10. Koloidy asocjacyjne-BUDOWA, ZAST, POWSTAWANIE.docx

(13 KB) Pobierz

Koloidy asocjacyjne (micelarne) – budowa, powstawanie, zastosowanie.

Koloidy asocjacyjne powstają w wyniku rozpuszczenia w ciekłym ośrodku cząsteczek lub jonów o charakterze amfifilowym (amfipatycznym - składają się z grupy hydrofilowej jonowej lub nienaładowanej grupy polarnej, na której zlokalizowany jest elektryczny moment dipolowy, oraz grupy hydrofobowej, która jest najczęściej łańcuchem alifatycznym lub alifatyczno-aromatycznym) i ich samoasocjacji w większe skupiska zwane micelami. Proces samoasocjacji cząsteczek nazywany jest procesem micelizacji. Monomery związków amfifilowych mogą w procesie agregacji  tworzyć w roztworach różne struktury miceli: sferyczną, cylindryczną, lamella (dwuwarstwowa), micela odwrócona, liposom.

Micela składa się z jądra, w skład którego wchodzą obojętne cząsteczki. Na powierzchni jądra absorbowane są z roztworu wspólne jony - warstwa adsorpcyjna; wiąże się ona luźno z warstwą rozmytą albo dyfuzyjną. Jądro razem z warstwą adsorpcyjną nosi nazwę granuli. Na granicy faz jądro cząstki koloidalnej - roztwór, powstaje podwójna warstwa elektryczna.

Powstawanie miceli:

1.   Tworzenie się miceli z monomerów nA1An

2.   Wzrost stopnia agregacji An+A1An+1

3.   Wiązanie przez micelę przeciwjonów

Gdzie: nA1-jeden monomer

An - micela zawierająca n cząsteczek związku powierzchniowego

Zastosowanie: eksploatacja złóż ropy naftowej, w lecznictwie, zwiększa  przyswajalność leków, proces solubilizacji wyjaśnia fizykochemię prania.

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin