14. Wymień sposoby wyznaczania sredniej masy czasteczkowej czastki.docx

(19 KB) Pobierz

Wymień sp.wyznaczania średniej masy cząsteczkowej cząstki koloidalnej na podstawie wł. kin. układów koloidalnych. Szczegółowo opisz wybraną technikę. Do wł.kinetycznych układu koloidalnego należą: Ruchy Browna; Dyfuzja; Sedymentacja; Lepkość; Ciś. osmotyczne

·                   DYFUZJA -Pod pojęciem dyfuzji rozumie się ruch cząstek substancji pod wpływem różnicy stężeń pomiędzy różnymi częściami roztworu.



Rozpatrzmy granicę zetknięcia się rozpuszczalnika (ośrodek rozpraszający) z r-rem koloidalnym o stęż. gramowym Cg.

W wyniku różnicy stężeń następuje przechodzenie cząstek koloidalnych z roztworu do rozpuszczalnika. Spadek stężenia na jednostkę długości x w kierunku od roztworu do rozpuszczalnika, nosi nazwę gradientu stężenia dCg / x

Zgodnie z prawem Ficka szybkość dyfuzji, czyli ilość gramów substancji rozproszonej przeniesiona przez granicę zetknięcia w jednostce czasu jest proporcjonalna do gradientu stężenia dCg / x oraz do powierzchni zetknięcia A.                 Dm / dt = -DA dCg / dx

D oznacza współczynnik dyfuzji, który podaje jaka masa substancji rozpuszczonej przedyfunduje przez powierzchnię 1cm2 w ciągu 1s pod wpływem gradientu stężenia równego 1g*cm3. Znak ‘-‘ oznacza w równaniu, że gradient stężenia (jako wektor) jest w tym przypadku wielkością ujemną, dla utrzymania dodatniej wartości D, w równaniu należało wstawić ‘-‘.



Współczynnik dyfuzji dla danego rozpuszczalnika zależy od wielkości i kształtu cząsteczki koloidalnej i charakteryzuje podatność cząstki koloidalnej do dyfuzji.

Współczynnik dyfuzji Dz wielkością cząstek r i lepkością (eta) opisuje równanie Einsteina- Smoluchowskiego.

·                   CIŚNIENIE OSMOTYCZNEàMiarą ciśnienia osmotycznego jest ciśnienie, które należy przyłożyć do membrany półprzepuszczalnej od strony roztworu koloidalnego, aby zahamować przechodzenie czystego rozpuszczalnika do roztworu. Ciśnienie osmotyczne roztworów koloidalnych jest znacznie niższe niż dla roztworów rzeczywistych i wynosi:



Gdzie: V1- objętość molowa rozpuszczalnika; x1- jego ułamek molowy

Ciś.osmotyczne jest wyrazem stęż. cząsteczkowego. Oznacza to, że ciś. osmotyczne r-ru jest tym większe, im więcej cząsteczek znajduje się w określonej ilości płynu.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin