Gnojówka z pokrzyw.docx

(86 KB) Pobierz

Pokrzywa - właściwości, zastosowanie w nawożeniu i ochronie roślin

Pokrzywa zazwyczaj jest kojarzona jako uciążliwy i nieprzyjemnie parzący chwast, którego trzeba się bezwzględnie pozbyć z ogrodu. Tymczasem warto zwrócić uwagę na cennewłaściwości pokrzywy i zamiast ją wyrzucać, pozyskać z niej wartościowy nawóz z pokrzywy oraz preparaty do ochrony roślin, takie jak gnojówka z pokrzywy, wywar oraz wyciąg. Co ciekawe, pokrzywa ma też zastosowanie w zielarstwie, kuchni i kosmetyce.

http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/plikiporady/pokrzywa-1s.jpg
Pokrzywa zwyczajna - młode listki, najlepsze do zbioru i przetwarzania

Pokrzywa - właściwości

Pokrzywa zwyczajna (Urtica dioica) bo to właśnie najczęściej spotykany w naszych ogrodach gatunek pokrzywy, faktycznie nie jest rośliną szczególnie reprezentatywną i urodziwą. Jednak na każdej działce znajdują się przecież miejsca, na co dzień niewidoczne dla użytkowników ogrodu, w których moglibyśmy jej pozwolić na swobodny rozwój i rozmnażanie. Z racji na cenne właściwości pokrzywy oraz możliwości jej zastosowania w nawożeniu i ochronie roślin, będzie to z dużą korzyścią dla nas i dla naszego ogrodu.

 

A co ta roślina zawiera w sobie tak cennego? Otóż znajdziemy w niej mnóstwo witamin (np. A, B2, C, K), soli mineralnych (w dużej ilości potas i azot oraz fosfor, magnez, żelazo, wapń, krzem, mangan, cynk, ) a także chlorofil, karoten, ksantofil, pektyny, enzymy, kwasy organiczne i sole mineralne. Te substancje zawarte w pokrzywie wpływają doskonale na procesy rozwojowe roślin oraz na ich plonowanie i kwitnienie. Tak duża ilość składników pokarmowych i odżywczych, ma również niebagatelny wpływ na nasze zdrowie i wygląd. Poprawia stan skóry i włosów (również usuwa łupież), obniża ciśnienie oraz poziom cukru we krwi, osłabia potliwość, poprawia pracę wątroby i nerek, a także oczyszcza organizm z toksyn i działa hamująco na krwawienie (zaw. wit. K). Pokrzywa jest też doskonałym zielem na anemię.

Pamiętajmy jednak, że do zbioru na dalsze przetwarzanie najlepiej nadają się młode pokrzywy, które jeszcze nie zaczęły kwitnąć, gdyż zawierają najbardziej skoncentrowaną ilość składników mineralnych i witamin

Aby nie zmarnować tak cennych właściwości pokrzywy, dobrze jest poznać sposoby na jej skuteczne wykorzystanie. Zacznijmy więc od ogrodu, gdziezastosowanie pokrzywy może przynieść najwięcej korzyści. Możemy ją bowiem użyć w postaci gnojówki, wyciągu lub wywaru do nawożenia i ochrony naszych roślin ogrodowych.

Gnojówka z pokrzywy

Jak przygotować gnojówkę z pokrzywy?
Z wymienionych preparatów najpopularniejsza jest gnojówka z pokrzywy. Do jej przygotowania potrzebujemy odpowiedniego pojemnika, najlepiej plastikowego wiadra lub beczki (metalowe naczynia nie nadają się do tego celu, gdyż podczas fermentacji mogą zachodzić niekorzystne reakcje chemiczne między roztworem a metalem). Zebraną i pociętą na części pokrzywę umieszczamy w naczyniu, a następnie zalewamy wodą. Ponieważ podczas procesu fermentacji płyn się pieni, nie należy wypełniać wodą naczynia po brzegi. Tak przygotowany roztwór zostawiamy w pojemniku na ok. 2 - 3 tygodnie, chociaż w okresie wysokich temperatur, fermentacja może nawet zakończyć się po ok. tygodniu. O zakończeniu procesów fermentacyjnych świadczy brak pienienia roztworu. Niestety,gnojówka z pokrzywy wydziela bardzo przykrą woń (możemy ją nieco osłabić przez dodanie do roztworu waleriany lub mączki dolomitowej), za to posiada w sobie mnóstwo azotu i potasu.

