dwa filary absolutnie niezbędne to.doc

(27 KB) Pobierz
dwa filary absolutnie niezbędne to

dwa filary absolutnie niezbędne to

 

- witamina B-complex (mocne, tzw. B-50)  - (tzw. high potency B-50) przyjmowana w częstych dawkach w ciągu całego dnia, ok. 6-7 razy dziennie

 

- aminokwas L-glutamina -   2-3 g (2000-3000 mg)  aminokwasu L-glutaminy dziennie (rozbite na 2-3 dawki np. po jednej do każdego posiłku

 

brać wystarczającą ilość witaminy C (nawet do nasycenia, czyli tuż przed osiągnięciem progu biegunkowego, przypuszczalnie to będzie ilość  w okolicach 10-20 g witaminy C na dobę),

 

brać chrom (200 do 400 mcg dziennie, w postaci polinikotynianu lub pikolinianu),

 

- brać lecytynę (2-5 łyżek dziennie) jako że ludzki mózg w jednej trzeciej suchej masy składa się właśnie z lecytyny.

 

- brać mocną multiwitaminę  z minerałami, zawierającą:

400 mg magnezu,

400-800 j.m. witaminy E w postaci D-alfa-tokoferolu,

50 mcg selenu,

50-100 mg cynku.

Jeśli nie znajdziesz takiego preparatu dokup brakujące elementy osobno.

 

- stosować pełną świeżych warzyw, owoców i produktów pełnoziarnistych dietę wegetariańską (lub nawet prawie-wegetariańską, tzn. z niewielką ilością mięsa, np. drobiu lub lepiej ryby, ale wciąż  opartą w dużej mierze na nieprzetworzonych produktach roślinnych)

 

-         w razie potrzeby rozważyć post sokowy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przyzwoite (jakościowo i ilościowo) suplementy mają w każdym razie takie firmy jak: Swanson, Puritan’s Pride, Now Foods, Solgar, Life Extension, Makana. W ich ofercie znajdziesz zarówno L-glutaminę w proszku lub w kapsułkach (Makana, Now Foods, Swanson, Solgar), B-Complex 50 (Puritan’s Pride, Swanson, Now Foods, Solgar), przyzwoite multi (Now Foods, Solgar) oraz dodatkowe minerały (Swanson, Puritans Pride, Now Foods, Solgar). Można poszukać online w sklepach internetowych lub na aukcjach Allegro. Niektóre dobrze zaopatrzone apteki mają czasem też te marki w sprzedaży, ale to raczej rzadkość.
Natomiast lecytynę (w proszku lub granulkach) dostaniesz zarówno online jak i w każdym praktycznie sklepie ze zdrową żywnością (nie warto jej kupować w kapsułkach bo jest jej tam tyle co nic i drogo wychodzi gdy potrzebujemy dużo).

 

 

Tylko B-50 należy brać w dawkach częstych (np. co 2-3 godziny) ponieważ ich poziom ma się utrzymywać mniej więcej na jednakowym poziomie. Razem z B-50 można brać C (1000-2000mg), ponieważ też jest rozpuszczalna w wodzie więc również podobnie jak witaminy B łatwo ją w tym układzie rzeczy wysikujemy.
Natomiast cała reszta suplementów może być brana rzadziej:
– aminokwas L-glutamina ma być podzielona na dwie dawki (więc np. jedna rano do śniadania a druga wieczorem do kolacji) albo jak kto woli na trzy dawki (czyli do śniadania, obiadu i kolacji)
– multi, lecytynę i minerały można raz dziennie przy dowolnym posiłku dorzucić
– witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) ponieważ ich nie wysikujemy tak łatwo, to wystarczy je dołożyć tylko raz dziennie do dowolnego posiłku

Może być to owszem sporo kapsułek do łykania na początku, najlepiej zrobić sobie rozpiskę kiedy co i ile ustalamy że przyjmujemy i się tego trzymać: wsypać sobie zawsze np. do jakiejś miseczki wszystkie te kapsułki (tzn. całą dawkę jaka ma być przyjęta z danym posiłkiem) i podczas posiłku sobie je na spokojnie razem z jedzeniem przyjąć (albo jak kto woli tuż po zakończeniu posiłku). A B50 co dwie godziny jedna (nastawić sobie np. alarm w komórce aby przypomniał, że czas na kolejną dawkę B50).

 

Suplementy witaminowe lekarze ortomolekularni zalecają przyjmować wraz z jedzeniem (w środku posiłku najlepiej). Jeśli jedna marka powoduje dyskomfort warto sięgnąć po inną markę – to nie witaminy same w sobie mogą być powodem problemów żołądkowych, lecz bardziej dodatkowe składniki zawarte w preparacie. Z uwagi na to, że witaminy B-complex mają działanie energizujące nie zalecają brać ich na noc tuż przed spaniem.

Zgłoś jeśli naruszono regulamin