procedura_postepowania_z_dzieckiem_sprawiajacym_trudnosci_edukacyjne.doc

(39 KB) Pobierz
Opracowała: Lidia Dolińska

Opracowała: Lidia Dolińska

 

PROCEDURA POSTĘPOWANIA

Z DZIECKIEM SPRAWIAJĄCYM TRUDNOŚCI EDUKACYJNE

W PRZEDSZKOLU NR … W ……………

 

1. Cel procedury

 

Celem niniejszej procedury jest podnoszenie poziomu efektywności procesu wychowania i kształcenia dzieci w kierunku osiągnięcia przez dzieci umiejętności wskazanych w podstawie programowej i realizacji programu wychowania w Przedszkolu nr … w ……………, diagnozowanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych, minimalizowanie skutków zaburzeń rozwojowych, zapobieganie zaburzeniom zachowania oraz realizacja różnych form pomocy psychologiczno-pedagogicznej w środowisku przedszkolnym i pozaprzedszkolnym poszczególnych dzieci.

 

2. Zakres procedury

 

Niniejszy dokument reguluje zasady postępowania nauczyciela wobec dziecka sprawiającego trudności edukacyjne w Przedszkolu nr … w ……………

 

3. Osoby podlegające procedurze

 

Do przestrzegania niniejszej procedury zobowiązani są rodzice dziecka bądź jego prawni opiekunowie oraz nauczyciele i pracownicy Przedszkola.

 

4. Opis procedury

 

·         Nauczyciel zobowiązany jest do prowadzenia obserwacji pedagogicznych mających na celu poznanie możliwości i potrzeb rozwojowych dziecka oraz do dokumentowania tych obserwacji.

·         Z początkiem roku poprzedzającego rozpoczęcie przez dziecko nauki w klasie I szkoły podstawowej nauczyciel przeprowadza analizę gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole (diagnozę przedszkolną).

·         Informacje zwrotne uzyskane z prowadzonej obserwacji nauczyciela przekazywane są:

-       rodzicom, aby mogli dziecko odpowiednio do potrzeb wspomagać;

-       psychologowi przedszkolnemu lub pracownikom poradni psychologiczno-pedagogicznej, do której dziecko zostało skierowane w celu pogłębionej diagnozy związanej ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Sam nauczyciel wykorzystuje te informacje do opracowania indywidualnego programu wspomagania i korygowania rozwoju dziecka.

·         W przypadku stwierdzenia, że dziecko ze względu na potrzeby rozwojowe lub edukacyjne wymaga objęcia pomocą psychologiczno-pedagogiczną, nauczyciel lub specjalista informuje o tym niezwłocznie dyrektora Przedszkola.

·         Nauczyciel po rozpoznaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka otrzymuje opinię lub orzeczenie wydane przez psychologa przedszkolnego lub placówkę psychologiczno-pedagogiczną i podejmuje adekwatne działania wspierające, dostosowane do nich formą, metodą pracy i wymaganiami.

·         Psycholog przedszkolny lub przedstawiciel placówki psychologiczno-pedagogicznej udziela nauczycielowi pomocy w dostosowaniu wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych przez niego programów nauczania do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych dziecka, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom.

·         Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w przedszkolu jest organizowana w szczególności w formie:

-       zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym;

-       zajęć psychoedukacyjnych dla rodziców;

-       porad, konsultacji i warsztatów dla rodziców i nauczycieli.

·         Planowanie i koordynowanie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej dziecku w przedszkolu jest zadaniem zespołu składającego się z nauczycieli, wychowawców grup oraz specjalistów prowadzących zajęcia z dzieckiem (w przypadku dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego) lub nauczyciela grupy we współpracy z innymi specjalistami zatrudnionymi w przedszkolu ( w przypadku dziecka nie posiadającego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, lecz  wymagającego wsparcia).

·           Zespół tworzy dyrektor przedszkola dla ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego– niezwłocznie po otrzymaniu orzeczenia.

·           O ustalonych dla dziecka formach, sposobach i okresie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz wymiarze godzin, w którym poszczególne formy pomocy będą realizowane, dyrektor przedszkola niezwłocznie informuje na piśmie rodziców / prawnych opiekunów dziecka.

·           Zespół dla dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego opracowuje i realizuje Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny.

·           Dla dziecka nieposiadającego orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, lecz wymagającego wsparcia nauczyciela grupy we współpracy z innymi specjalistami zatrudnionymi w przedszkolu opracowuje indywidualny program wspomagania rozwoju.

·         Rodzice (prawni opiekunowie) na bieżąco są informowani o sukcesach i kłopotach dziecka, włączani są do wspierania osiągnięć rozwojowych i łagodzenia trudności, na jakie dziecko natrafia.

 

5. Postanowienia końcowe

·         Procedura postępowania nauczyciela z dzieckiem sprawiającym trudności edukacyjne w Przedszkolu powinna zostać zatwierdzona przez Radę Pedagogiczną oraz Radę Rodziców.

·         Z procedurą powinni zostać zapoznani wszyscy nauczyciele oraz rodzicie najpóźniej w dniu 1 września bieżącego roku szkolnego.

·         Ewentualnych zmian w procedurze dokonuje dyrektor placówki w porozumieniu
z Radą Pedagogiczną i Radą Rodziców.

 

Podstawa prawna:

·         Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela – rozdział 2 (tekst jedn.: Dz.U. z 2006 r. Nr 97 poz. 674 z późn. zm.)

·         Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.);

·         Rozporządzenie Ministra Edukacji narodowej z dnia 23 grudnia 2008r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego w poszczególnych typach szkół ( DzU 2012, poz.977);

·         Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach (DzU 2012, poz.532);

·         Statut Przedszkola nr … w ……………

 

              portalPRZEDSZKOLNY.pl                                                                                                                1

Zgłoś jeśli naruszono regulamin