykutą pod powierzchnią satelity. Heinz mieszkał tu samotnie od prawie roku. Usiadł naprzeciw monitora, ukazującego chropowaty obraz Mimasa, podłączonego do Teleskopu Zewnętrznego Numer Jeden, najsilniejszego w tej bazie. Jego palce błyskawicznie przebiegły po klawiaturze. Na kilka sekund obraz zniknął, monitor pociemniał. Nagle ukazały się światła rozgwieżdżonej przestrzeni kosmicznej. Znów zwinne palce musnęły klawiaturę, a gwiazdy zaczęły rzednąć wraz ze stopniowym wzrostem stopnia powiększenia... To chyba szczyt możliwości teleskopów Tytana. Siedział nadal przed monitorem, ze wzrokiem nieruchomo wlepionym w szklany ekran, jakby szukał czegoś, co znajdowało się poza obrazem, poza przezroczystym ekranem... jego myśli były nieobecne, umysł pusty jak pudełko po cukierkach. Tylko coś o wiele głębszego, w jego duszy, nadal poszukiwało, zduszone i wysmagane dramatem... Szukało i szukało... Nieracjonalne, oparte na intuicji. Chwiejny umysł zastąpiła nieświadomość, która nadal szukała...

Franz, mały Franz, kochany, gdzie jesteś? Franz. mały Franz, mały...

Nieregularność, która wkradła się do monotonnego szmeru generatorów, natychmiast zbudziła mężczyznę. Obraz na monitorze nie zmienił się, na ekranie nadal świeciły nieruchome gwiazdy. Między nimi, w samym środku, powinna błyszczeć błękitnobiała planeta. Heinz szybko przetarł palące, rozpływające się, słodko korodujące we łzach oczy. “Lepiej żebym o tym nie myślał, lepiej o tym nie myśleć. Nie ma, nie istnieje wytłumaczenie”. Walczył z uciskającym krtań skurczem, ze szlochaniem, lecz ból rósł nadal.

W tym właśnie miejscu powinna była znajdować się jego planeta, lecz dokładnie pięć miesięcy wcześniej błękitnobiała kula zniknęła, rozpłynęła się w nicość nie pozostawiwszy śladu. Żaden przekaz radiowy, żadna eksplozja nie zakłóciła kosmicznego spokoju. Nie istniało żadne racjonalne wytłumaczenie. Od owych pięciu miesięcy teleskopy optyczne ścigały widmo, lecz w punkcie, gdzie powinna ukazać się Ziemia, królowały nieliczne, mdłe gwiazdy. Od pięciu miesięcy radar kierował swe ucho ku ciemnemu, lodowatemu niebu w niespokojnym poszukiwaniu jakiejś wiadomości czy głosu... Odpowiadały mu tylko zwariowane wyładowania pulsarów, pochodzące z położonych na krańcach wszechświata radiogalaktyk, których głosy narodziły się miliardy lat wcześniej.

Heinz późno zasnął w swym pokoju, patrząc na pozostałe puste łóżka. Kolejny już raz musiał zażyć środek usypiający.

 

Następnego dnia wyszedł na rutynowy spacer, lecz nie czuł się dobrze; dręczył go ból głowy, zmęczenie i ogólna niechęć. Szedł wśród ciemnych lodów, pod ogromnym, panującym na niebie Saturnem, wielkim i monotonnym, zawsze takim samym, aż w pewnej chwili poczuł strach. Znienacka ogarnął go niewytłumaczalny lęk. W głowie zaświtała mu absurdalna myśl - ktoś próbował go napaść od tyłu. Odwrócił się z sercem na ramieniu, lecz za plecami nie zobaczył nikogo. Nikogo. Tylko ciemność, światełka bazy i majaczące w oddali góry. Ale ze mnie głupiec, pomyślał. Przecież tutaj nikogo nie ma, nikt nie chciałby w to miejsce przybyć. Mieszkam tu tylko ja. Heinz, tylko ty żyjesz na tym przeklętym księżycu! Nikt nie może cię napaść, nikt!

Jakiekolwiek dźwięki z Tytana, nawet gdyby takie istniały, były niedostępne dla uszu Heinza. W kasku mógł słyszeć jedynie swój ciężki, niepokojący oddech.

Przeszedł jeszcze kilka kroków, lecz zaraz niezdecydowany stanął. Postanowił zawrócić w kierunku znajomych świateł.

Gdy był już wewnątrz, pokoje wydały mu się jeszcze bardziej puste i zimne. Obserwował plastikową półkę nad łóżkiem, z leżącą na niej kolekcją kamieni, które zebrał na Tytanie. Poczuł się trochę raźniej. Na Ziemi te kamienie byłyby warte całkiem niezłą sumę pieniędzy.

Może je sprzedam, powiedział sobie, i zostanę bogaczem... A może nie będę nawet musiał się ich pozbywać, bo pensja Stróża Przyczółka pozwoli mi...

Był wściekły na siebie. Z całej siły uderzył pięścią w półkę. Plastik pękł, kamienie upadły na łóżko i poturlały się po podłodze. Zamknął powieki, zacisnął zęby i pięści. Kolejny raz dał się ponieść złudzeniom, śnił z otwartymi oczami. Ja chyba oszalałem, pomyślał. Musiał to sobie wbić do głowy: nie było już Ziemi, nie miał już rodziny. Możliwe, że nie istniał już statek, który miał go stąd zabrać. Był sam, zupełnie sam, i tak miało zostać na zawsze.

Przez cały wieczór był podniecony i niespokojny. Skontrolował instrumenty, usiadł w fotelu, próbował czytać, lecz drżały mu ręce, nie mógł skoncentrować się na lekturze. A teraz powracał nawet nerwowy tik w oku, powieki drgały, ale bardzo starał się powstrzymać mruganie. Czuł się już zmęczony, wyczerpany walką choćby z jedną cząstką siebie samego. Samotność groziła mu już od dawna, czujna, czyhająca za progiem... Jak dotąd zawsze udawało mu się jednak zwyciężyć, wymyślić coś interesującego do roboty, byle tylko zająć uwagę, znaleźć wymówkę, by dalej żyć... Teraz był bliski poddania się, bliski nieuniknionej klęski, zbliżającej się wolno jak czarny, sapiący pociąg, podążający jedynym torem. Za miesiąc powinna przybyć zmiana, pomyślał, już tylko miesiąc, później ktoś inny zajmie moje miejsce.

Odkąd na Ziemi rozpętała się wojna, w laboratorium mieszkał tylko jeden technik, człowiek, który przez cały rok dozorował pracę instrumentów, zajmował się konserwacją i naprawą drobnych usterek. Zaraz na samym początku konfliktu, ekipa naukowców prowadzących badania na Tytanie została sprowadzona z powrotem na Ziemię, gdyż tu, daleko od centrum wydarzeń, ich mózgi nie mogły przydać się na wiele, natomiast na ojczystej planecie mogły wnieść duży wkład w sprawę Stanów Zachodnich.

Wojna, wojna, potęga terroru, nauki na usługach mrocznej, niszczycielskiej cechy ludzkości.”

Ileż razy nad tym rozmyślał! Ile czasu spędził na rozważaniu, drążeniu, teoretyzowaniu. Nigdy nie udało mu się tego pojąć. A potem... paf, pewnego pięknego dnia wszystko zniknęło, bez najmniejszego śladu czy błysku, w absolutnej ciszy...

Naszły go znowu wspomnienia: pamiętał ostatni przekaz wizualny z Ziemi, kiedy na ekranie pojawiła się jego żona, ubrana w białą sukienkę z żółtym motylem na piersiach... Ponownie zobaczył uśmiech kobiety, jej czarne włosy i dwójkę dzieci i po raz kolejny powrócił myślami do dnia, w którym zdecydował się stawić czoło temu przedsięwzięciu...

 

Był wrześniowy wieczór, czarne chmury wisiały nisko, powietrze było czyste i przejrzyste dzięki silnemu i chłodnemu wiatrowi pędzącemu wzdłuż ulic peryferii, targającemu plastikowymi butelkami i puszkami.

Jaki dziwny dzień, pomyślał, siedząc w pokoju dziennym Przyczółka, trzymając na kolanach książkę, pogrążony w odrętwieniu, prowadzącym do półsnu.

Pamiętał topole po obu stronach drogi i liście gnane po asfalcie rześkim tchnieniem jesieni. Jego dom tkwił w połowie dziesięciometrowego cementowego bloku. Pamiętał, że wchodził po schodach, gdyż brakowało energii do wind; pamiętał też i to, jak się czuł, chwytając chromowaną gałkę u drzwi. Musiał udawać że jest wesoły, pamiętał to doskonale. Powiedział sobie, że musi wyglądać na zadowolonego. Tak naprawdę był wzruszony, targały nim sprzeczne uczucia: strach, ciekawość, smutek i zainteresowanie... Pięć pięter schodów odebrało mu dech. Znów zobaczył, jak Valentina karmi dziecko, zobaczył siebie, mówiącego jej o tym, jak znalazł pracę, a potem pytania i mękę, z jaką wyjawiał prawdę.

- Wszystko poszło dobrze. Nie zwolnią mnie. - Heinz pamiętał, jak wymawiał te słowa z półuśmiechem i zobaczył jeszcze raz, jak Valentina patrzyła na niego, swymi czarnymi, szczęśliwymi oczyma, jak go obejmowała i promieniejąca odchodziła od niego na krok.

- Ależ to wspaniale - odpowiedziała śmiejąc się. Linie jej twarzy były rozluźnione, tak jakby radość odprężała skórę i dodawała tęczówkom blasku. - To naprawdę wspaniałe - powtórzyła chwytając jego dłoń. To właśnie ten moment. Heinz przypomniał sobie wyraz twarzy Valentiny, gdy stawała się coraz bardziej zaniepokojona, podobna do margerytki, która składa płatki kwiatu, w miarę jak Słońce zbliża się do horyzontu. Zauważyła cień na twarzy męża, jego przytłumiony uśmiech. Spytała, co się stało, a Heinz przypomniał sobie, że nie od razu odpowiedział żonie. Słowa napłynęły po chwili.

- Tytan - odpowiedział prosto z mostu i bez żadnych wyjaśnień.

W samotności, na Przyczółku opustoszałego satelity, Heinz przeżył te chwile ponownie, jakby przeszłość powróciła z królestwa zapomnienia i śmierci. “Tytan”. Przypomniał sobie ciemne oczy żony, niedowierzające, a później zranione tym, że zgodził się ich opuścić, zostawić ją samą z dwójką małych dzieci. Valentina spytała go, czemu w ogóle przyjął taką ofertę, lecz w pół słowa odwróciła się i poszła do bawiącego się na swym krzesełku małego Karla. I znowu ujrzał czarne, błyszczące, falujące włosy żony, i w tym momencie, w odległej bazie, poczuł niepokój i poczucie winy ciążące na żołądku, jakby dwoje stóp deptało i gniotło wnętrzności.

Pamiętał poważne, utkwione w ojca oczy dziecka, które wydawały się dorosłym takie śmieszne. “Tytan”. Valentina pytała, go dlaczego się zgodził. Heinz odpowiedział, że alternatywą było pozostanie bez pracy, ponieważ Kompania Astronawigacyjna na zlecenie rządu dała mu tylko tę jedyną możliwość. Wojna prawie sparaliżowała ruch handlowy. Kompania była w tarapatach, ponieważ “tymczasowo” zarekwirowano większość statków kosmicznych, a poza tym trasy lotów stały się niebezpieczne. Coraz rzadziej startowały statki towarowe, i coraz rzadziej kierowały się ku koloniom na Marsie.

Valentina zapewniała go, że utrata pracy nie powinna go tak przerażać, przekonywała, iż zaciskając zęby daliby sobie radę, w każdym razie nie umarliby przecież z głodu...

Heinz uniósł książkę z kolan, otworzył ją i spróbował czytać, lecz nagły przypływ dręczących go myśli przerwał lekturę. Znowu zobaczył siebie, gdy wyznawał żonie prawdę, wszystko to, co zapewne ukrywał nawet przed samym sobą, to, co skłoniło go do podjęcia się tej misji. Pamiętał, ile wysiłku kosztowały go słowa, które jak skalpel otwierały jego duszę.

Powiedział, że prawdopodobnie motywy ekonomiczne stały się pretekstem, zasłoną, wybiegiem, którego chwytał się jego praktyczny umysł. Było to jednak coś zupełnie innego: fascynacja ideą, wizja powstająca w jego wyobraźni. Ach, Valentino! Do podjęcia tej decyzji, powtórzył sam przed sobą, nakłoniła mnie wizja przygody, myśl o podróży, fascynacja ideą, lodowym księżycem, tak bardzo dalekim, obcym, gdzieś tam na krańcach Układu.

Heinz gwałtownie rozprostował kolana, książka spadła na podłogę. Nagle ogarnęła go nie kontrolowana złość, przed oczyma ukazała mu się żona, której wizerunek wtopił się w obraz złowrogiej tarczy lodowego księżyca. Przeklęty księżyc! pomyślał zaciskając pięści. Gdzież podziały się jego tajemnice, sekrety gwiazd i ślady starożytnych... Została tylko cisza i ciemność.

Dlaczego chcesz jechać, zostawić nas tu samych?”

Wspomnienie zraniło go jak ostrze. Valentina zadała mu to pytanie owego odległego popołudnia, stoczywszy zwycięski bój z własną dumą. Właśnie w tym momencie do domu wpadł Franz, ich młodszy syn, w zabłoconej koszulce, dzierżąc w dłoniach piłkę.

Odległe przestrzenie, nieskończona samotność... głód przygody... To, co na zawsze w sobie pogrzebałem, moje własne, młodzieńcze ja... O tak, właśnie tak mniej więcej wtedy mówił.

Wiele miesięcy później, siedząc z książką leżącą u stóp, w miękkim fotelu, w ciszy Przyczółka, Heinz pomyślał z gorzkim uśmiechem na ustach, że go oszukano, wystawiono do wiatru. Młodzieniec, który w nim tkwił, poprowadził go pozłacaną ścieżką pełną złudzeń, na której końcu była tylko pustka, ciemność i lodowaty chłód.

Teraz, pomyślał podnosząc książkę, nie miał nic. Zostawił rodzinę w nowym, pięknym domu z ogródkiem i pieniędzmi z jego rządowej pensji. Zostawił ją na planecie, na której w wirze walki pierwsze głowice nuklearne zdążyły już osiągnąć cel. Na błękitnobiałej planecie, z promiennym niebem i dolinami pokrytymi lasami. Na planecie, która przestała istnieć.

Wstrząśnięty, zdecydował przerwać potok wspomnień, gdyż nie czuł się na siłach, by ponownie przeżyć straszne chwile następnych dni. Starał się wtedy udawać spokój i pogodę ducha, gdy Valentina przyglądała mu się i nie mogła pojąć. Nie chciał ponownie przeżyć pożegnania, kiedy czuł w sobie rozprzestrzeniającą się nieskończoną melancholię i uczucie miłości, które szybko ulatywały jak opary równikowego oceanu, tworzące wysoko w górze coraz to rozleglejsze, jasne chmury...

Zaczął kartkować książkę. Była to powieść, którą kiedyś już czytał, lecz chciał zasmakować jej ponownie, gdyż wydawała mu się taka piękna, a akcja taka podobna...

Niespodziewanie rozległ się ogłuszający dźwięk wszystkich syren, a czerwone światła zaczęły migać.

Heinz poderwał się z fotela, a jego ciało pomknęło jak strzała, wystrzelona przez mocarnego łucznika. Pobiegł do sali dowodzenia, gdzie normalny błysk lampek kontrolnych zaćmiewała czerwień oszalałych świateł alarmowych, pulsujących jak jego własne żyły i skronie.

Alarm generalny włączył główny komputer, a centralny monitor nakazywał natychmiastowe włączenie aparatury nadawczo-odbiorczej. Heinz rzucił się do stołu kontrolnego radaru, pełen uczuć wzbierających jak rzeki wiosną rzeki - niepokoju i napięcia, strachu i nieokreślonej, ukrytej nadziei.

Mężczyzna włączył amplifikator. Syreny ucichły, czerwień lamp osłabła, przechodząc w zielonkawą poświatę. Na chwilę zapanowała absolutna cisza, w którą zaraz włączył się głos płynący z głośników, brzęczący, trzeszczący, jak diamentowa końcówka na starej płycie, i jakieś wściekłe wyładowania.

Heinz nacisnął jeden przycisk z rzędu kolorowych guzików, Stał nadal na wprost wmontowanego w blat monitora, na którym graficznie odtwarzane były dźwięki i wyładowania, w czasie kiedy radar ulegał automatycznej synchronizacji, a amplifikatory zwiększały moc.

Minęło kilka sekund, a Heinzowi, któremu spotniały dłonie i tętniło w skroniach, wydawało się, że wychwytuje dźwięk, pojedynczy dźwięk. Pomyślał, że to niemożliwe, ale słabe głosy definiowały się coraz wyraźniej, wychwytywał je wśród przekazów z gwiazd i dalekich mgławic, głosy, które z czasem rosły na sile.

Wytężył słuch, całe ciało miał nieruchome i spięte. Nagle z monitora zniknęły zwariowane wykresy znaków, wywołanych wyładowaniami, a pojawiły się zielone, drukowane litery. Heinz obserwował z niedowierzaniem pojawiające się pierwsze słowa.

- PRZYCZÓŁEK NA TYTANIE TU STATEK HYPERION NA KURSIE (wyładowanie)... WSZYSTKO DZIAŁA NORMALNIE. DWADZIEŚCIA DNI DO WEJŚCIA NA ORBITĘ... PRZYCZÓŁEK NA TYTANIE TU STATEK HYPERION NA KURSIE...

Teraz nawet ucho Heinza mogło wyłowić, wśród potężnych zakłóceń i szmerów, słaby głos, dryfujący na szumach pulsującego Kosmosu; głos bardzo słaby, ale ludzki. Po tylu miesiącach, pomyślał, stojąc pośrodku białej sali. Dwadzieścia dni, tak mówił przekaz; przybędą tu za dwadzieścia dni, powtarzał zarejestrowaną treść informacji, której słaby dźwięk rozchodził się po całej bazie, a szmaragdowe słowa widniały na monitorze.

W myślach Heinza powstał wzruszający obraz: widział, na tle niebieskiego nieba i migających zimnych gwiazd, statek kosmiczny krążący po orbicie wokół Tytana. Wyobrażał sobie dwóch ludzi ubranych w srebrne kombinezony, kierujących się w jego stronę na tle rubinowych światełek, świecących na murach Przyczółka. Pomyślał o wielkim Saturnie, który obserwowałby tę scenę, uroczysty i cichy, cholernie cichy.

Rok w samotności miał się ku końcowi. “Skończyła się, tak samotność dobiegła końca!” Pozostał nieruchomo na miejscu i pozwolił szczęściu zawładnąć całym ciałem i umysłem. Po tylu gorzkich miesiącach radość musnęła jego usta, mógł posmakować szczęścia. Radość rosła, aż do momentu, gdy Heinz uniósł rękę w sztucznym powietrzu. - Nie jestem już sam! - krzyczał do nieskazitelnie czystych, niemych ścian i tańczących świateł, trzymając pięść wysoko w górze.

Koniec, koniec, nareszcie nadszedł koniec, pomyślał. Zamknął oczy, ścisnął powieki, objął dłońmi twarz i zsunął się na fotel, stojący przed ekranem, utkwiwszy wzrok na literach przekazu.

- PRZYCZÓŁEK NA TYTANIE TU STATEK HYPERION... PRZYCZÓŁEK NA TYTANIE... - powtarzały bez przerwy szmaragdowe litery.

Pozostał tak, bez ruchu, bierny, a później szlochał, płakał jak mu się nie zdarzyło, odkąd był dzieckiem. Ronił łzy, te, które tłumił w sobie w momencie pożegnania z Valentina i dziećmi, i wtedy gdy jego statek zbliżył się do układu Saturna, i gdy zobaczył zawieszoną w wiecznej nocy planetę, jak szlachetny kamień oprawioną w mieniący się pierścień, z małymi, jasnymi księżycami dookoła... Łzy przerażenia i rozpaczy z powodu zniknięcie Ziemi... Krople spadały z policzków na szary strój służbowy, stając się ciemną, mokrą plamką.

Heinz przetarł oczy i policzki wierzchem dłoni i pomyślał, że najwyższy czas wysłać odpowiedz. Siedząc musnął klawisz nadawania, umieszczony wśród dziesiątek innych przycisków. Komputer zaprogramował synchronizację przekazu, zwiększając maksymalnie jego moc. Nad chromowanym przyciskiem zaświeciła się ...

Zgłoś jeśli naruszono regulamin