http://poradnikogrodniczy.pl/pliki/plikiporady/pokrzywa-3s.jpg
Gnojówka z pokrzywy w trakcie fermentacji (na powierzchni roztworu widoczna piana fermentacyjna). Gdy roztwór przestanie się pienić to znak, że nasza gnojówka jest gotowa

Zastosowanie gnojówki z pokrzywy
Gnojówka to bardzo ceniony nawóz z pokrzywy. Gotowy preparat stosujemy do podlewania roślin, szczególnie tych, które mają duże wymagania pokarmowe (np. pomidory, ogórki, róże, kwiaty jednoroczne i byliny, krzewy i drzewa owocowe).

Uwaga - gnojówka z pokrzywy to bardzo silny nawóz! Dlatego należy ją stosować w postaci płynu rozcieńczonego wodą, w zależności od potrzeb nawożonych gatunków, w stosunku 1:10 lub nawet 1:20. Doskonale wpływa na poprawę kondycji roślin oraz przyspiesza ich wzrost i rozwój.

Gnojówka z pokrzywy może być też używana w formie oprysku do ochrony roślin. W tym przypadku również stosujemy preparat rozcieńczony wodą, w zależności od rośliny oraz szkodnika czy choroby. Przykładowo aby przygotować oprysk do zwalczania mszyc i przędziorków, wiosną przed pękaniem pąków, rozcieńczamy gnojówkę w proporcjach 1:20. Namączniaka rzekomego i szarą pleśń - stosujemy co dwa tygodnie roztwór rozcieńczony 1:10.

 

Wyciąg z pokrzywy

Znacznie łagodniejszą od gnojówki formą preparatu jest wyciąg z pokrzywy. Stosuje się go bez rozcieńczenia wodą, głównie do ochrony przed szkodnikami. Wykonuje się go w proporcji 5L wody na 0,5 kg. świeżo zebranych roślin. Po zalaniu pokrzyw wodą, odstawia się pojemnik na ok. 1 dobę, następnie zlewa się płyn i opryskuje nim zapobiegawczo rośliny ogrodnicze. Ten preparat można stosować przez cały okres wegetacyjny w razie zauważenia szkodników, takich jak mszyce czy przędziorki.

Wywar z pokrzywy

Wywar z pokrzywy możemy użyć do zwalczania choroby łodyg i zarazy ziemniaczanej na pomidorach. Wywar przygotowujemy z 0,5 kg. świeżych roślin i 5L wody. Zalaną wodą pokrzywę gotujemy przez ok. 0,5 godz. Po wystudzeniu gotowy preparat rozcieńczamy wodą w stosunku 1:5 i podlewamy oraz opryskujemy zagrożone rośliny. Najczęściej wywar stosuje się wczesną wiosną.

Inne zastosowania pokrzywy w ogrodzie

Pokrzywa, jako świeżo zebrane ziele, doskonale nadaje się do ściółkowania roślin, a w szczególności warzyw, takich jak pomidory i ogórki. Podnosi plony warzyw oraz poprawia strukturę gleby. Jest też cennym składnikiem kompostu, na który możemy ją składować jako zielonkę oraz podlewać kompost sfermentowaną gnojówką. Zawarte w pokrzywie oraz gnojówce z pokrzywy składniki, przyspieszają powstawanie kompostu i znacznie wzbogacają go w składniki pokarmowe. Ponadto na pokrzywie rozwijają się różne owady, w tym kilka gatunków motyli (np. rusałki).

 

 

 

Zgłoś jeśli naruszono regulamin